گاو هایی که نیسان می شوند!

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، دامدار نقشی اساسی در صنعت فراوری گوشت و لبنیات دارد و دامداری از آن دسته مشاغلی است که علیرغم عایدی مناسب، به علت مشقت و سختی های خود کمتر سرمایه گذاری را به خود جذب می نماید.

گاو هایی که نیسان می شوند!

به گزارش ایسنا، در واقع دامداری اگرچه در شرایط مطلوب شغل پردرآمدی است، اما به جهت اینکه فراوریی است که با موجودی زنده سروکار دارد، به خودی خود شغل سختی هم است، حال اگر شرایط نامناسب باشد این سختی ها چند برابر می شوند، سرمایه های چند تنی به خطر می افتند و دامدار به چه کنم چه کنم می افتد. دام موجود زنده ای است که باید غذا بخورد، مراقبت گردد، به موقع واکسن دریافت کند و حتی به موقع کشتار گردد، اما وقتی شرایط نامناسب می گردد نظم پرورش دام به هم می خورد و ضرر های سنگین به دامدار تحمیل می گردد.

در سال های اخیر تقریبا تمامی دمداران کشور از جمله دامداران استان مرکزی در این شرایط نامناسب به سر برده اند و گاه کار آنقدر بیخ پیدا نموده که گرسنگی دام ها و نبود نهاده به موضوع بغرنجی تبدیل شده و در نهایت دامدار عطای دامداری را به لقای مسائلش بخشیده و دام هایش را فروخته است و تمام.

در حال حاضر دامداران با مسائل عدیده ای از جمله کمبود و قیمت بالای نهاده، نوسانات قیمت بازار و افزایش قیمت های جانبی روبرو شده اند، در این شرایط بعضی از این شغل خارج شده و سرمایه خود را به بخش های دیگری برده اند و بعضی هم متاسفانه ورشکست شده اند.

سروکار داشتن با موجود زنده به عنوان یک محصول آنهم وقتی پای امنیت غذایی مردم به میان می آید ابعاد و حساسیت های بالایی به خود می گیرد و هر کدام از این ابعاد پیچیدگی ها و هزینه های خاص خودشان را بر دوش فراورینماینده می گذارند.

دامپروری با چالش های زیادی روبرو شده، چالش هایی که تحت تاثیر تحولات مالی و البته سیاسی کشور مدام شکل عوض می نمایند و چاله ها و چاه هایی را در راستا فعالان این بخش ایجاد می نمایند.

محمد یکی از دامداران در استان مرکزی در مورد مسائل دامداری می گوید: دامداری شغل آبا و اجدادی ماست و از بچگی با دام سروکار داشته ایم به همین علت همین حرفه را ادامه داده و شغل پدر را در پیش گرفتم.

وی اضافه نمود: سال های پیش بازار دامداری بازار خوبی بود تا اینکه مسائلی ایجاد شد و بازار را دگرگون کرد و کار به جایی کشید که در حال حاضر بعضی از دامداران ورشکسته شده اند و بسیاری از آن ها در مرز ورشکستگی قرار دارند.

محمد افزود: این شرایط ناشی از هزینه های بالای فراوری و نگهداری است. گران بودن نهاده و نبود بازار مناسب از مهم ترین عواملی هستند که گریبان گیر اقتصاد دامداری ها شده اند.

وی ادامه داد: این بازار بی رمق رو به نابودی است و باید برای خروج از این شرایط فکری می کردم پس با توجه به اینکه بازار ماشین و مسکن رو به صعود است، نیمی از دام هایم را فروختم و نیسان خریدم، این نیسان اگر در گوشه حیاط بماند سود بیشتری از گاو هایی دارد که هرروز باید خوراک بخورند. در حال حاضر نیمی از سرمایه ام در کنار دام ها چادر بر سر دارد و آفتاب می گیرد.

این دامدار ادامه داد: برای خوراک باقی دام ها دچار مشکل هستم و تا به امروز بخشی از طلای همسرم را فروخته و خرج خوراک دام ها کردم، اگر وضع این چنین پیش برود ترجیح می دهم تمام دام ها را به طلا تبدیل کنم تا شاید خیالم از بابت سرمایه ام راحت گردد. من تخصصی در حرفه دیگری ندارم لذا نمی توان شغلم را هم تغییر دهم.

محمد با اشاره به اینکه همه وعده حل مشکل را می دهند، اما در عمل کاری انجام نمی دهند، گفت: اندازه سهمیه ای که به دامدار تحویل داده می گردد کفاف احتیاج دام ها را نمی دهد. فشار روی دامداران استان زیاد است و اگر این روال بخواهد ادامه پیدا کند آینده صنعت دامپروری استان نگران نماینده می گردد.

دامدار دیگری از فروش 40 راس گوساله برای سیر کردن 60 راس دیگر و فروش طلا های همسر و ماشینش برای ادامه فعالیت دامداری اش سخن گفته و اضافه نموده بود: یکی از دامداران داوود آباد سال گذشته 600 راس دام سنگین داشته، ولی حالا تعداد دام هایش به 250 راس رسیده و به گفته خودش تا انتها سال به 150 راس نیز خواهد رسید و این یعنی فاجعه برای فراوری!

شرایط دامداری در استان مرکزی شرایط نگران نماینده ای است و از آنجا که صنعت دامداری مستقیما با خوراک مردم سر و کار دارد، شرایط نامطلوب این صنعت نگرانی های بسیار را پدید می آورد.

دامداران تا آنجا که بتوانند با فروش دیگر سرمایه ها و حتی تعدادی از دام ها سعی می نمایند برای دام های گرسنه به جامانده شان غذا تامین نمایند، ولی چون غذا کمیاب و گران شده عموم آن ها توان غلبه بر شرایط نامساعد را ندارند، پس دام های به جامانده را می فروشند و از با خروج از بازار نابسامان فراوری، خانه و زمین و خودرو می خرند تا مگر در بازار نابسامان تر این کالاها، فارغ از دردسر های فراوری، سود های آسان کسب نمایند.

آنچه شرایط را نگران نماینده تر می نماید، گران شدن بی وقفه گوشت قرمز و پیش بینی هایی است که در چنین شرایطی در مورد کمبود گوشت در سال آینده به گوش می رسد و باید برای جلوگیری از تحقق این پیش بینی ها کاری کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1183

به "گاو هایی که نیسان می شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاو هایی که نیسان می شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید