سرانجام حذف یارانه ثروتمندان

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، به گزارش خبرنگاران، حواشی و حدس ها درباره کم و کیف یارانه های نقدی در ایام پیش رو همچنان ادامه دارد. هرچند ثبت نام از متقاضیان جامانده، ادغام واریزی های قبلی و افزایش میزان عددی این حمایت نقدی، بر سر زبان ها بود، اما این روزها با اظهارات رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس کمیسیون برنامه وبودجه درباره دلار 4200 تومانی، خداحافظی با آن جدی تر شده و جایگزینی این حمایت پرحاشیه با ریال نیز سروصدای دیگری به پا کرده است.

سرانجام حذف یارانه ثروتمندان

در همین رابطه، حسین علی حاجی دلیگانی درباره دلایل بی توجهی به حذف یارانه ثروتمندان و اضافه نموده شدن نیازمندان واقعی یارانه نقدی گفت: دلیل بی عملی در حذف یارانه ثروتمندان و ثبت نام از جاماندگان نیازمند، عدم دردمندی متولیان و بهانه جویی برخی مسئولان است. قابل تأمل اینکه زنان سرپرست خانوار تحت پوشش دستگاه های حمایتی مراجعه می کنند که هم یارانه نقدی و هم دریافتی دستگاه حمایتی شان قطع شده است! برای پیگیری موضوع هم میان سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت رفاه اجتماعی پاسکاری و ناهماهنگی صورت می گیرد و پاسخ روشنی دریافت نمی شود.

وی افزود: از اطلاعات مالی موجود درباره سطح رفاه خانواده ها به درستی استفاده نمی شود و این عامل باعث تعلل در حذف ثروتمندان و افزودن نیازمندان یارانه نقدی شده است. همین موضوع سبب شده، بسیاری از کسانی که نیاز به یارانه نقدی ندارند، همچنان یارانه می گیرند و بخشی از نیازمندان از یارانه نقدی محرومند و سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به این مسئله پاسخگو نیستند. قطعاً در این باره مجلس وظیفه نظارتی خود را دنبال خواهد کرد و پیشنهاد جابه جایی سازمان هدفمندسازی یارانه ها از زیرمجموعه سازمان برنامه وبودجه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را دنبال خواهیم کرد.

عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس یازدهم درباره حذف ارز 4200 تومانی و تبدیل این سیاست حمایتی نیز اظهار کرد: لازمه اجرای این سیاست، مصوبه مجلس شورای اسلامی است. در خلال تصمیم گیری درباره این موضوع در مجلس، با توجه به اطلاعات مالی در دسترس از خانوارها که استفاده چندانی از آن برای شناسایی نیازمندان یارانه تا به امروز نشده، فهرست مشمولان یارانه ناشی از حذف ارز 4200 تومانی تشکیل می شود و مبنای پرداخت یارانه حمایتی دولت خواهد شد.

همچنین، عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم در گفت وگو با رادیو اقتصاد درباره عدم تحقق بازنگری در مشمولان یارانه گفت: حذف یارانه ثروتمندان بار سیاسی دارد و عموماً دولت ها نمی خواهند زیر بار آن بروند و چالش های این مسئله را بپذیرند. برای ثروتمندانی که یارانه نقدی دریافت می کنند، این میزان یارانه قابل توجه نیست در عین حال، دهک های بالای درآمدی تمایلی به از دست دادن این میزان یارانه هم ندارند. باید دولت با تعیین ملاک و شاخص هایی، تعارف و بی ارادگی را کنار بگذارد و موضوع حذف یارانه ثروتمندان را با جدیت اجرایی کند.

جعفر قادری به دسترسی دولت به داده های مالی درباره میزان رفاه خانوارها اشاره کرد و افزود: اگر اراده و جسارتی در دولت وجود داشته باشد، افراد جامانده مجدداً امکان ثبت نام یارانه پیدا می کنند و ثروتمندان حذف خواهند شد. چون منابع نوی برای ثبت نام جاماندگان یارانه در قانون بودجه سال جاری منظور نشده، دولت باید ثروتمندان را حذف کند تا بتواند بودجه افراد نو را تأمین کند. شاید راحت ترین راه برای دولت در راستای اجرای تبصره 14 قانون بودجه 1400 این باشد که نسبت به آن تعلل صورت بگیرد تا متولیان امر از تبعات حذف یارانه ثروتمندان و ثبت نام نو در امان بمانند.

براساس اظهارات کنندگان مجلس، سامان دهی جامعه مشمولان یارانه شدنی است و اتکاء به اطلاعات مالی موجود از توان مالی خانوارها در این زمینه لازم و ضروری است. امری که با سرانجام دادن به ماجرای حذف ثروتمندان و افزودن جاماندگان نیازمند، می تواند اثربخشی حمایت مالی دولت از خانوارهای آسیب پذیر را افزایش دهد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 9 آذر 1400 بروزرسانی: 9 آذر 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1114

به "سرانجام حذف یارانه ثروتمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام حذف یارانه ثروتمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید