خبرنگاران موافقت وزیر علوم با ارائه تسهیلات به دانشگاه های غیردولتی

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، تهران-خبرنگاران- مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی-غیردولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از موافقت وزیر علوم برای ارائه تسهیلات به دانشگاه های غیردولتی در ایام تعطیلی کلاس ها به علت شیوع ویروس کرونا اطلاع داد.

خبرنگاران موافقت وزیر علوم با ارائه تسهیلات به دانشگاه های غیردولتی

به گزارش بامداد پنجشنبه وزارت علوم، فرزانه شمیرانی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای دانشگاه های غیردولتی در ایام تعطیلی کلاس های درس، تاکید نمود: در کنار همه اقداماتی که پس از توقف آموزش های حضوری در سطح دانشگاه ها با راهنمایی وزارت علوم از جمله تغییر در مقررات آموزشی با هدف توسعه آموزش های الکترونیکی و مراوده با وزارت ارتباطات برای بهره مندی دانشگاه ها از ترافیک اینترنتی رایگان رخ داد، بعضی اقدامات نیز مختص دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی به انجام رسید.

شمیرانی خاطر نشان کرد: برای نمونه با توجه به آنکه دانشگاه های غیردولتی بیش از دانشگاه های پر سابقه دولتی از شرایط اخیر و توقف فعالیت های حضوری در معرض آسیب هستند و به علت متکی بودن این دسته از دانشگاه ها به شهریه های دانشجویی، همچنین نبود حمایت های بودجه ای از سوی دولت، تلاش شد تا رایزنی های لازم برای بهره مندی این مراکز آموزشی از اعتبارات و تسهیلات حمایتی دولت به انجام رسد که با موافقت وزیر علوم در حال پیگیری است.

وی درباره شرایط توقف فعالیت های حضوری آموزشی دانشگاه های غیردولتی در ایام شیوع ویروس کرونا، گفت: مجموعه آموزش عالی کشور در نیمسال دوم تحصیلی 98-99 در پی شیوع بیماری کووید -19 با توقف فعالیت های حضوری روبرو شد و دانشگاه های غیردولتی نیز از این شرایط مستثنی نبودند. در نتیجه این دانشگاه ها نیز مشابه دانشگاه های دولتی و در تبعیت از سیاست ها و تصمیمات نهادهای بالادستی با متوقف کردن آموزش های حضوری به سراغ جایگزینی آموزش های الکترونیکی رفتند.

شمیرانی خاطر نشان کرد: توان، امکانات، پیشینه و شرایط این دانشگاه ها یکسان نیست اما گزارش های دریافتی نشان می دهد که بخش اعظم این مراکز آموزشی توانستند در مدتی کوتاه خود را با شرایط تازه وفق دهند و آموزش های الکترونیکی را راه اندازی نموده و توسعه دهند.

وی گفت: مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی کمتر از 300 هزار نفر از دانشجویان کشور را پوشش می دهند و در سراسر کشور پراکنده هستند که توان و امکانات یکسانی ندارند. شاید در نگاه اول بتوان گفت این مجموعه از دانشگاه ها نسبت به دانشگاه های دولتی و باسابقه تأخیر بیشتری در آموزش های الکترونیکی داشتند یا از شتاب لازم برخوردار نبودند اما به جرأت و با استناد به گزارش های دریافتی در مدتی کوتاه خود را با شرایط جدید تطبیق دادند.

مدیرکل دفتر آموزش آموزش عالی غیردولتی-غیرانتفاعی وزارت علوم با ارائه آماری از میزان پیوستن مراکز آموزش عالی غیردولتی به آموزش الکترونیکی، ادامه داد: تا خاتمه اسفند 98 حدود 20 درصد از این دانشگاه ها امکانات و بستر لازم را برای آموزش های الکترونیکی فراهم کردند اما تا خاتمه فروردین ماه بیش از 70 درصد دانشجویان این مراکز آموزشی تحت پوشش آموزش های الکترونیکی قرار گرفته اند.

شمیرانی یادآور شد: بعضی از موسسات غیرانتفاعی استان تهران سالهاست در حوزه آموزش های الکترونیکی، دارای سابقه فعالیت آموزشی الکترونیکی هستند و حتی در شرایط اخیر نیز برای یاری به دیگر مؤسسات اعلام آمادگی کردند.

به گزارش خبرنگاران، در حال حاضر حدود 320 دانشگاه و موسسه غیردولتی غیرانتفاعی با مجوز وزارت علوم در حال فعالیت هستند. این وزارتخانه اسفندماه 97 دستورالعمل تجمیع این دسته از دانشگاه ها را به علت زیان ده شدن تعدادی از آنها همچنین به صفر رسیدن ظرفیت ابلاغ کرد که تا به امروز بیش از 20 درخواست تجمیع به وزارت علوم ارسال شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 203

به "خبرنگاران موافقت وزیر علوم با ارائه تسهیلات به دانشگاه های غیردولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران موافقت وزیر علوم با ارائه تسهیلات به دانشگاه های غیردولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید