خبرنگاران ظریف: همه باید برای مقابله بهتر با ویروس کرونا همکاری کنیم

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، تهران- خبرنگاران-وزیر امورخارجه با تبریک به همه کسانی که نوروز را جشن می گیرند، گفت: همه باید برای مبارزه بهتر با ویروس کرونا، با یکدیگر همکاری کنیم.

خبرنگاران ظریف: همه باید برای مقابله بهتر با ویروس کرونا همکاری کنیم

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در متن پیغام محمد جواد ظریف به مناسبت سال نو خطاب به همه دولت ها و کسانی که نوروز را جشن می گیرند آمده است: من جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هستم. امروز، من نه فقط به عنوان نماینده کشورم، بلکه به عنوان یک هم نوع شما را مخاطب قرار می دهم.

در پیغام ظریف آمده است: کشور من جزو کشورهای شدیداً متأثر از ویروس کورونا است، با این حال ما نیز مانند سایر ملل در حال یادگیری برای مقابله بهتر با آن هستیم.

وزیر امورخارجه در این پیغام یادآور شده است: در این موعد که ما ایرانیان به رسم سنت، نوروز، یعنی سال نوی خود را که مصادف با شروع فصل بهار است جشن می گیریم، با چالش های متعدد و تاریخی روبه رو گشته ایم. کشور من جزو کشورهای شدیداً متأثر از ویروس کورونا است، با این حال ما نیز مانند سایر ملل در حال یادگیری برای مقابله بهتر با آن هستیم.

رییس دستگاه دیپلماسی گفت: متأسفانه، بخش اعظم خطر پیش روی ایرانیان ناشی از محدودیت هایی است که منحصراً توسط دولت ایالات متحده بر آنان تحمیل شده است. امروز ایران متحمل شدیدترین تحریم های تاریخ وضع شده علیه یک کشور است؛ آن هم نه موافق آرای سازمان ملل، بلکه بر خلاف آن.

ظریف در پیغام خود تاکید نمود: محاصره مالی تحمیلی بر ما مانع از انجام هرگونه تجارت قانونی شده و ما را از [دسترسی به] منابع خودمان محروم می نماید؛ منابعی که برای برطرف نیازهای مردم، از جمله سلامت و معیشت آنان لازم است. حتی در بحبوحه این همه گیری دنیای، دولت ایالات متحده به طرزی کینه آمیز از لغو مجازات غیرقانونی و همگانی خود استنکاف ورزیده و با این کار حتی خرید دارو و تجهیزات پزشکی را عملاً برای ما غیرممکن ساخته است. فاجعه عظیم تر آن که بسیاری از شرکت ها و کشورها با این که رسماً مخالف این تحریم ها هستند، شاید به امید اجتناب از خشم ایالات متحده در آینده، تصمیم به پیروی از تحریم ها گرفته اند، حال آن که رئیس جمهور ترامپ بارها و بارها ثابت نموده است که این [طرز تفکر] خیال موهومی بیش نیست.

وی در ادامه این پیغام اضافه کرد: دوستان، اجازه دهید صریح بگویم. همه ما در این اوضاع شریک هستیم. برای مقابله بهتر با این ویروس، باید بهتر با یکدیگر همکاری کنیم. اما برای نیل به این مهم، باید به جنگ علیه چندجانبه گرایی، همکاری بین المللی و حاکمیت خاتمه داد. و آنانی که منفعلانه از هوی قلدران یک جانبه گرا پیروی می نمایند باید چشم به این واقعیت بگشایند که آن ها نیز مسئول عواقب مخرب یکجانبه گرایی سلطه جویانه هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این پیغام تاکید نمود: اکنون می توانم به شما اطمینان خاطر دهم که ما ایرانیان با تکیه بر هزاره ها تمدن و وحدت تاب آوری ملی بر این مسائل فائق خواهیم آمد و به جامعه ای قوی تر و همدل تر تبدیل خواهیم شد. از صمیم قلب همین آرزو را برای همه همنوعانم نیز دارم. اما ما انسان ها می توانیم رویکردی همدلانه تر و در نهایت سنجیده تر نسبت به یکدیگر اتخاذ کنیم؛ رویکردی بر پایه احترام متقابل و برابری. این کار نیازمند اراده، شجاعت و التزام اخلاقی است. و اگر می خواهیم شاهد دنیا بهتری پس از کووید-19 باشیم، ضرورت آن است که فرصت را غنیمت شمرده و راهی جدید بسازیم.

ظریف در بخش خاتمهی پیغام خود آورده است: هشت قرن پیش، سعدی شاعر عظیم ما چنین گفت: بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند / چو عضوی به درد آورَد روزگار دگر عضوها را نمانَد قرار ... برای همه کسانی که نوروز را جشن می گیرند، و برای همه شما و عزیزانتان، در سال پیش رو سلامتی، شادی و سالی درخشان آرزو دارم.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 109

به "خبرنگاران ظریف: همه باید برای مقابله بهتر با ویروس کرونا همکاری کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ظریف: همه باید برای مقابله بهتر با ویروس کرونا همکاری کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید