ادعای موگرینی درباره برجام و ایران!

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، خبرنگاران : فدریکا موگرینی مدعی شد: از طریق برجام توانستیم مانع دست یابی ایران به سلاح هسته ای و تنش نظامی در منطقه شویم.

ادعای موگرینی درباره برجام و ایران!

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش به نقل از ایرنا، فدریکا موگرینی در نشست مجازی شورای آتلانتیک گفت: در سال 2015 اتحادیه اروپا در کنار ایالات متحده و سایر قدرت های جهانی توانستند تا به توافق هسته ای ایران که به تعبیر من یکی از ارکان کلیدی دیپلماسی، نظام چندجانبه گرایی و عدم اشاعه سلاح های هسته ای است دست پیدا کنند.

وی با بیان اینکه ما در زمینه دست یابی به این توافق تلاش های طاقت فرسایی را متحمل شدیم مدعی شد: از طریق توانستیم مانع دست یابی ایران به سلاح هسته ای و تنش نظامی در منطقه شویم.

مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: امروز ایالات متحده به دیپلماسی، چندجانبه گرایی و میز مذاکره بازگشته تا توافق هسته ای ایران احیا شود و همه طرف ها از جمله آمریکا به تعهداتشان بازگردند. اتحادیه اروپا هم در تلاش است تا به این فرایند کمک و تسهیل کند.

موگرینی بیان داشت: به نظر من امروز بیش از هر زمان دیگری مهم است که اتحادیه اروپا و ایالات متحده با همکاری یکدیگر این رکن بنیادین امنیتی را که نه تنها در خاورمیانه بلکه در دو سوی اقیانوس آرام حائز اهمیت است حفظ کنند.

وی افزود: برجام یکی از حوزه های کلیدی در روابط فرا آتلانتیک است که نه تنها برای ایالات متحده و اتحادیه اروپا بلکه برای امنیت جهان حائز اهمیت است. آنچه را ما (چند سال پیش) بدست آوردیم امروز هم می توانیم دوباره با یکدیگر بدست آوریم و اطمینان دارم که اتحادیه اروپا و آمریکا در این تلاش مشترک پیروز خواهند بود.

توافق هسته ای ایران و گروه موسوم به 1+5 و اتحادیه اروپا در سال 1394 به امضا رسید و به موجب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شد؛ اما دونالد ترامپ در 18 اردیبهشت 1397 به طور یکجانبه به مشارکت آمریکا در این توافق انتها داد و تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مدعی شده که قصد دارد کشورش را به برجام بازگرداند، اما تا به حال از انجام اقدامات لازم و عملی در این راستا خودداری کرده است.

چندی پیش محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مقاله ای برای نشریه فارن افرز شرط بازگشت آمریکا به برجام را رفع بی قید و شرط تمامی تحریم های اعمال شده اعلام کرد.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه عجله ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد تاکید دارد هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ لغو کند و این لغو تحریم ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.

در همین حال دیپلمات های ارشد کشورهای عضو برجام طی هفته های گذشته در پایتخت اتریش گردهم آمده تا در خصوص رفع تحریم های امریکا و احیای توافق هسته ای ایران رایزنی کنند. دیروز جلسه اول کمیسیون مشترک از دور چهارم مذاکرات برجام در وین برگزار و مقرر شد رایزنی های کارشناسی و فنی و کار بر روی متون پیش نویس توافق آغاز شود.

جوسپ بورل جانشین موگرینی تاکید دارد که باید از فرصت مذاکرات وین برای احیای هرچه سریع تر برجام استفاده کرد.

موگرینی در سال 2014 تا 2019 کرسی سیاست خارجی اتحادیه اروپا را برعهده داشت و در زمان او بود که توافق هسته ای ایران به امضاء رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 900

به "ادعای موگرینی درباره برجام و ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای موگرینی درباره برجام و ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید