رایزنی تلفنی وزیران امور خارجه ایران و چین در خصوص فرایند مذاکرات وین

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و وانگ ای عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه در تماس تلفنی در خصوص مناسبات دو جانبه ، فرایند مذاکرات هسته ای وین و تحولات بین المللی تبادل نظر کردند .

رایزنی تلفنی وزیران امور خارجه ایران و چین در خصوص فرایند مذاکرات وین

به گزارش خبرنگاران، حسین امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی با ابلاغ سلام ابراهیم رییسی رئیس جمهور کشورمان به شی جی پینگ رئیس جمهور چین، در پاسخ به دعوت وزیرخارجه چین از آمادگی برای سفر به پکن در آینده نزدیک خبر داد.

وزیر امور خارجه کشورمان، در این گفتگو رفتار دولت آمریکا و برخی دول غربی در ارتباط با تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن را مورد نکوهش قرار داد و با ابراز اطمینان از برگزاری خوب و موفقیت آمیز این رویداد ورزشی، از حضور مقامات ارشد ورزشی جمهوری اسلامی ایران به همراه کاروان اعزامی ورزشکاران در این رویداد مهم خبر داد.

امیرعبداللهیان ضمن تشکر و قدردانی از موضع حمایتی دولت چین در مذاکرات هسته ای وین، فرایند گفتگوها را در مجموع خوب توصیف کرد و در عین حال از عدم ابتکار طرفهای غربی در وین انتقاد کرد.

وی اظهار امیدواری کرد: طرف های غربی بر مبنای منطق رفتار کرده و همچون جمهوری اسلامی ایران با حسن نیت ابتکار در مذاکرات حاضر شوند.

وانگ ای وزیر امور خارجه چین نیز ضمن ابلاغ سلام گرم آقای شی جی پینگ رئیس حمهور کشورش به رئیس جمهور کشورمان، مناسبات دو کشور را راهبردی خواند و از اراده دولت چین برای توسعه و تعمیق بیشتر روابط خبر داد.

وزیر امور خارجه چین ضمن حمایت از مواضع جمهوری اسلامی ایران، از همگرایی و همکاری با سایر کشورهای در حال توسعه در برابر یکجانبه گرایی و توسعه طلبی قدرت های بین المللی بویژه آمریکا تاکید کرد .

وانگ ای همچنین سفر آینده وزیر امور خارجه کشورمان را به چین فرصتی مغتنم برای پیشبرد اهداف مشترک دو کشور بیان کرد.

وزیر خارجه چین بر حمایت دولت متبوعش از کشورمان در ارتباط با مبارزه با بیماری کووید- 19 تا ریشه کنی این بیماری تاکید کرد.

وانگ ای همچنین از موضع جمهوری اسلامی ایران ایران در قبال اقدام غربی ها در ارتباط با المپیک زمستانی پکن تشکر و ابراز امیدواری کرد تا چین به عنوان میزبان بازی ها این رویداد را با حضور تیم های ایرانی با شکوه هرچه تمام تر برگزار کند.

وزیر امور خارجه چین در خصوص مذاکرات هسته ای در وین، با توجه به اقدامات و ابتکارات مثبت و حسن نیت جمهوری اسلامی ایران، رویکرد کشورمان در مذاکرات را مورد حمایت قرار داد و تلاشهای مثبت طرف ایرانی را در فرایند مذاکرات راهگشا ارزیابی کرد.

وی همچنین اقدامات ایران در مذاکره با برخی کشورهای منطقه برای رفع سوء تفاهمات موجود در منطقه را ستود و آن را عاملی در ایجاد ثبات در منطقه دانست.

در این گفت و گوی تلفنی، طرفین بر تداوم رایزنی ها و مشورت های نزدیک فیمابین تهران و پکن در خصوص مسائل دوجانبه و همچنین مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه بین المللی تاکید کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1182

به "رایزنی تلفنی وزیران امور خارجه ایران و چین در خصوص فرایند مذاکرات وین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی تلفنی وزیران امور خارجه ایران و چین در خصوص فرایند مذاکرات وین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید