رفتن به دندانپزشکی در زمان شیوع کرونا خطرناک است؟

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، یک جراح دندانپزشک می گوید فضای دندانپزشکی ها بر اساس پروتکل های بهداشتی ضد عفونی می گردد بنابراین ترس از ابتلا به کرونا نباید سبب گردد بیماران درمان خود را به تعویق بیندازند.

رفتن به دندانپزشکی در زمان شیوع کرونا خطرناک است؟

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه به نقل از ایسنا، سارگل زراستوند جراح دندانپزشک و ایمپلنتولوژیست با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: ترس ابتلا به ویروس کرونا و پرهیز از حضور در اماکن عمومی این روزها به شدت گسترش یافته است به طوری که بیماران مبتلا به دندان دردهای شدید، عفونت لثه ای و حتی بیمارانی که فرایند درمانشان نیمه کاره باقی مانده است به دلیل هراس از ابتلا به کرونا از مراجعه به دندانپزشکی خودداری می نمایند. این ترس باعث بروز مسائل جدی برای بعضی از افراد شده است.

وی با تاکید بر این که بهداشت دهان و دندان با سلامت افراد رابطه مستقیمی دارد، اظهار کرد: بعضی از بیماران با وجود احتیاج به درمان اورژانسی همچنان از مراجعه به پزشک خودداری می نمایند و این مصداق خودکشی از ترس مرگ است! رسانه ها باید به طور گسترده این موضوع را به جامعه آموزش دهند.

  • رابطه استرس و سیستم ایمنی بدن

زراستوند دندانپزشکی را شاخه ای از پزشکی دانست و با بیان این که درمانگرها بیش از بیماران به موضوعات بهداشتی و فضای امن درمانی توجه دارند و نباید هیجانات جامعه را بی جهت بالا برد، اضافه نمود: در مقایسه با سارس و تعدادی دیگر از ویروس ها، کرونا آنقدر کشنده و خطرناک نیست.

با ایجاد ترس و استرس فقط سیستم ایمنی بدن تضعیف می گردد. در نتیجه اگر حتی یک ویروس ضعیف هم وارد بدن گردد برای میزبان خطرناک خواهد بود و بیماری شکل پیشفراینده می گیرد؛ زیرا دفاع بدن برای مقابله با این ویروس کاهش می یاید.

بنابراین توصیه به آرامش و ذهن آرام و در کنار آن توجه به مسائل پزشکی و رعایت کنترل عفونت جزو مهم ترین و اصلی ترین راه های جلوگیری از انتشار عفونت است.

  • تدابیر دندانپزشکان برای جلوگیری از شیوع کرونا

این جراح دندانپزشک با بیان این که جای ترس و نگرانی از بابت شیوع و انتقال این ویروس به وسیله مطب دندانپزشکی ها وجود ندارد، گفت: براساس پروتکل های درمانی و بهداشتی، فضای دندانپزشکی ها قبل از ورود و خروج هر بیمار، کف مطب، درها، دستگیره، آسانسور و حتی کفش بیمار ضدعفونی می گردد.

همچنین وقت بیماران طوری تنظیم می گردد که پس از خروج هر بیمار، بیمار بعدی حضور پیدا کند تا اتاق انتظار از تجمع بیمار و ازدحام آلوده نگردد. باید به مردم اطمینان داد افرادی که به هر دلیلی به خدمات اورژانسی دندانپزشکی احتیاج دارند می توانند فرایند درمان خود را طی نمایند.

وی ادامه داد: دندانپزشکان در خط اول مواجهه با چنین بیماری هایی هستند، چراکه دندانپزشک با ناحیه آناتومیک سر و گردن بیمار و مستقیم با دهان بیمار یا سیستم تنفسی فوقانی که درست در منطقه آلوده است در ارتباطند، بنابراین کوشش بر این است که با رعایت تدابیر پیشگیرانه از شیوع بیماری های مختلف از جمله کرونا جلوگیری کنیم.

زراستوند گفت: ترس از کرونا بزرگ تر از واقعیت های آن شده است. شکی نیست که کرونا ویروس خطرناکی است، ولی این به معنای خودداری از درمان نیست و بیماران باید فرایند درمان خود را طی نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 52

به "رفتن به دندانپزشکی در زمان شیوع کرونا خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتن به دندانپزشکی در زمان شیوع کرونا خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید