آقایان از استرس فاصله بگیرند

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، شواهد پژوهشی نشان داده است که استرس می تواند نقش زیادی در ابتلا به سرطان های مردانه داشته باشد.

آقایان از استرس فاصله بگیرند

به گزارش خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران حمید خاکباز دکترای روانشناسی و مشاوره،گفت: پژوهش های مختلفی در رابطه با میزان استرس و رشد سرطان های مختلف در سال های اخیر اجرا شده است. در واقع استرس بخشی از واکنش طبیعی نسبت به یک تهدید ادراک شده محسوب می گردد و به طور کلی این امر مخرب نیست. پژوهش ها حاکی از آن است که استرس، مردم را به سمت اهداف و کارهای مورد علاقه شان سوق می دهد؛ همچنین به افراد در جلوگیری از موقعیت های بسیار خطرناک، یاری می نماید. اما در مقابل، استرس بیش از حد می تواند تاثیر منفی بر روی سلامت جسمی و روانشناختی افراد داشته باشد.

او اضافه کرد: افراد با دو نوع استرس رو به رو هستند؛ استرس حاد و استرس مزمن که ممکن است تمام افراد در طول زندگی تجربه نمایند. استرس حاد به طور معمول کوتاه مدت است و شرایط خاصی را ایجاد می نماید. به عنوان مثال استرس های مربوط به رانندگی، بحث با خانواده، دیر رسیدن به محل کار، امتحان درسی و کنکور در بخش حاد قرار می گیرند. از جمله علائم استرس حاد می توان به افزایش ضربان قلب، تعریق، تنفس سریع و برانگیختگی جسمی اشاره نمود.

آشنایی با 20 روش برای کاهش استرس در زندگی روزانه

  • عوامل موثر در ایجاد استرس مزمن

خاکباز ادامه داد: استرس مزمن زمانی اتفاق خواهد افتاد که پاسخ ما برای مدت طولانی فعال باشد. به عنوان مثال مراقبت زیاد از فرد بیمار در خانه، زندگی در خانواده ناسازگار، نفرت نسبت به شغل و مسائل پی درپی اقتصادی مربوط به استرس مزمن می شوند. در واقع استرس مزمن آثار طولانی مدت بر سلامت جسم و روان ما دارد و منجر به مسائل متعدد مانند بیماری قلبی، افسردگی، افزایش یا کاهش وزن، ضعف سیستم ایمنی، اختلال در خواب و مسائل گوارشی می گردد.

این روانشناس گفت: فعال شدن مداوم پاسخ به استرس و قرار دریافت متعدد در معرض هورمون های استرسی، می تواند باعث رشد و گسترش تومورهای سرطانی گردد. در مقابل سیستم ایمنی می تواند سلول های سرطانی را پیدا و نابود کند؛ اما نکته مهم این است که ضعف سیستم ایمنی در پی استرس مزمن باعث پاسخ های التهابی و در نهایت ایجاد سرطان در بدن می گردد. استرس مزمن باعث می گردد افراد به سمت راهکارهای ناسالم مانند مصرف سیگار، الکل و رفتارهای پرخطر حرکت نمایند. در واقع موارد ذکر شده ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. یک پژوهش در سال 2017 انجام شد که بر اساس آن میزان استرس شغلی طولانی مدت با احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان مورد آنالیز نهاده شد و ارتباط مستقیم استرس طولانی مدت با سرطان پروستات معین شد. در واقع استرس ادراک شده در محل کار با ریسک بالاتری از احتمال سرطان همراه می گردد.

  • نقش استرس در ایجاد سرطان پروستات

او توضیح داد: اگر چه موضوع استرس و ابتلا به سرطان پروستات به طور دقیق معین نیست؛ اما شواهد پژوهشی نشان می دهد که استرس با سرعت بخشیدن به رشد تومور می تواند تاثیری زیادی در ایجاد سرطان داشته باشد. بیان این نکته لازم است که در هر صورت استرس بر روی سلامت جسم و روان افراد تاثیر می گذارد و بیماری های گوناگون را در پی خواهد داشت.

خاکباز در انتها یادآور شد: البته استرس تنها یکی از عوامل گوناگون در ایجاد سرطان محسوب می گردد و به طور قطعی موضوع ابتلا به سرطان به دلیل استرس مورد تایید نیست و پژوهش های مختلف برای نتیجه این نکته در حال اجرا است. توصیه می کنیم اگر افراد در معرض استرس مزمن و طولانی قرار دارند، حتما از روانشناس برای حل این موضوع و پیشگیری از انواع بیماری ها یاری بگیرند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 269

به "آقایان از استرس فاصله بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقایان از استرس فاصله بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید