متفاوت ترین خانه مرکز که موجب حیرت خارجی ها شد!

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، درست مثل خانه های نقاشی های کودکی مان است. روی سقف شیروانی اش دودکش دارد، پنجره هایش بزرگ است و کنارش چند درخت و یک برکه دیده می گردد. این نمایی از متفاوت ترین خانه مرکز است. خانه ای چوبی که وسط ساختمان های آجری و سنگی در شمال شرق تهران قد کشیده و چشم نوازی می نماید.

متفاوت ترین خانه مرکز که موجب حیرت خارجی ها شد!

به گزارش همشهری، دکتر عباس افتخاری مالک و سازنده خوش فکر این خانه 3 طبقه است و، چون طرح و نقشه این بنای زیبا را از روی نقاشی های کودکی اش طراحی نموده، نام آن را رویای کودکی گذاشته است.

او درباره ساختن رویای کودکی اش می گوید: یک قطعه زمین پدری در محله حکیمیه داشتم که چند سالی بدون استفاده مانده بود. تصمیم گرفتم خانه ای شبیه رویا های کودکی ام بسازم. یعنی یک کلبه چوبی که شیروانی داشته باشد، جوی آبی پر از ماهی و قورباغه از کنارش بگذرد و حتی بالایش هم کلاغ داشته باشد. این بود که طرح اولیه را کشیدم و با چند نفر از دوستانم در کارگاهی در جاجرود مشغول به کار شدیم و در عرض 3 ماه همه خانه را به شکل 72 قطعه چوبی ساختیم و به زمین پدری آوردیم و در عرض 3 روز با پیچ و مهره قطعات را سوار کردیم.

این مبتکر ادامه می دهد: خانه جوری ساخته شده که در عین راحت بودن، عمر مفید بالایی دارد و به این زودی ها خراب نشود. بنابرنتیجه آزمایش ها و تست های مختلف این خانه می تواند دست کم 350 سال عمر مفید داشته باشد.

مقاوم در برابر زلزله و طوفان

خانه رویایی محله حکیمیه، با 350 متر زیربنا، یک دفتر کار، 2 اتاق خواب، آشپزخانه و یک کتابخانه بزرگ دارد که سقفش با ریموت کنترل کنار می رود تا لذت کتابخوانی زیر آسمان شهر را به ساکنانش هدیه دهد.

بعلاوه یکی از محاسن این بنای زیبا این است که یک شبه می شود همه قطعات را باز کرد و پشت وانت گذاشت و هر جای دیگر روی هم سوارش کرد.

این سازنده خوش فکر که در ساخت این کلبه چوبی از تلفیق هنر و معماری به زیبایی بهره برده، دراین باره می گوید: می خواستیم خانه ای بسازیم که اگر قرار شد روزی به جایی دیگر برویم، بتوانیم آن را با خودمان ببریم یعنی جوری باشد که خانه و زندگی مان را یک جا بار کنیم و جای دیگر، آن را سرهم کنیم.

بنای رویایی محله حکیمیه با وجودی که از چوب ساخته شده، اما ضد آب، ضد آتش، ضدحشره است و مقاومت بالایی در برابر زلزله و طوفان دارد. افتخاری که دکترای طراحی صنعتی دارد، دراین باره می گوید: چوب های خانه روی یک سری فریم های فلزی سوار شده و بین رده های مختلف دیوارچوبی عایق قرار داده شده است. غیر از این ها به خاطر انعطاف پذیر بودن و مقاومت چوب، توفان هایی با شدت 120 کیلومتر در ساعت و زلزله با شدت حدود 7 ریشتر را طاقت می آورد.

دوستدار محیط زیست

خانه رویایی محله حکیمیه به عنوان خانه دوستدار محیط زیست شناخته و از طرف ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، پیروز به کسب گواهینامه و لوح تقدیر شده است.

دکتر افتخاری معتقد است: بخشی روشنایی خانه از نور خورشید تأمین می شود، در گرمای تهران کولر نمی خواهد و آبگرمکن خورشیدی دارد. بعلاوه بخشی از آب مصرفی خانه تصفیه شده و به چرخه استفاده مجدد برمی شود و در خاتمه به مصرف آبیاری گیاهان می رسد.

خانه چوبی

خانه چوبی محله حکیمیه به نمادی برای محله حکیمیه تبدیل شده به طوری که خیلی ها برای دادن نشانی در کوچه و خیابان های محله از عنوان خانه چوبی استفاده می نمایند.

دکتر افتخاری خاطره جالبی دراین باره به یاد دارد و می افزاید: یادم هست یک بار نامه ای برایم آمده بود. فرستنده نامه به جای اینکه نشانی کامل پستی ام را بنویسد، روی پاکت نامه نوشته بود، تهران، محله حکیمیه، خانه چوبی. جالب اینجاست که پستچی هم منظورش را فهمیده بود و نامه به دست مان رسید.

تعجب خارجی ها!

تقریبا بیشتر اهالی محله حکیمیه از خانه رویایی محله شان بازدید داشته اند. عباس افتخاری و خانواده اش با روی باز پذیرای اهالی، همسایه ها و حتی غریبه ها هستند. این خانه به عنوان یک جاذبه گردشگری مورد استقبال خارجی ها هم بوده به طوری که افراد زیادی از کشور های مختلف آسیایی و اروپایی به ایران آمدند تا روی سازه ایرانی آقای معمار، سرمایه گذاری نمایند.

او می گوید: سرمایه گذاران وقتی وارد خانه می شدند باورشان نمی شد که همه این سازه ساخته یک ایرانی باشد و از اینکه چنین توانایی ای در کشور بود متحیر بودند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1338

به "متفاوت ترین خانه مرکز که موجب حیرت خارجی ها شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متفاوت ترین خانه مرکز که موجب حیرت خارجی ها شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید