غلامی: نظام های آموزشی در شرایط کرونا راستا 100 ساله را یک شبه طی کردند

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، وزیر علوم با بیان اینکه کمبود های فراوانی در راستای تحقق اهداف آموزشی و پرورشی در دوران ویروس کرونا وجود دارد، گفت: نظام های آموزشی در شرایط کرونا جهت 100 ساله را یک شبه طی کردند.

غلامی: نظام های آموزشی در شرایط کرونا راستا 100 ساله را یک شبه طی کردند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز، 28 بهمن ماه 99 در هشتمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه منابع انسانی در عصر کرونا که به صورت مجازی برگزار شد، گفت: یک سال از شیوع ویروس کرونا گذشته است. ویروسی که با تمام کوچکی اندازه، بزرگ ترین نظام های سیاسی، اقتصادی و درمانی را در دنیا به چالش کشیده است.

غلامی اضافه نمود: در این میان نهاد های مرتبط با آموزش و یادگیری شرایط ویژه ای را تجربه کردند، به طوری که در برخی از کشور ها از جمله ایران با وجود کاستی هایی که وجود داشت و زیرساخت ها و شرایط فنی و مدیریتی که آمادگی چندانی نداشتند در یک حرکت غیر قابل باوری، یک راستا صدساله را یک شبه طی کردیم.

وزیر علوم ادامه داد: کمبود های فراوانی در راستای تحقق اهداف آموزشی و پرورشی در دوران ویروس کرونا وجود دارد، همچنین طراحی های آموزشی متناسب با شرایط فعلی بیماری راه طولانی را در پیش دارد.

غلامی ادامه داد: چنین ورودی به این دنیای جدید نداشتیم، آموزش های لازم را هم از قبل ندیده بودیم و نقص های فنی ناشی از زیرساخت های اینترنتی و پهنای باند مورد نیاز، نیز مزید بر این کاستی ها و علت ها بود؛ اما با این حال جریان آموزش و توسعه تعطیل نشد و تا حد زیادی توانست خود را با اتفاقات موجود هماهنگ کند.

وزیر علوم شرح داد: اگر جریان های خلاقیت و نوآوری و کار جهادی و مسئولانه در جای جای نظام های مرتبط با آموزش و توسعه در سطح کشور در حرکت نبود، توسعه آموزش عالی اتفاق نمی افتاد.

غلامی اظهار کرد: امروز جای بسیار خرسندی دارد که یکی از مبتکران جریان ساز این شرایط، که سکاندار آموزش و توسعه سرمایه انسانی است، در قالب انجمن علمی آموزش و توسعه تلاش های مرتبط با تقویت و ارتقای جایگاه آموزش را بکار بسته است.

وی ادامه داد: همه موجودات زنده و به طور خاص انسان، تنها با یادگیری می توانند زیستن و چگونه زیستن را بیاموزند. انسان می تواند از مباحث متعدد فکری و فلسفی تا روابط فردی، مدیریت بر خویشتن و همه نیازمندی های خود را از طریق یادگیری تأمین کند.

غلامی اضافه نمود: در این میان آنچه بیش از پیش ملموس و قابل توجه است، شایستگی های انسان است، رکن اصلی برای تولید ثروت، توفیق در کسب و کار و همراهی در حرکت چرخه های اقتصادی کشور آموزش است. لازم است که وقتی از سرمایه های انسانی سخن به میان می آید مقصود چکیده دانش، تجربیات و ویژگی های منحصر به فرد جامعه باشد.

وی ادامه داد: روشن است که اصطلاح سرمایه های انسانی بیش از بودن با شدن قرابت دارد و این یعنی انسان ها بدون آموزش و به خودی خود سرمایه نیستند؛ بلکه باید یک جریان هدفمند، درست و به هنگام به سرمایه شدن انسان ها کمک کند.

غلامی با اشاره به اینکه سرمایه شدن انسان ها یک کار کلیدی است، خاطرنشان کرد: آموزش افراد برای تبدیل شدن به سرمایه انسانی یک کار کلیدی و پیوسته خواهد بود و لازم است در کنار توسعه یادگیری ها در جهت شکوفایی سرمایه های انسانی و دیگر انواع سرمایه های مشهود از جمله سرمایه روان شناختی به سرمایه های اجتماعی هم بیش از پیش توجه کنیم، به طور مثال بحث سرمایه روانی که دربرگیرنده مؤلفه های چهارگانه امید، خوش بینی، خوش کار آمدی و تاب آوری است به تقویت زیر ساخت های سرمایه انسانی کمک می کند.

وی اضافه نمود: انتظار می رود یک فرد متخصص یا ماهر در رشته خاصی داشته باشیم که ضمن تسلط به کار فنی و تخصصی خود امیدوار هم باشد و در راستا حرکت خود، کارآمدی و امید را از دست ندهد که این موضوع قابل یاد دادن و یادگیری است.

غلامی ادامه داد: به نظر می رسد در دنیای با چالش های فراوان مثل شیوع ویروس کرونا باید آموزش تمام ابعاد زندگی انسان مانند بعد فنی، روانی، اجتماعی و معنوی در دستور کار باشد تا ضمن پیشبرد اهداف و برنامه های عادی اقتصادی، افراد جامعه از سلامت روانی برخوردار باشند و با رضایت مندی از زندگی، سرمایه توانایی درست اندیشیدن و درست تحلیل کردن را به دست آورند.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: افراد باید با تکیه بر سِلاح تخصص و مهارت و اخلاق حرفه ای و سلامت معنوی نقش خود را در جریان های متغیر و پرچالش بیابند و آموختن را همواره اولین وظیفه خود بدانند، زیرا تنها در این صورت است که جریان شدن در توسعه سرمایه انسانی محقق می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 728

به "غلامی: نظام های آموزشی در شرایط کرونا راستا 100 ساله را یک شبه طی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غلامی: نظام های آموزشی در شرایط کرونا راستا 100 ساله را یک شبه طی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید