6 نکته برای تربیت دخترانی با اعتمادبه نفس بالا

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، بدون شک هر کسی دوست دارد فرزندانش را با اعتمادبه نفس و عزت نفس بالا پرورش دهد. این ویژگی ها برای دختران هم از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. با توجه به اطلاعات سازمان Child Mind، دختران از شروع کودکی با دیدگاه های گوناگونی روبه رو می شوند که می توانند عزت نفس آن ها را ضعیف نموده و نظرشان را نسبت به خودشان، بدن و ظاهرشان و بعلاوه توانایی هایشان دگرگون نمایند. به همین علت، در آینده دچار اعتمادبه نفس پایین و اختلال های اجتماعی خواهند شد.

6 نکته برای تربیت دخترانی با اعتمادبه نفس بالا

ولی پدرها و مادرها با دور ساختن دخترانشان از دیدگاه های منفی و کارهایی که عزت نفسشان را کاهش می دهند، می توانند تأثیر بسیار بزرگی روی نظر آن ها نسبت به خودشان و تصویری از که خود و آینده اشان دارند، بگذارند. خانواده تأثیرگذارترین و مهم ترین کسانی هستند که می توانند دختران را در جهت پیشرفت، بالا رفتن اعتمادبه نفس و داشتن حس بهتر نسبت به زندگی قرار دهند.

در این نوشتار به همین موضوع می پردازیم و 6 روش را برای پرورش دخترانی که اعتمادبه نفس بالایی دارند و خودکفا هستند، آنالیز خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

1. به آن ها برای یادگیری مهارت های تازه یاری کنید

هیچ جای شکی نیست که دختران بیشتر کارها و مهارت ها را در خانه فرا می گیرند. شما می توانید به دختران خود یاری کنید تا چیزهای تازه ای را یاد بگیرند و با این کار سطح اعتمادبه نفس خود را بالا ببرند. به گفته مجله mindbodygreen، شما به آسانی قادر خواهید بود علاقه دخترانتان به زمینه های گوناگون را پیدا نموده و سپس یاریشان کنید این علایق را دنبال نموده و به مهارت بالایی دست پیدا نمایند.

برای نمونه، اگر دخترانتان به نقاشی کشیدن علاقه دارند، حتما آن ها را در یک کلاس نقاشی ثبت نام کنید یا ابزارهای نقاشی برایشان خریداری کنید؛ یا اگر دوست دارند در آشپزخانه به شما یاری نمایند، به آن ها این فرصت را بدهید تا بعضی از وعده های غذایی را در درازای روز آماده نمایند.

یادگیری مهارت های دلخواه و بهتر شدن در این زمینه ها منجر به افزایش عزت نفس دخترانتان خواهند شد. افزون بر این، یادتان باشد حتما آن ها را تشویق کنید و پیشرفتشان را ببینید.

2. عشق بی قیدوشرط خود را به آن ها ابراز کنید

با دختران خود سخن بگویید، با آن ها در ارتباط باشید و عشق بی قید و شرطتان را به آن ها نشان دهید. در مرحله نخست، شما باید آن ها را هرگونه که هستند بپذیرید و دوست داشته باشید، سپس برای پیشرفت و بهتر شدن یاریشان کنید.

به آن ها بگویید دوستشان دارید حتی اگر انتخاب های نادرست داشته باشند، به ویژه اگر تا به امروز انتخاب های نادرست داشته اند! یا اگر در کاری شکست خوردند، کوشششان به نتیجه نرسید و… بگویید همچنان از آن ها حمایت خواهید کرد.

اگر از آن ها حمایت کنید و بگذارید احساس امنیت نمایند، با هر شکست می توانند اشتباهات خود را بهتر درک نموده و با سرعت بیشتری در کارشان پیشرفت نمایند.

3. بگذارید سبک و سلیقه خود را داشته باشند

به دختران خود اجازه دهید سبک و سلیقه خود را دنبال نمایند؛ لباس های دلخواه اشان را بپوشند و خودشان ظاهر، مو، چهره و… را انتخاب نمایند، البته کمی هم حد و مرز باید برایشان در نظر بگیرید. ولی همین که نشان دهید از سلیقه اشان حمایت می کنید و به آن ها آزادی در انتخاب می دهید، منجر می گردد بتوانند پایه های اساسی خودسازی و شناخت صندلی خود در جامعه را شکل دهند.

به گفته مجله mindbodygreen، شناخت و یافتن هویت شخصی خود به وسیله ظاهر، می تواند مزایای مثبتی برای بالا رفتن اعتمادبه نفس و عزت نفس در پی داشته باشد. حتی اگر هم گاهی سلیقه ای متفاوت با شما داشته باشند یا این سلیقه به آن ها آسیب بزند، خودشان در آینده به آن پی خواهند برد. در هر صورت، موهای کوتاه شده دوباره بلند می شوند، رنگ ها شسته می شوند و سبک لباس ها هم همواره در حال دگرگون شدن هستند. پس دست کم به آن ها فرصت خودسازی دهید تا هویت واقعی اشان را پیدا نمایند.

4. آن ها را برای کوشششان تشویق کنید

آن ها را نه فقط برای پیروزیت هایشان، بلکه برای کوشش هایشان تشویق و تحسین کنید. زیرا مردم همواره هم نمی توانند پیروز باشند. ولی همین که کوشش نمایند، خودش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای نمونه، شاید نتوانند در مسابقه ای که دارند، پیروز شوند؛ شاید نتوانند در دانشگاهی که می خواهند، پذیرفته شوند؛ شاید نقشی را که در گروه تیاتر می خواهند، به دست نیاورند؛ ولی در هر صورت، دست کم کوشش خود را نموده اند. همین کوشش کردن، آن ها را در صندلیی بالاتر از کسانی که هرگز کوشش نمی نمایند، قرار می دهد. بنابراین، شما هم این کوشش و زحمتی را که کشیده اند، ببینید و در نظر داشته باشید.

همواره کوشششان را تحسین کنید و تنها چشم به راه نتیجه مثبت نباشید. زیرا احساس حمایت و امنیت، و یادگیری مقابله با شکست و پذیرش آن می تواند دختران را قوی تر نموده و انگیزه اشان را برای کوشش دوباره تقویت کند.

5. بگذارید در کودکی وارد گروه های ورزشی شوند

در هنگام کودکی، به دختران خود این امکان را دهید تا در گروه های ورزشی قرار بگیرند و افزون بر خود ورزش، ارتباط با دیگران را هم یاد بگیرند. ورزش کردن دارای فواید فراوانی است که از میان آن ها می توان به افزایش اعتمادبه نفس، مهارت یافتن در کارهای گروهی، یادگیری مهارت های حل مسأله و تقویت حس رهبری (با رهبری کردن هم تیمی ها) اشاره نمود.

این مزایا برای دختران پراهمیت تر هم هستند زیرا به آن ها یاری می نمایند فشارهای رقابت با هم گروهی ها و هم سالان خود را بهتر تحمل نمایند و در ادامه زندگی به زنانی قوی و آماده برای مبارزه و پیروزی دگرگون شوند.

6. به آن ها یاد دهید تا جسور و از خودشان مطمئن باشند

هر دختری باید بتواند زندگی خود را کنترل کند، برای خود تصمیم بگیرد و دیدگاه خود را در اولویت قرار دهد. با توجه به مجله mindbodygreen، هنگامی که شما به دختران خود یاد می دهید روی پای خودشان بایستند، دیدگاه خود را قاطعانه بیان نمایند و در کوشش برای راضی کردن مردم نباشند، می توانند روحیه ای نیرومندتر و زندگی سالم تری داشته باشند.

از این پس دخترانتان را تشویق کنید تا دیدگاه و باورهای خود را بیان نمایند و با دیگران در میان بگذارند، بدون اینکه ترسی داشته باشند. همین راه حل ساده منجر می گردد دختران شما در آینده به زنانی نیرومند، خودساخته و با عزت نفس بالا تبدیل شوند و در جهت دگرگون کردن دنیا گام بردارند.

سخن پایانی

امروزه پرورش فرزندان نیرومند و با اعتمادبه نفس بالا بسیار سخت شده است. رسانه ها و فضاهای مجازی با نشر اطلاعات دروغ، اندیشه های نادرست و دیدگاه های نامناسب، منجر شده اند نوجوانان در جهتی غیرواقعی و برای رسیدن به آرمان هایی بی پایه گام بردارند و همواره خود، زندگی و باورهایشان را زیر سوال ببرند.

به راستی همه می خواهند فرزندان شان، به ویژه دختران شان، دارای اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی باشند. دختران با دیدگاه های گوناگونی درباره زیبایی و تصویر این موضوع در دنیا روبه رو هستند. به همین علت ممکن است بیشتر اوقات حس خوبی به بدن، ظاهر و لباس های خود نداشته باشند. و این نبود اعتمادبه نفس آن ها را به انسان هایی ضعیف و آسیب پذیر دگرگون خواهد نمود.

شما در نقش پدر و مادر می توانید جلوی این رویداد را بگیرید و به دختران خود برای داشتن یک روحیه قوی و سالم یاری کنید. با در نظر داشتن و رعایت نکته هایی که آنالیز کردیم، به دختران خود یاد دهید خودشان را در وهله نخست بپذیرند، سپس در جهت بهتر شدن و پیشرفت گام بردارند.

منبع: Goodnet

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 980

به "6 نکته برای تربیت دخترانی با اعتمادبه نفس بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 نکته برای تربیت دخترانی با اعتمادبه نفس بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید