چه کسانی بیشتر در معرض نارسایی کلیه هستند

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، رئیس انجمن متخصصان ارولوژی ایران گفت: افرادی که دیابت، فشار خون، کلیه های پلی کیستیک، سنگ کلیه و سرطان پروستات دارند و افرادی که نمک زیاد مصرف می نمایند، بیشتر در معرض نارسایی کلیه قرار دارند.

چه کسانی بیشتر در معرض نارسایی کلیه هستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، عباس بصیری، در پاسخ به این پرسش که کدام گروه از افراد بیشتر در معرض آسیب کلیه قرار دارند، اضافه نمود: درباره سلامت کلیه، عده ای هستند که در معرض خطر قرار دارند و بسیار مهم است که این افراد خودشان متوجه این موضوع باشند و تحت نظر قرار گیرند؛ مثلا تعداد بسیار زیادی از افرادی که دیابت دارند، دچار نارسایی کلیه می شوند.

این فوق تخصص ارولوژی ادامه داد: این موضوع ممکن است به صورت دفع پروتئین خفیف در ادرار باشد یا ممکن است اوره خون بالا رود و نارسایی کلیه پیدا نمایند؛ بنابراین دیابت به رگ ها و عروق بدن، انتهای چشم، مغز، قلب و کلیه ها آسیب می زند.

بصیری اضافه نمود: این بیماران باید از نظر کلیه تحت نظر قرار گیرند و به صورت دوره ای آزمایش و آنالیز شوند. همچنین فردی که فشار خون دارد، باید مواظب باشد تا دچار آسیب دیدگی در کلیه نگردد؛ به طور طبیعی فشار خون به یکی از نقاط بدن که آسیب می زند،کلیه هاست و همواره باید فشار خون کنترل شده باشد؛ در نتیجه فشار خون باید یا از طریق رژیم غذایی یا از طریق دارو کنترل گردد.

وی با بیان اینکه فشار خون بالا باعث نارسایی کلیه می گردد، توضیح داد: افرادی که بیماری های زمینه ای و فامیلی دارند باید توجه نمایند؛ مثلا افرادی که کلیه های پلی کیستیک دارند یا در نسلی از آنها این بیماری پیدا می گردد، به شکلی که کلیه به صورت خوشه انگور پر از کیست در می آید مواظبت نمایند چرا که تعداد قابل توجهی از این افراد دچار نارسایی کلیه می شوند.

این فوق تخصص ارولوژی گفت: سومین عاملی که باعث نارسایی کلیه و دیالیز می گردد، کلیه پلی کیستیک است؛ این زمینه ارثی دارد و پدر و مادری که این بیماری را دارند، حتما باید مشاوره ژنتیک شوند و به روش هایی فرزند دار شوند که فرزند آنها دچار این بیماری نگردد.

بصیری توضیح داد: امروز خوشبختانه می توان با تست هایی این بیماری را پیش بینی کرد؛ بنابراین تعداد قابل توجهی از افراد که سنگ کلیه دارند به صورت ارثی و خانوادگی مبتلا هستند؛ یا کسانی که سرطان پروستات دارند، باید مواظب باشند؛ چراکه این موضوع اثبات شده است که این بیماری می تواند در اقوام و خانواده آنها به وجود آید و ما این افراد را در معرض خطر می دانیم.

وی گفت: یکی از عواملی که باید در نظر بگیریم اینکه گروهی هستند که پر خطر یا در معرض ریسک هستند و این افراد باید خود را از سنینی که پزشک اعلام می نماید تحت نظر قرار دهند، اما جامعه عمومی و سایر افراد نیز باید تعادل را رعایت نموده و رژیم غذایی مناسب داشته باشند. بدترین چیزی که می تواند به کلیه آسیب وارد کند، نمک بوده که متاسفانه در رژیم غذایی ما زیاد است.

این فوق تخصص ارولوژی اضافه نمود: ثابت شده حتی بچه هایی که شیر گاو می خورند نسبت به بچه هایی که شیر مادر می خورند، بیشتر در معرض فشار خون در بزرگسالی هستند؛ چراکه نمک شیر گاو بیشتر است و این آسیب از همان دوران طفولیت آغاز می گردد.

بصیری ادامه داد: متاسفانه وقتی ما به گاو و گوسفند با علوفه نمک می دهیم تا اضافه وزن پیدا نمایند، این نمک وارد گوشت و مدفوع حیوان می گردد و ما این گوشت را مصرف می کنیم؛ حتی مدفوع آن به عنوان کود استفاده می گردد و همه اینها باعث می گردد به عنوان چرخه مصرف نمک ادامه پیدا کند. ضمن اینکه مردم در سفره غذا نیز نمک زیاد مصرف نمایند به طوری که ما نسبت به میانگین بین المللی زیاد نمک مصرف می کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 386

به "چه کسانی بیشتر در معرض نارسایی کلیه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی بیشتر در معرض نارسایی کلیه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید