وام ودیعه اجاره مسکن به 900 هزارخانوار مستاجر پرداخت می گردد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، خبرنگاران : مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 2 میلیون و 200 خانوار مستاجر نیازمند یاری و حمایت دولت در ایام کرونا هستند، گفت: در این مرحله کوشش شده است تا 900 هزار خانوار مستاجر وام ودیعه مسکن دریافت نمایند.

وام ودیعه اجاره مسکن به 900 هزارخانوار مستاجر پرداخت می گردد

جهت دریافت خدمات آلاچیق پیش ساخته چوبی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه به نقل از اعتمادآنلاین، پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره جزئیات وام ودیعه مسکن، گفت: شرایط وام ودیعه مسکن شرایطی است که قانون ساماندهی و حمایت از عرضه و فراوری مسکن و آیین نامه اجرایی آن بر آن تاکید دارد. بدین معنا افراد متقاضی نباید از تسهیلات یارانه ای دولت استفاده نموده باشند. فرم ج سبز، عدم مالکیت از سال 84 به بعد، تاهل یا سرپرست خانوار بودن از جمله شرایطی است که برای دریافت یاری ودیعه اجاره مسکن آمده است.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: در تهران رقم تسهیلات 50 میلیون تومان، در کلانشهرها 30 میلیون تومان و در سایر شهرها 15 میلیون تومان است.

به گفته اصلانی، از شنبه 4 مردادماه ثبت نام دریافت تسهیلات وام ودیعه مسکن شروع شده است و تا ساعت 24 روز پنجشنبه 9 مرداد ادامه خواهد یافت. به وسیله پیامک افرادی که می خواهند از این تسهیلات استفاده نمایند کد ملی سرپرست خانوار را به سرشماره 300073640 پیامک می نمایند. همزمان فرآیند پالایش شروع می گردد و از بین افرادی که پیامک ارسال نموده اند دعوت می گردد به سایت اقدام ملی مسکن به نشانی TEM.MRUD.IR مراجعه نموده و اطلاعات خود را تدقیق و تکمیل نمایند. سپس به وسیله ارتباط با سامانه هایی که امکان پالایش را می دهند این افراد پالایش می شوند و در نهایت افراد واجدان شرایط به بانک های عامل معرفی می شوند.

وی در مورد بانک های عامل و ارایه یاری ودیعه تسهیلات اجاره مسکن، شرح داد: بانک مسکن یکی از بانک های عامل پرداخت تسهیلات وام اجاره مسکن است که مطابق با نظر و اعلام بانک مرکزی سایر بانک ها نیز این تسهیلات را به واجدان شرایط پرداخت خواهند کرد.

اصلانی گفت: به نظر می رسد که در این مرحله از پرداخت وام اجاره مسکن بتوانیم در حدود 900 هزار نفر را پوشش بدهیم. در مجموع 6 میلیون و 600 هزار نفر خانوار اجاره نشین در کشور داریم که همه آنها دارای مشکل نیستند. آنالیز ها نشان می دهد که 2 میلیون و 200 هزار خانوار نیازمند یاری های دولت برای وام اجاره مسکن هستند.

وی ادامه داد: در تهران با دریافت 50 میلیون تومان وام اجاره مسکن، مستاجران 540 میلیون تومان سود این وام را ماهانه به بانک می پردازند و بعد از یکسال 50 میلیون تومان اصل پول را برگردانند.

اصلانی توضیح داد: آنچه که در ستاد ملی کرونا تصویب شده است یکساله است و اصل وام باید به بانک بازگردانده گردد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در مورد مدارک لازم برای دریافت وام از بانک های عامل مشخص شده از سوی بانک مرکزی، گفت: کوشش بر این است که حداقل وثیقه از افراد واجد شرایط هستند دریافت گردد. این ها موضوعی است که از سوی بانک مرکزی نهایی و اعلام می گردد.

اصلانی ادامه داد: از تاریخ مصوبه ستاد ملی کرونا که 4 مرداد است اجاره نامه ها مشمول استفاده از این تسهیلات می شوند. فرآیند پایش به وسیله کد ملی افراد شروع شده است. اما به شکل دقیق تر اطلاعات افراد تحت تکفل سرپرست خانوار نیز پایش خواهند شد.

وی درباره شروع پرداخت تسهیلات وام اجاره مسکن، گفت: کوشش این است که قبل از انتها مرداد بتوانیم افراد را به بانک های عامل برای دریافت وام معرفی کنیم.

اصلانی ادامه داد: منابع محدود است و دسته بندی و طبقه بندی متقاضیان در ستاد ملی کرونا صورت گرفته است. آنچه ملاک عمل قرار خواهد گرفت مستاجرانی است که بعد از 4 مرداد اجاره نامه تنظیم نموده اند که این افراد مشمول دریافت یاری ودیعه مسکن هستند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن شرح داد: این تعداد وامی که در نظر گرفته شده است منابع کوچکی نیست و در این شرایط مالی اتفاق مهمی است که افتاده است و باید به فال نیک گرفت.

اصلانی با اشاره به اینکه میزان این وام از صندوق توسعه ملی تامین می گردد، شرح داد: بخشی از این وام می تواند در حوزه مشاغل صرف گردد تا توانمندی خانوار در حوزه کسب درآمد افزایش یابد تا افراد از پرداخت اجاره خود برآیند.

وی توضیح داد: اساس سیاستگذاری مبنی بر حمایت خانوارهاست، چه حمایت از مستاجران در تامین بخشی از هزینه اجاره بها و چه حمایت از مشاغل برای تقویت کسب درآمد، هردو آنها منجر می گردد خانوارها توانمند شوند و زندگی خود را در شرایط کرونا مدیریت نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 282

به "وام ودیعه اجاره مسکن به 900 هزارخانوار مستاجر پرداخت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام ودیعه اجاره مسکن به 900 هزارخانوار مستاجر پرداخت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید