اولین گام عملی برای نجات طاق کسری بزودی برداشته می گردد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، به نقل از سایت رادیوی صدای بصره، وزارت فرهنگ، جهانگردی و آثار باستانی عراق در اکتبر سال 2020 میلادی با بنیاد الف تماس گرفت و درخواست یاری فنی در خصوص طاق کسری کرد.

اولین گام عملی برای نجات طاق کسری بزودی برداشته می گردد

در ماه نوامبر سال 2020 میلادی، بنیاد الف کمیته ای را مامور کرد تا با همکاری دانشگاه پنسلوانیای آمریکا یک ارزیابی برای تدابیر فوری لازم جهت حفاظت از طاق کسری انجام دهد. سپس ماموریت دیگری نیز با حمایت اقتصادی بنیاد الف اجرا شد که به مستندسازی سه بعدی با اسکن با وضوح بسیار بالا و عکسبرداری منتهی شد و اکنون نیز هیات مدیره بنیاد الف با اعطای مبلغ 700 هزار دلار به دانشگاه پنسلوانیا و شرکت مشاوره حفاظت و توسعه برای اجرای تدابیر اضطراری موافقت کرد و این شرکت کار استحکام بخشی و پایدار کردن طاق کسری را تا زمان شروع فرایند حفظ و بازسازی همه جانبه انجام خواهد داد.

وزارت فرهنگ و گردشگری و آثار باستانی عراق و دانشگاه پنسیلوانیا و شرکت مشاوره حفاظت و توسعه با یکدیگر در این پروژه همکاری می نمایند و برای جلوگیری از ریزش های بیشتر طاق کسری، داربست های ویژه ای را نصب خواهند کرد تا فشار را از روی سقف قوسی شکل طاق بردارد. این داربست ها با حرکت طبیعی دیوارها و نیز انبساط و انقباض مصالح ناشی از تغییرات درجه حرارت سازوگار خواهند بود و تیم حفاظت و نگهداری همچنین سنسورهایی را برای زیر نظر داشتن ترک ها نصب و پرسنل را برای استفاده از تجهیزات و تحلیل اطلاعات و داده ها آموزش خواهند داد. به محض نصب داربست ها و باثبات کردن طاق کسری، تیم های اسکن و عکسبرداری با کیفیت بسیار بالا دست بکار خواهند شد و داده های ژئوفیزیک و اطلاعات دریافتی از سنسورها را برای تهیه یک طرح جامع بازسازی این بنا تحلیل خواهند کرد.

پیش بینی می گردد که این پروژه در فوریه سال 2021 با رعایت مسائل بهداشتی و سلامتی ناشی از شرایط کرونا شروع گردد.

طاق کسری اثری از دوره ساسانیان است که قبل از تاریخ اسلام در شهر تاریخی تیسفون به عنوان پایتخت زمستانی شاهان ساسانی ایجاد شده است.

از شهر تاریخی تیسفون تقریبا اثری نمانده و تنها اثر باقی مانده از این شهر تاریخی، طاق کسری و بخشی از دیوارهای آن است.

این بنای قدیمی و فرهنگی به عنوان یکی از عظیمترین طاق های آجری تاریخی ساخت دست انسان، در سال های اخیر به دلیل اهتمام اندک دولتی و درگیر شدن عراق در بحران های مختلف، براثر تاثیرات جوی و بارندگی ها دچار فرسایش شده است.

به تازگی آسیب های جدیدی به طاق کسری وارد شد و پیش از این که دولت و وزارت فرهنگ عراق از آن آگاه باشد، توسط مردم عادی عراق در شبکه های اجتماعی، مطرح شد.

تصاویر اولیه نشان می داد که براثر بارندگی ها و تاثیرات جوی، بخش هایی از سقف طاق فروریخته است و همین تصاویر کافی بود که در عراق و ایران موجی از واکنش ها و نگرانی ها از احتمال فرو ریختن آن ایجاد گردد.

تیمی از ایرنا متعاقب آن به محل رفت و از نزدیک گزارشی میدانی از شرایط طاق کسری و بخش های فروریخته سقف این بنای تاریخی تهیه و با مقام های وزارت فرهنگ، گردشگری و میراث باستانی عراق و نیز وزارت میراث فرهنگی ایران در این باره تماس گرفته و پیگیر موضوع و تدابیر دو کشور برای حفاظت از این اثر تاریخی شد.

منطقه مدائن یکی از مناطق تاریخی، فرهنگی و زیارتی عراق به شمار می رود که علاوه بر طاق کسری، مرقد سلمان فارسی نیز در فاصله چند صدمتری از این اثر واقع شده است.

این اعتقاد وجود دارد که فروریختن این اثر تاریخی نه تنها یک خسارت عظیم برای تاریخ و فرهنگ ایران زمین و عراق بلکه ضایعه ای عظیم برای بشریت است.

ایرنا

منبع: گردشبان
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 705

به "اولین گام عملی برای نجات طاق کسری بزودی برداشته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین گام عملی برای نجات طاق کسری بزودی برداشته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید