دماوند همچنان می لرزد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، شهرستان دماوند پس از وقوع زلزله 5.1 ریشتری در ساعت 45 دقیقه بامداد آدینه 19 اردیبهشت ماه باز هم عصر شنبه 20 اردیبهشت لرزید.

دماوند همچنان می لرزد

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا از دماوند، زمین لرزه ای به بزرگی 3.1 ریشتری ساعت 16:41 عصر امروز(شنبه) به مرکزیت منطقه مشاء از توابع شهرستان دماوند در مرز استان های تهران و مازندران را لرزاند.

این زمین لرزه در عمق 10 کیلومتری زمین بوده که به صورت خفیف مناطق مختلف شهرستان را به لرزه درآورد. این زمین لرزه در 11 کیلومتری دماوند، 12 کیلومتری رودهن و 15کیلومتری بومهن رخ داد.

شهرستان دماوند از روز 18 اردیبهشت ساعت 23:30 دقیقه که نخستین زمین لرزه خود را به بزرگی 2.9 ریشتری در عمق 10 کیلومتری زمین احساس کرد و بعد از آن زلزله ای به بزرگی 5.1 ریشتری در ساعت 45 دقیقه بامداد روز آدینه 19 اردیبهشت رخ داد؛ تا به امروز در حال لرزش است.

تعدادی از زمین لرزه ها بیش از 2.5 ریشتری بوده و در ساعات مختلف روز رخ داده که به صورت خفیف احساس می گردد. مردم شهرستان با توجه به پس لرزه های اخیر نسبت به گذشته ترس کمتری دارند اما همچنان احتیاط می نمایند.

ستاد بحران شهرستان دماوند از زمان وقوع زلزله 5.1 ریشتری در آماده باش کامل نهاده شده و تمامی امکانات خودرویی، نیروی انسانی و ... را فراهم کرده است. درب استادیوم ها، مدارس و بوستان های شهرستان که به دلیل ویروس کرونا چند ماهی بسته بود، باز شد و در اختیار شهروندانی که به واسطه ترس از زلزله به خیابان ها می آیند، نهاده شد.

شب گذشته نیز با وقوع دو پس لرزه در ساعت 23:28 شب گذشته و 5:00 بامداد، بعضی از مردم شهرستان شب را در خودروهای خود به صبح رساندند.

البته در این میان بازار داغ شایعات هم در فضای مجازی و بین مردم مشاهده می گردد بطوری که خبری منتسب به سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند در مورد هوشیاری مردم مبنی بر فعال شدن گسل مشاء به چشم می خورد که البته این خبر از سوی روابط عمومی فرمانداری شهرستان دماوند تکذیب شده است.

روابط عمومی فرمانداری شهرستان اعلام کرده که مصاحبه ای منتسب به سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند در شبکه اجتماعی اینستاگرام و همچنین دیگر شبکه های مجازی با مضمون فعال شدن گسل مشاء و هوشیاری مردم منتشر شده که این مصاحبه کاملا جعلی بوده و هیچ گونه مصاحبه ای از طرف سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند با نشریات و جراید شهرستان در این خصوص صورت نگرفته است.

آنچه در این گونه شرایط باید مورد توجه قرار گیرد، عدم توجه به این قبیل شایعات است چراکه اخبار موثق در مورد این موضوع و همچنین موضوعات دیگر به وسیله رسانه های رسمی و واحد روابط عمومی فرمانداری اطلاع رسانی می گردد.

شرایط دماوند نارنجی است

مهدی حیدری، سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند در مورد اقدامات اجرا شده توسط ستاد مدیریت بحران شهرستان از زمان وقوع زلزله تا به امروز، گفت: از زمان وقوع زلزله 2.9 ریشتری پنجشنبه شب و بعد از آن 5.1 ریشتری بامداد آدینه، بلافاصله جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان با حضور کلیه اعضا همچون هلال احمر استان، نماینده اورژانس کشور، شهرداران، دهیاران و دیگر دستگاه های خدماتی در فرمانداری برگزار گردید.

  • شرایط بحران در دماوند از قرمز به زرد تغییر کرد

وی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد تمامی ماشین آلات سبک و سنگین دستگاه های خدماتی همچون شهرداری و دهیاری ها با توجه به وسعت جغرافیایی شهرستان، در مناطق مختلف شهری و روستایی به ویژه مناطق آسیب پذیر مستقر شوند.

این مقام مسئول اظهار داشت: با توجه به اینکه بعد از وقوع زلزله شاهد خروج شهروندان از منازل بودیم، مقرر شد شهرداری ها و دیگر نهادها جهت اسکان موقت شهروندان، بوستان ها، استادیوم ها و محوطه مدارس را در اختیار مردم قرار دهند.

حیدری گفت: همچنین امکانات لازم همچون چادر، پتو، پک های مواد غذایی و دیگر امکانات در دو پایگاه چناران و شهر آبسرد پیش بینی شده تا در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرد.

سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند همچنین به حضور نیروهای واکنش سریع تهران و نیروهای ارزیاب هلال احمر در قالب 7 تیم در زمان وقع زلزله به مناطق روستایی و آسیب پذیر اشاره نمود و اضافه کرد: این آنالیز ها با کوشش نیروهای بنیاد مسکن شهرستان تا روز گذشته در تمامی روستاها ادامه داشت که خوشبختانه با آنالیز های اجرا شده خسارت اقتصادی نداشتیم و این زلزله تنها تعدادی مصدوم و یک فوتی به همراه داشت.

این مقام مسئول اظهار داشت: امروز نیروهای ارزیاب بنیاد مسکن شهرستان نیز با حضور به داخل منازل و آنالیز دقیق خسارات احتاقتصادی که ممکن است پس لرزه ها موجب آسیب بیشتر شوند، فعالیت خود را شروع کردند و همچنین سدهای خاکی روستاهای زیارت و وادان توسط تیم ارزیابی و کارشناسان فنی امور آب نیز مورد آنالیز نهاده شد.

وی با تاکید براین که تمامی امکانات در شهرستان به صورت بسیار منسجم و هماهنگ با تمامی دستگاه های خدماتی، درمانی، امدادی و ... تقسیم شده است و این آماده باش همچنان ادامه دارد، گفت: ادارات با تمامی امکانات پای کار هستند و حتی ایستگاه های پمپاژ آب و گاز نیز مورد ارزیابی نهاده شده تا در صورت وقوع حادثه مشکل قطعی نداشته باشیم.

این مقام مسئول توضیح داد: هم اکنون شهرستان دماوند در شرایط نارنجی واقع شده است و امیدواریم در روز آینده به شرایط بهتری دست یابیم؛ ضروری است مردم نیز آرامش خود را حفظ و نکات ایمنی را رعایت نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 235

به "دماوند همچنان می لرزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دماوند همچنان می لرزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید