نگاهی به هفته سی و سوم بارداری

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، بدن شما در این هفته همچنان وزن اضافه خواهد نمود. به خاطر داشته باشید که شما باید به رژیم غذایی سالم خود شامل ویتامین ها و مواد معدنی، به ویژه کلسیم زیر نظر پزشک ادامه دهید.

نگاهی به هفته سی و سوم بارداری

شرایط مادر در هفته سی و سوم بارداری

حال بادکنکی را دارید که مدام باد می گردد. دست ها و پاهایتان و حتی صورتتان به این افزایش حجم ادامه می دهد. شاید مجبور شوید که از مچ بند یا کمربندهای حاملگی بهره ببرید، اما این ورم ها احتمالا تا بعد از زایمان با شما همراه خواهد بود. رحم شما این هفته 500 برابر حالت طبیعی شده است. بدخوابی دوباره به سراغ شما آمده و تکرر ادرار و خواب های آشفته ممکن است شما را رها نکند. 1

تغییرات بدن زن بارداری در هفته 33 حاملگی

آماده شنیدن بعضی از عوارض جانبی فوق العاده هیجان انگیز بارداری باشید.
رگهای واریس بر روی پاهای شما
بعضی از زنان آنها را در دوره بارداری می گیرند - آنها واریس های غضروف نامیده می شوند. و اگر دچار درد هستید، برای برطرف ناراحتی خود، از بسته های یخ بهره ببرید.تمرینات لگن بعلاوه می تواند به این شرایط یاری کند، زیرا آنها به خون یاری می نمایند ،تا در این منطقه بهتر حرکت نمایند و بافت های حمایت نماینده اطراف رگ ها را تقویت نمایند.هنگام دراز کشیدن سعی کنید یک بالش کوچک زیر کمر خود قرار دهید. خوشبختانه، این رگ های دردناک باید حدود یک ماه پس از تولد از بین بروند.
ترش کردن معده
بسیاری از زنان تحت تاثیر ان قرار می گیرند،احساس تیزی، و یا گرفتگی در پایین شکم ، یا در یک یا هر دو طرف.ممکن است آن را زمانی که ناگهان موقعیت خود را تغییر دهید احساس کنید، سریع بایستید یا حرکت ناگهانی مانند خنده، سرفه یا عطسه کنید. اگر درد مکرر یا همراه با علائم دیگر مانند تخلیه واژینال یا خونریزی باشد، با پزشک خود تماس بگیرید.
ناخن ناخوشایند
به علت هورمون های بارداری، ناخن ها شنماینده میشوند. برای درمان آن مقدار زیادی آوکادو، آجیل و موز برای اطمینان از اینکه بیوتین به مقدار کافی در رژیم غذایی شما دریافت می گردد، بخورید.2

شرایط جنین در هفته سی و سوم بارداری

در هفته سی و سه بارداری فرزند شما روزانه حدود نیم لیتر از مایع آمنیوتیک را می بلعد، دفع می نماید و دوباره قورت می دهد. این مایع علاوه بر تامین مواد مغذی بویژه پروتئین، به رشد مناسب معده و روده جنین نیز یاری می نماید. حس چشایی فرزندتان در این مرحله از بارداری به حدی رشد نموده است که اگر غذای تندی خورده باشید او می تواند آن را در مایعی که می بلعد تشخیص دهد.

در هفته سی و سوم بارداری معده جنین هر 40 دقیقه یک بار پر می گردد اما از هفته 35 بارداری با بزرگ شدن معده این مقدار به هر 80 دقیقه یکبار کاهش می یابد. انقباض عضلات روده مایع آمنیوتیک به روده کوچک و سپس به روده بزرگ انتقال می دهد. این مایع از روده عبور نموده در آنجا به وسیله کلیه ها جذب شده و سپس به شکل ادرار دوباره وارد کیسه آب خواهد شد.

ریه های فرزندتان بزودی به مرحله ای می رسند که قادر خواهند بود پس از تولد بطور کامل عمل تنفس را انجام دهند. با این حال بیشتر نوزادانی که در سی و سه هفتگی متولد می شوند، برای عمل تنفس به یاری احتیاج دارند. جنین درون رحم حرکات تنفسی را به طور منظم تمرین می نماید.3

تغذیه در هفته سی و سوم بارداری

اگر خوردن غذایی خاص یا مصرف آن در زمانی خاص موجب نفخ، سوزش سر دل یا دیگر علائم ناراحت نماینده در شما شد، به طور موقت آن عادات غذایی را تغییر دهید. پس از تولد کودکتان، شما می توانید مواد غذایی مورد علاقه خود را به برنامه خود اضافه کنید. اگر در پی راهی می شد که مقدار 2 فنجان سبزیجات و 2 فنجان میوه پیشنهادی خود را در طول روز مصرف کنید، به این نکات توجه کنید:

-میوه های تازه را با ماست کم چرب یخ زده مصرف کنید.

-پرتقال را به سالاد خود اضافه کنید.

-نخودهای سبز یخ زده را به سوپ نودل مرغ اضافه کنید.

-در میلک شیک، میوه بریزید.1

مراقبت های پزشکی هفتۀ سی و سوم

در این مرحله از بارداری شما، جلسات معاینات روتین پزشکی بیشتر از قبل می گردد. در سه ماهۀ سوم، شما حداقل شش جلسه دیدار با پزشک خواهید داشت، پس حتماً سوالات و نگرانی های خود را یادداشت کنید تا بتوانید طی این جلسات از پزشکتان بپرسید تا فکر شما آرام باشد. توجه کنید اگر در طول بارداری، علائم غیرمعمول و هشداردهنده ای مشاهده کردید، نباید تا جلسۀ بعدی دیدار با پزشک صبر کنید و بهتر است سریع تر به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید. می توانید با علائمی که احتیاج به مراقبت فوری پزشکی در این هفته ها دارد آشنا شوید.

بهتر است در هفته های 31 تا 34 بارداری، یک جلسه دیدار با پزشک خود داشته باشید. اگر هنوز این کار را انجام نداده اید، بهتر است در این هفته، وقتی را با پزشک خود تنظیم کنید. در این جلسه، پزشک مراقبت های معمول بارداری را انجام می دهد که یکی از آنها مقدار گیری وزن شماست.

در صورت اضافه کردن وزن زیادی در مدت کوتاه، پزشک با درخواست آزمایش های بیشتر، احتمال دیابت بارداری را آنالیز می نماید. بعلاوه پزشک در این جلسه، فشار خون شما را مقدار گیری می نماید و در صورت بالا بودن آن برای آنالیز های بیشتر ممکن است آزمایش ادرار به شما بدهد.4

باید ها و نباید های هفته سی و سوم بارداری

بسیاری از مادران باردار تا پیش از رسیدن نوزاد از مرخصی زایمان خود استفاده نمی نمایند. اما بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که ادامه فعالیت شغلی برای شما و جنین ضرر نداشته باشد.

پیش از تصمیم گیری خوب فکر کنید، ماه های آخر بارداری می توانند بسیار خسته نماینده باشند، اگر شغلتان احتیاج به نیروی جسمانی و روانی بالایی دارد، بهتر است پیش از رسیدن نوزاد مرخصی را آغاز کنید. بعلاوه باید از این زمان برای آماده کردن خود و خانه برای رسیدن نوزاد دلبندتان بهره ببرید.

طی این هفته ها وجود خارش در پوست شکم طبیعی است، زیرا با کشیده و نازک شدن پوست احتمال خشکی پوست نیز افزایش می یابد. برای نرم کردن پوستتان می توانید از لوسیون مرطوب نماینده و یا روغن بادام شیرین بهره ببرید.

اما اگر در ناحیه شکم، کف دست و پاها دچار خارش بسیار شدید به پزشک مراجعه کنید. این خارش ممکن است نشانه نوعی بیماری پوستی بنام کلستاز بارداری باشد، این بیماری نادر در دوران بارداری مربوط به اختلال کبد بوده و موجب ورود اسیدهای صفراوی به جریان خون شده و در نتیجه آن پوست بدن بویژه در ناحیه دست و پا دچار خارش شدید می گردد اما هیچ گونه جوش، بثورات و تغییرات پوستی بروز نمی نماید. این بیماری می تواند باعث کمبود ویتامین K گردد و از آنجایی که ویتامین K به انعقاد خون یاری می نماید، کمبود آن می تواند منجر به خونریزی در بدن مادر و جنین گردد.

این بیماری با داروهایی که از ورود اسیدهای صفراوی به خون جلوگیری می نمایند و مکمل ویتامین K به راحتی درمان می گردد. بعضی مطالعات نشان می دهند که القای زایمان در حوالی هفته 37 از بروز چنین عوارضی جلوگیری می نماید. این بیماری پس از زایمان و معمولاً بدون آسیب بلندمدت برای کبد بهبود می یابد.3

علائم احتیاجمند مراجعه به پزشک در هفتۀ سی و سوم

در صورت داشتن علائمی مانند انقباضات رحم که به طور منظم باشد و شدت آنها به مرور افزایش پیدا کند، یا خروج مایع شفاف از واژن، احتمال زایمان زودرس وجود دارد و احتیاج است برای آنالیز بیشتر به پزشک مراجعه کنید. سایر علائم زایمان زودرس که ضروری است در صورت مشاهدۀ آنها به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید شامل موارد زیر است:

انقباضات رحمی

لکه بینی یا خونریزی واژینال

فشار غیرمعمولی در لگن یا کمردرد

دردهای کرامپی شبیه قاعدگی

بیشتر یا رقیق تر شدن حجم ترشحات واژن

تغییر رنگ در ترشحات واژن؛ مایل به صورتی یا قهوه ای روشن

همین طور ضروری است در این هفته مانند هفته های قبل، از علائمی مثل تورم ناگهانی دست ها یا صورت، تهوع، استفراغ و سردرد شدید به سادگی نگذرید. این علائم ممکن است نشانۀ عارضۀ پره اکلامپسی باشد. برای تشخیص این مشکل باید سریع تر به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید.4

پینوشتها

1.www.beytoote.com

2.www.namnak.com

3.www.niniplus.com

4.www.madarsho.com

منبع: راسخون
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1099

به "نگاهی به هفته سی و سوم بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به هفته سی و سوم بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید