برگزاری نشست هماهنگی امضای تفاهم نامه همکاری مابین اداره کل گیلان و منطقه آزاد انزلی

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، اولین جلسه هماهنگی انعقاد تفاهم نامه همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان و سازمان منطقه آزاد انزلی برگزار شد.

برگزاری نشست هماهنگی امضای تفاهم نامه همکاری مابین اداره کل گیلان و منطقه آزاد انزلی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان، شهرود امیرانتخابی مدیرکل استان روز سه شنبه 26 فروردین ماه 99 در این جلسه گفت: یکی از دستاوردهای مهم و باارزش اداره کل استان، ثبت جهانی روستای قاسم آباد با موضوع چادرشب است که بهمن ماه سال گذشته از طرف سازمان جهانی صنایع دستی اعلام شد و ضروری است از فرصت و ظرفیت های منطقه آزاد انزلی به منظور صادرات، برند سازی و اشتغال زایی استفاده شود.

او همچنین فشتکه روستای ملی حصیربافی را از دیگر فرصت های استان گیلان در حوزه صنایع دستی و گردشگری مطرح کرد و افزود: ثبت جهانی روستای فشتکه در دستور کار قرار گرفته است و به زودی پرونده ثبت جهانی این روستا با موضوع حصیربافی تکمیل و برای ارزیابی به وزاتخانه متبوع و سپس به شورای جهانی صنایع دستی ارسال خواهد شد.

امیرانتخابی ثبت جهانی را یکی از مهم ترین راهکارهای تبدیل استان به مقصد گردشگری داخلی و خارجی دانست و گفت: برای تولید ثروت در استان بایستی صنعت گردشگری در استان رونق و توسعه یابد، باید در جذب هر چه بیشتر گردشگر خارجی تلاش کرد و ثبت جهانی ماسوله نقطه عطف جذب گردشگری خارجی در استان است.

او ادامه داد: با توجه به اینکه گیلان با آثار طبیعی همچون کوه و دریا شناخته شده است اما باید توجه داشت که این استان با دارا بودن 3000 اثر تاریخی شناسایی شده که از این میان 1173 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و رتبه چهارم تراکم آثار تاریخی در کشور را به خود اختصاص داده است که متأسفانه تا به امروز مغفول مانده و اقدامی جهت معرفی این آثار فاخر و جذب گردشگر از این طریق نشده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان به لزوم همکاری اداره کل استان و سازمان منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و گفت: با انعقاد تفاهم نامه و افزایش همکاری های دوجانبه فی مابین سازمان های مزبور زمینه توسعه گیلان بیش ازپیش فراهم خواهد شد.

سید حجت مهدوی معاون فرهنگی، اجتماعی، گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از انعقاد این تفاهم نامه گفت: امروزه نیاز به توسعه گردشگری بیشتر از هرزمانی در کشور و استان احساس می شود و با همکاری و مشارکت اداره کل استان در راستای رونق این صنعت گام برداشته خواهد شد.

او ایجاد موزه مردم شناسی و باستان شناسی در محدوده منطقه آزاد، اجرای برنامه های مشترک فرهنگی در حوزه های صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری و افزایش همکاری با وزارتخانه برای انجام طرح مطالعات توسعه گردشگری را از اهداف مهم این تفاهم نامه مطرح کرد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 179

به "برگزاری نشست هماهنگی امضای تفاهم نامه همکاری مابین اداره کل گیلان و منطقه آزاد انزلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نشست هماهنگی امضای تفاهم نامه همکاری مابین اداره کل گیلان و منطقه آزاد انزلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید