8 میوه و سبزی بنفش؛ ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، خبرنگاران: یک رژیم سالم، یک رژیم رنگی می باشد. میوه ها و سبزیجات، دارای پنج رنگ اصلی هستند: قرمز، نارنجی/زرد، بنفش/آبی، سفید و سبز. هر کدام از این رنگ ها در کل نشان دهنده ویتامین، ماده یا آنتی اکسیدان خاصی است. مثلا، سبزیجات سبز، سرشار از ویتامین کا و فولات هستند در حالیکه میوه و سبزیجات نارنجی و زرد، معمولا سرشار از بتاکارتن و ویتامین ث هستند.

8 میوه و سبزی بنفش؛ ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها

با اینکه، این گروه بندی، یک گروه بندی سریع و با قاعده خاصی نمی باشد، اما گروه بندی میوه ها و سبزیجات از روی رنگ شان و خوردن بسکمک از طبقات آن ها تا حد امکان، راهی عالی برای اطمینان از دریافت انواع مواد مغذی مورد نیاز بدنتان است. به عنوان یک متخصص تغذیه، همیشه یکی از توصیه های من این است که در بشقاب غذایتان، از همه رنگ ها استفاده کنید، بشقاب شما باید در هر وعده غذایی شبیه یک رنگین کمان باشد.

اما، یک رنگ وجود دارد که به راحتی نادیده گرفته می شود، زیرا همیشه جلوی چشم شما نیست و این رنگ بنفش است. در اینجا لیستی از غذا های بنفش ارائه شده است که می توانید، در صورتی که قبلا آن ها را نخورده اید آن ها را امتحان کنید، آن ها برای سلامتی فوق العاده هستند.

چرا بنفش؟

میوه و سبزیجات آبی یا بنفش، سرشار از آنتی اکسیدان های قوی هستند. آنتی اکسیدان ها، موادی هستند که به مبارزه بدنتان در برابر آسیب کمک می کنند، مولکول های ناپایداری که رادیکال های آزاد نامیده می شوند. این مولکول ها در طول هضم غذا، ورزش، استرس و قرارگیری در معرض آلودگی محیطی یا مواد شیمیایی تشکیل می شوند. آن ها باید به سرعت خنثی شوند زیرا می توانند به سلول ها، آسیب رسانده و منجر به بیماری و پیری زودرس شوند. آنتی اکسیدان های غذایی به خنثی کردن این مولکول ها، و به سالم نگه داشتن بدنتان کمک می کنند.

غذا های بنفش، دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان های قوی هستند. برخی از آنتی اکسیدان های اصلی شامل فلاونوئیدها، پلی فنول ها و آنتوسیانین ها می باشد که همه این مواد دارای فواید زیادی برای سلامتی هستند مثلا به کنترل دیابت، کاهش میزان کلسترول، کاهش التهاب و حفظ عملکرد مغز با افزایش سن، کمک می کنند. نگاهی به رژیم غذایی تان بیاندازید، آیا هیچدام از این غذا ها و خوراکی های بنفش در لیست غذایی تان وجود دارد؟

چغندر

رنگ زیاد چغندر، مسئول فواید شگفت انگیزش در سلامتی انسان است. چغندرها، سرشار از ویتامین های آ، ث، ب 6 هستند. همچنین منبع عالی فولات، فیبر، زکسانتین، لوتئین و انواع مواد مغذی تقویت کننده سلامتی هستند. یکی از مواد مغذی موجود در چغندر، به نام بتائین، باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن می شود. چغندر می تواند به کنترل فشار خون و تاخیر در زوال عقل کمک کند. آن ها برای کمک به افزایش سرعت ریکاوری بعد از ورزش مفیدند و به افزایش عملکرد در طول ورزش کمک می کنند. در حقیقت مصرف این سبزی بنفش، برای سلامتی تان فوق العاده است.

اگر نمی دانید که چگونه باید چغندر را بخورید، آن ها را خرد کرده، کمی روغن زیتون اضافه کرده، و آن ها را بپزید. این کار باعث می شود تا قند موجود در چغندر به صورت کارامل درآمده و مزه آن عالی شود. زمانیکه با کمی پنیر بزغاله یا پنیر یونانی ترکیب می شوند، طعم شیرین آن ها خنثی می شود.

بلوبری

این میوه های کوچک بنفش مایل به آبی، سرشار از آنتی اکسیدان هایی بنام آنتوسیانین هستند که مسئول رنگ آن ها است. اما، این مورد تنها ماده مغذی آن نیست، آن ها آنتی اکسیدان های دیگر مانند کرستین و کامپفرول دارند که فواید دیگری برای سلامتی دارد. همچنین سرشار از چند ویتامین و ماده معدنی مانند آهن، کلسیم، روی و ویتامین های کا و ث هستند. بلوبری از نظر فوایدی که برای کاهش خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی، بیماری آلزایمر و چاقی بیش از حد دارد، مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

حتی یک بررسی نشان داد که بلوبری قادر به کاهش رشد سلول های سرطانی تا 50% است.

این خوراکی های تابستانی بسیار خوشمزه هستند و می توانند تازه خورده شوند یا به غذا های دیگر اضافه شوند. آن ها می توانند به راحتی به صورت چاشنی به غذا های صبحانه مانند غلات، بلغور جو یا پنکک ها اضافه شوند و افزودنی خوشمزه ای برای اسموتی ها و حتی سالاد ها ایجاد کنند.

کلم پیچ بنفش

کلم پیچ، یکی از سبزیجات تیره چلیپایی (صلیبی) است یعنی حاوی نوعی از ترکیب گوگردی شبیه کلم بروکلی، کلم برگ و کلم بروکسل (کلم دکمه ای یا فندقی) است. گوگرد موجود در این سبزیجات، به دلیل قابلیت ایجاد گاز بعد از خوردن، باعث شناخت نادرست از این نوع کلم شده است با این که این موضوع از عوارض جانبی مضر به شمار نمی آید. سبزیجات تیره چلیپایی، سرشار از آنتوسیانین ها، فلاوونوئیدها، کاروتنوئید ها و آنتی اکسیدان های دیگر است. این سبزیجات همانند کلم پیچ، باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی به دلیل فعالیت ضد التهابی و تاثیرگذاری بر هورمون های خاص می شوند. کلم پیچ بنفش به طور ویژه، دارای فیبر و ویتامین کا بالا است.

مزه کلم پیچ بنفش به عنوان یک سالاد ساده، با کمی آبلیمو، روغن زیتون، نمک و فلفل، خوشمزه است، فقط اجازه دهید تا قبل از مصرف، 20-30 دقیقه در آب خیسانده شود. افزودن کلم پیچ به غذا، راه عالی برای افزودن فیبر زیاد و مواد مغذی به سوپ است زیرا دارای طعم طبیعی می باشد و در حین پخت، خودش را خوب نگه می دارد و له نمی شود.

شاتوت

شاتوت، میوه قابل خوردن دیگری با فواید زیاد برای سلامتی همانند بلوبری است. این میوه سرشار از آنتی اکسیدان های مشابه موارد یافت شده در میوه و سبزیجات بنفش دیگر هستند. اما ویتامین ث، فیبر، لوتئین، زکسانتین، پتاسیم و منیزیم زیادی هم دارند. آن ها به عنوان یکی از میوه هایی رتبه بندی شده اند که بیشترین کمک را به خنثی سازی رادیکال های آزاد بر مبنای ظرفیت آنتی اکسیدانی شان می کنند. آن ها به آهسته کردن رشد سرطان ریه، سینه، روده بزرگ و پروستات کمک می کنند. در مورد یک توت کوچک فوق العاده صحبت می کنیم. این فواید ممکن است به دو آنتی اکسیدان خاص به نام سیانیدین 3- گلوکوزید و الاژیک اسید ارتباط داشته باشد. همچنین ممکن است برای کمک به حفظ سلامت مغز کمک کنند.

طعم شاتوت به تنهایی فوق العاده است و همچنین می تواند به اسموتی ها، سالاد ها یا حتی دسر ها اضافه شود. نکته مهم، این است که آن ها را به هر طریقی که برایتان ممکن است بخورید.

گل کلم بنفش

گل کلم بنفش، دارای مواد مغذی مشابه با گل کلم سفید است و فقط یک تفاوت با نوع سفید گل کلم دارد- رنگ بنفش به معنی آنتوسیانین بالا است. این گل کلم همانند گل کلم سفید، کم کالری و با فیبر بالا می باشد. همچنین مقدار قابل توجه از ویتامین هایی مانند ث، کا، ب 6 و فولات دارد. بخشی از سبزیجات خانواده چلیپایی و کلم برگ، بروکلی و کلم بروکسل است که برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان ریه و مجاری معده-روده مفید است.

گل کلم بنفش، می تواند همانند گل کلم سفید، تهیه و مصرف شود. طعم پخته آن عالی است، اما می تواند به صورت خام، ترشی یا افزوده شده به سوپ برای افزایش فیبر فوق العاده، هم خورده شود. شما می توانید آن را منجمد کرده و به دلیل فیبر بالایش، به نوشیدنی های مخلوط میوه ای یا اسموتی ها اضافه کنید.

آکایی بری

آکائی بری که یک توت بنفش است، میوه ای کوچک از نوع خاصی از درخت خرما است که در جنگل های بارانی جنوب آمریکا یافت می شود. مصرف این میوه اخیرا در آمریکا بسیار متداول شده است و می تواند به عنوان یک افزودنی در اسموتی ها، غذا های آماده یا نوشیدنی های همزده یافت شود. فواید اوکائی به دلیل میزان آنتوسیانین بالای آن می باشد که به حفاظت از قلب، کاهش فشار خون و کاهش خطر ابتلا به بسکمک از بیماری ها کمک می کند. یک مطالعه نشان داد که این میوه به طور چشمگیری به کاهش کلسترول و بهبود کنترل قند خون در افراد دارای زن اضافه کمک می کند.

آکائی معمولا به صورت منجمد به صورت یک پوره یافت می شود و به طور متداول به عنوان ترکیب اصلی در تهیه دسر آکایی به کار می رود و با میوه، گرانولا یا چاشنی های غذایی، به صورت چاشنی در می آَید. این پوره نیز می تواند به اسموتی ها اضافه شود تا میزان آنتی اکسیدان را بسیار تقویت کند.

هویج بنفش

هویج بنفش نه تنها به هر غذایی رنگ می دهد، بلکه در واقع دارای مواد مغذی همانند هویج نارنجی می باشد و فقط یک تفاوت با هویج نارنجی دارد. همانند گل کلم بنفش، رنگ بنفش زیاد این هویج ها مربوط به آنتوسیانین های موجود در آن می باشد و این امر آن ها را کمی از نظر سلامتی مفیدتر می سازد. تفاوتی بین هویج بنفش و نارنجی نیست و هر دو دارای مقدار مشابه از بتاکارتن یا ویتامین آ می باشند. ممکن است آن ها را در بازار های کشاورزان دیده باشید، اما نوع جدیدی از هویج نیستند. آن ها را خام بخورید، در سالاد خرد کنید یا با انواع هویج های رنگی دیگر بپزید تا غذایی زیبا داشته باشید.

بادمجان

بادمجان یکی از سبزیجات مورد علاقه همه است با اینکه بسکمک از افراد نمی توانند بافت لزج آن را تحمل کنند. اما از آنجایی که آن ها مواد مغذی فوق العاده ای دارند، ممکن است بخواهید تا در مورد آن ها بیشتر بدانید. بادمجان، منبع غنی ویتامین های کا، ث، ب 6 و چند ماده معدنی ضروری برای سلامتی است و همانند بیشتر سبزیجات، فیبر زیادی دارد. علاوه براین، آنتوسیانین های موجود در بادمجان باعث کاهش خطر سرطان، بهبود خطر عوامل قلبی-عروقی و جلوگیری از پیری مغز می شود.

اگر می خواهید تا بادمجان را امتحان کنید، می توانید آن را به سس گوجه فرنگی اضافه کنید و آن را میل کنید. نوع پخته شده و گریل شده آن هم طعم عالی دارد و می تواند به صورت ترکیب اولیه برای تهیه نودل بدون لازانیا بکار رود، و فقط برای تهیه این نودل لازم است تا آن را به رشته های باریکی برش دهید و از آن برای لایه بندی در لازانیا استفاده کنید و ترکیبات مورد علاقه تان را بین این لایه های بادمجان قرار دهید.

به حد بیشتر رسانی مواد مغذی با قدرت رنگ بنفش

بهترین راه برای بیشینه کردن مواد مغذی این میوه و سبزیجات شگفت انگیز بنفش رنگ، خوردن انواع آن ها تا حد امکان است. این گفته بدین معنی نیست که باید همه آن ها را هر روز بخورید، بلکه فقط مطمئن شوید که رژیم غذایی تان حاوی حداقل یک میوه یا سبزی آبی یا بنفش در روز است. با توجه به فصل، آن ها را انتخاب کنید مثلا در طول تابستان، انواع توت، ارزان ترین قیمت و بیشترین مواد مغذی را دارند. در صورت امکان اگر به طور محلی پرورش یافته باشند، مواد مغذی آن ها ماکزیمم می شود.

ترکیبی از آن ها را به صورت خام و پخته بخورید زیرا برخی از مواد مغذی در زمان پخته شده بیشتر جذب بدن می شوند و برخی دیگر به صورت خام، جذب بهتری دارند. همچنین، آن هایی که دوست دارید را بخورید. نیاز نیست که خود را وادار به خوردن کلم پیچ کنید اگر آن را دوست ندارید می توانید میوه یا سبزی بنفش دیگری را انتخاب کنید.

لیست ارائه شده در اینجا، از میوه ها و سبزیجات گران قیمت نیست. انجیر، آلو، انگور و زیتون، از غذا های دیگری هستند که همین فواید را دارند و می توانید امتحان کنید. همچنین، بسکمک از سبزیجات مرسوم مانند مارچوبه، سیب زمینی، پیاز و غلات هم به رنگ بنفش یافت می شوند. حتی نوعی برنج بنفش با خواص مشابه با این موارد برای سلامتی، وجود دارد. بسکمک از میوه و سبزی فروشی ها، این روز ها میوه هایی با رنگ های مختلف دارند، پس دفعه بعد که برای خرید رفتید، آن ها را انتخاب کنید. خود را به چالش کشانده و ببینید که می توانید یک خوراکی بنفش را به رژیم غذایی تان اضافه کنید.

منبع: thelist

منبع: برترین ها
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 321

به "8 میوه و سبزی بنفش؛ ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها" امتیاز دهید

1 کاربر به "8 میوه و سبزی بنفش؛ ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 میوه و سبزی بنفش؛ ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید