خبرنگاران آب سد سبلان مشگین شهر رهاسازی شد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، اردبیل - خبرنگاران - چهار متر مکعب آب در هر ثانیه با هدف بهره مندی باغداران و کشاورزان منطقه از آب ذخیره شده در سد سبلان مشگین شهر رهاسازی شد.

خبرنگاران آب سد سبلان مشگین شهر رهاسازی شد

فرماندار مشگین شهر روز چهارشنبه به خبرنگار دنیای با نشاط مدرسه گفت: این آب بطور سنتی در رودخانه قره سو جاری شده و اراضی و باغات واقع شده در حاشیه رودخانه قره سو از این آن بهره مند خواهند شد.

اکبر صمدی با بیان اینکه بیش از 80 میلیون مترمکعب آب در پشت این سد ذخیره سازی شده است، اضافه نمود: سال جاری میزان آب ذخیره شده در مقایسه با مدت مشابه 2 میلیون متر مکعب افزایش نشان می دهد.

وی همچنین با اشاره به محدودیت منابع آبی از کشاورزان و باغداران خواست در مصرف آب صرفه جویی کامل داشته باشند.

وی گفت: حجم مخزن سد سبلان 105 میلیون مترمکعب می باشد که برای آبیاری پنج هزار و 700 هکتار از اراضی پایاب در نظر گرفته شده و اجرای شبکه آبیاری مدرن موجب توسعه کشاورزی و افزایش بهره وری در باغات و مزارع منطقه خواهد شد.

صمدی اضافه نمود: تا کنون 16 کیلومتر از شبکه اصلی پایاب این سد به اتمام رسیده و شبکه های درجه 2 ، سه و چهار نیز در سطح سه هزار و 200 هکتار از اراضی پایاب در حال اتمام می باشد.

او اضافه نمود: بر اساس مصوبه شورای بانک های عامل کشور بانک توسعه تعاون 600 میلیارد ریال برای تکمیل شبکه آبیاری پایاب سد سبلان اختصاص داده است که در 2 قسط در اختیار شرکت آب منطقه ای استان قرار می گیرد.

وی گفت: برغم تکمیل شدن کامل سد سبلان و آبگیری آن در سال های گذشته شبکه آبیاری پایاب تکمیل نشده و تاخیر 13 ساله در این پروژه موجب تخریب و سرقت تاسیسات موجود شده است.

فرماندار مشگین شهر همچنین با انتقاد از تعلل اجرا شده در سال های قبل گفت: با تکمیل شبکه آبیاری سد سبلان شاهد شکوفایی بخش کشاورزی و باغی در بخش های ارشق و مشگین شرقی خواهیم بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 285

به "خبرنگاران آب سد سبلان مشگین شهر رهاسازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آب سد سبلان مشگین شهر رهاسازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید