انواع دیوار کشی دور باغ : استفاده از چه مصالحی مناسب باغ شماست؟

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، دیوار بر اساس کاربرد و مصالح به کار رفته در ساخت آن ها انواع بسیار مختلفی دارند. دیوار ها در فضاهای مختلفی اعم از مسکونی و صنعتی به کار برده می شوند. استفاده از دیوار در حیاط بیشتر به عنوان یک اقدام امنیتی صورت می گیرد. در دیوار کشی انواع مختلفی از دیوار ها و مصالح را می توان به کار گرفت. در این مطلب قصد داریم انواع دیوارهای قابل استفاده برای دیوارکشی دور باغ را معرفی کنیم.

انواع دیوار کشی دور باغ : استفاده از چه مصالحی مناسب باغ شماست؟

جهت دریافت خدمات طراحی محوطه باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

انواع دیوار و حصار برای دیوارکشی دور باغ

مواردی که در زیر به آن ها اشاره شده از جمله پرکاربردترین نوع دیوارهای مورد استفاده برای دیوار کشی و حصار دور باغ به شمار می فرایند.

  • دیوار آجری
  • دیوار بلوکی
  • دیوار سنگی
  • دیوار نرده آهنی
  • دیوار نرده چوبی
  • دیوار نرده بتنی
  • دیوار بتنی پیش ساخته
  • دیوار توری سنگی
  • دیوار تمام توری

دیوارکشی دور باغ با دیوار آجری

آجر در کشور ما ایران از جمله مصالح بسیار ارزان و در دسترس است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه استفاده از آجر برای دیوار کشی در حیاط ها و دور باغ امروزه کاهش پیدا نموده است و جای خود را بلوک های بتنی داده است اما باز هم در بسیاری از عملیات ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: طراحی دیوار حیاط ؛ لذت داشتن حیاطی زیبا را به خود هدیه دهید!

دیوار کشی دور باغ با استفاده از آجر مزایای زیادی همچون مقاومت بالا در پی خواهد داشت اما معایبی نیز به همراه دارد. از مهم ترین معایب آن می توان به سرعت پایین اجرا و مصرف بالای سیمان در اجرای آن اشاره نمود که هزینه را تا حدودی بالا خواهد برد. دیوار های آجری هم به صورت تمام آجری و هم به صورت ترکیبی با نرده های فلزی و حتی چوبی ساخته و اجرا می شوند.

دیوار کشی دور باغ با دیوار سنگی

در ساخت این نوع از دیوار کشی دور باغ از قطعات سنگی در اندازه مختلفی استفاده می گردد. نحوه اجرای این نوع از دیوارکشی دور باغ به این گونه است که سنگ بر اساس شکل و اندازه در کنار یکدیگر قرار داده می شوند و گاهی هم برای محکم کردن آن ها از مواد چسبنده ای مانند سیمان استفاده می نمایند. با توجه به در دسترس بودن سنگ ها به عنوان مصالح اصلی ساخت، اجرای این دیوار هزینه بسیار پایینی در پی خواهد داشت.

دیوار کشی دور باغ با دیوار بلوکی

سرعت بالای اجرا و هزینه تمام شده پایین، دو مورد از مهم ترین نکاتی است که در دیوار کشی دور باغ مد نظر قرار می دهند. دیوار های بلوکی سیمانی به دلیل اندازه عظیم تری که نسبت به آجر دارند از سرعت اجرایی بالاتری برخوردار هستند و از طرفی هم به دلیل کاهش مقدار مصرف سیمان می توانند هزینه های کلی را هم مقداری کاهش دهند.

شاید مقاومت کمتر بلوک های سیمانی در مقایسه با دیوار آجری که به کیفیت ساخت پایین آن ها مربوط می گردد از مهم ترین معایب استفاده از این نوع از دیوارها به منظور دیوارکشی دور باغ باشد. دیوار های بلوکی سیمانی نیز هم به صورت تمام بلوکی و هم با قابلیت نصب نرده فلزی طراحی و ساخته می شوند.

دیوار نرده آهنی

همان طور که در بالا به آن اشاره شد، سرعت و هزینه دو اصل مهم دیوار کشی در باغ ها هستند زیرا که در خصوص باغ ها عمدتاً با مساحت زیادی سر و کار داریم. از این رو بنا به دلایل قانونی که امکان ساخت دیوار های تمام سنگی وجود ندارد یا بر اساس سلیقه فرد می توان از دیوار های نرده فلزی به عنوان جایگزینی بسیار مناسب استفاده کرد.

این دیوار ها عمدتاً به صورت قطعاتی آماده در کارگاه ساخته می شوند و با حمل به محل باغ در آن جا مثل قطعاتی پازل کنار یکدیگر چیده می شوند. بسیاری اینکه دیوار نرده ای فلزی از مقاومت کافی برخوردار باشد اغلب اوقات پایه و فونداسیون بتنی برای آن ها در نظر گرفته می گردد.

دیوار نرده چوبی

استفاده از دیوار نرده چوبی به منظور دیوار کشی دور باغ در هر جایی مقرون به صرفه نخواهد بود زیرا به حجم زیادی چوب احتیاج خواهد بود و این ارزان تمام نخواهد شد مگر این که چوب ها بسیار در دسترس باشند. این نوع از دیوار های نرده ای عمدتاً در مناطق شمالی ایران اجرا می شوند. از طرفی هم تنها مزیت آن ها نسبت به سایر انواع دیوارها، جنبه زیباشناختی آن ها است. البته گاهی نیز بر اساس سلیقه فرد دیوارهایی تمام چوبی ساخته می گردد.

دیوار کشی دور باغ با انواع دیوار نرده بتنی

انواع نرده های بتنی از دیگر مصالح مورد استفاده در دیوارکشی دور باغ هستند. این نرده های بتنی از مقاومت و ماندگاری بسیار بالایی برخوردار هستند. قطعات دیوار نرده ای بتنی به صورت پیش ساخته به محل نصب حمل و در آنجا اجرا می شوند. سرعت اجرای این نوع از دیوار مناسب است اما در مقایسه با دیوار نرده فلزی هزینه بالاتری دارد.

دیوار کشی دور باغ با انواع دیوار بتنی پیش ساخته

استفاده از این بلوک های مقاوم پیش ساخته در دیوار کشی دور باغ یک دیوار بسیار محکم و ماندگار را برای کارفرما به بار خواهد آورد. این دیوار به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند. در نوع اول بلوک های پیش ساخته که خود ایستا هستند با حمل به محل بدون احتیاج به هیچ گونه اقدامات زیرسازی نصب می شوند.

در نوع دوم ستون هایی در فواصل تعیین قرار داده می شوند و قطعات دیوارهای پیش ساخته در بین این ستون ها محکم می شوند. استفاده از این انواع دیوارکشی دور باغ سرعت اجرای و ماندگاری بالا را تضمین می نماید اما از طرفی هم ظاهری کمی خشن دارند و مهم تر اینکه هزینه بالاتری می طلبند. بعضی از انواع این دیوارکشی ها با قابلیت نصب نرده های فلزی همراه هستند.

دیوارکشی با استفاده از دیوار توری سنگی

این انواع از دیوار ها اگرچه از مقاومت بالایی برخوردار هستند و هزینه ساخت آن ها نیز مناسب است اما به دلیل سرعت اجرای کم، کمتر در دیوار کشی دور باغ مورد استفاده قرار می گیرند. نحوه ساخت این دیوارکشی دور باغ به این گونه است که یک شبکه توری فلزی با ضخامت مناسب ساخته می گردد و سپس با استفاده از قطعات سنگی درشت نسبت به پر کردن یک محفظه توری فلزی اقدام می گردد. در نهایت با پر شدن این شبکه توری، یک دیوارکشی بسیار مقاوم دور باغ شکل می گیرد.

دیوار کشی دور باغ با انواع تور یا فنس

استفاده از تور یا همان فنس در ساخت انواع دیوار کشی دور باغ تا درجه زیادی دو اصل سرعت و هزینه دیوارکشی را برآورده می سازد. این نوع از دیوار ها در کنار هزینه مناسب از سرعت اجرای بالایی برخوردار هستند. در اجرای بعضی از این دیوار ها به منظور افزایش استحکام دیوار از فونداسیون بتنی یا آجری استفاده می شوند. نرده های فلزی نیز در فواصل تعیین قرار داده شده اند که شبکه توری به آن ها محکم می گردد. این دیوار کشی در باغ های برون شهری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

سخن آخر

انتخاب نوع دیوار و انواع مصالح مورد استفاده در دیوار کشی دور باغ در درجه اول به موقعیت مکانی باغ و در درجه دوم به بودجه شما بستگی دارد. به طوری که در بسیاری از باغ های برون شهری امکان استفاده از دیوارهای کاملاً پوشیده وجود ندارد و فرد به ناچار باید از دیوارهای نرده ای و نیمه پوشیده استفاده کند. از طرفی اجرای بعضی از دیوار ها هزینه زیادی دارند که از لیست انتخاب های بعضی کاربران حذف خواهند شد. در انتخاب نوع دیوار در وهله اول سعی کنید حتماً هدف خود را از دیوارکشی تعیین کنید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 673

به "انواع دیوار کشی دور باغ : استفاده از چه مصالحی مناسب باغ شماست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "انواع دیوار کشی دور باغ : استفاده از چه مصالحی مناسب باغ شماست؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع دیوار کشی دور باغ : استفاده از چه مصالحی مناسب باغ شماست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید