این که ماسک نیست، پرده توری است!

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، هر روز می گویند ماسک بزنید! ماسک بزنید! می گویند تأثیر ماسک بر پیشگیری از کرونا ثابت شده. هر چقدر این توصیه ها جدی تر می گردد ماسک ها نیز بی کیفیت تر از روز قبل از آب درمی آیند. این حرف ها را زنی می زند که از یک داروخانه در مرکز شهر تهران بیرون آمده. یک جعبه ماسک دستش گرفته؛ جعبه ای که قصد داشته بعد از خرید پس بدهد، چرا؟ چون بی کیفیت بوده.

این که ماسک نیست، پرده توری است!

روزنامه ایران در ادامه نوشت: ماسک آبی رنگی را از توی جعبه بیرون می کشد: ببین همه دیگر این روز ها راه های امتحان یک ماسک خوب را بلدند. این یک بسته 50تایی است که تازه خریدم. ببین چقدر ماسک ها نازکند؟ فوت که چه عرض کنم با یک اشاره هم شعله کبریت را خاموش می نماید. موقع فروش، اما گفتند سه لایه است. آوردم به داروخانه پسش بدهم می گویند روی جعبه را ببین شماره ثبت و شناسه دارد. برو از شرکتش شکایت کن! می گویند ما که ضامن شرکت ها نیستیم. ماسک را پس نگرفت.

زن به یکی از راه های ساده امتحان کیفیت ماسک اشاره می نماید؛ این که شعله کبریتی را در نزدیکی ماسکی که به صورت زده اید روشن کنید و فوت کنید. اگر کبریت خاموش شد معلوم است که ماسک لایه ملت بلون ندارد و آن قدر نازک است که تنفس تان از آن عبور می نماید. البته این تنها راه امتحان یک ماسک مناسب نیست. روش دیگر تشخیص ماسک استاندارد نفوذپذیری آب است. ماسک خوب نباید نفوذ پذیر باشد یعنی اگر آب از ماسک بیرون بزند در زمان عطسه و سرفه ترشحات دهان و بینی هم بیرون خواهد آمد.

تست دیگر ماسک این است که گوشه های آن را برش بزنید و لایه وسط را دربیاورید و فندک بزنید؛ در این حالت آن قسمت نباید شعله بگیرد و بسوزد. ماسک های استاندارد می سوزند، اما شعله نمی گیرند. این ها راه های ساده و معمولی برای تشخیص ماسک استاندارد است که خیلی ها می دانند و بقیه راه ها هم آزمایشگاهی و تخصصی است که مثلاً یک ماسک بعد از گذر از این مرحله باید وارد بازار گردد.

زن یکی از ماسک ها را روی صورتش می گذارد. حسابی گشاد است و روی صورتش لق می زند. دو طرفش هم یک جوری باز است که به قول معروف نشتی دارد: این روی صورتم درست و حسابی سفت نمی گردد چه برسد بخواهد جلوی ویروس کرونا را بگیرد. می خواهم یک چیزی به شما بگویم خانم؛ بیشترمان دلمان را به این خوش نموده ایم که همه ماسک می زنند، اما این چیزی که ما می زنیم فایده ای ندارد یعنی جلوی ویروس را نمی گیرد. تازه این من هستم که موضوع را جدی می گیرم. خیلی ها فکر می نمایند همین که یک ماسک روی صورتشان است خیلی هم خوب است. من که خودم مانده ام دیگر از کجا ماسک تهیه کنم؛ از داروخانه و سوپرمارکت و کنار خیابان ماسک خریده ام؛ همه هم بی کیفیت. تازه اوایل کار به نظرم بهتر بود و چند باری از همین داروخانه ماسک خوب خریده بودم.

دختر جوان، اما مشکل ماسک های بی کیفیت را جور دیگری حل نموده: راستش من آن قدر ماسک بی کیفیت خریدم و آن قدر به داروخانه های مختلف رفتم و ماسک خریدم و دور انداختم که خسته شدم. نمی توانم بگویم اصلاً ماسک خوبی به دستم نرسید، اما بیشترشان کیفیت نداشتند. من هم تصمیم گرفتم چند تا ماسک روی هم بزنم و خودم ماسکم را سه لایه کنم. حالا اگر ماسک بی کیفیت هم می خرم چند تایش را روی هم می زنم و خیال خودم را راحت می کنم. نشانم می دهد که چطور سه لایه ماسک را روی هم زده تا خیالش راحت باشد که نه کرونا می گیرد نه به کسی کرونا می دهد، اما از کجا معلوم این راه درست باشد؟

مرد 70 سال دارد. به قول خودش جزو گروه های حساس است و به علاوه سن بالا، دیابت هم دارد. کش ماسک روی گوشش را دوبار گره زده: راستش نمی دانم اشکال از صورت من است که زیادی لاغر است یا از این ماسک ها که حسابی برایم گشادند. حالا این جوری کش ها را دوباره گره می زنم و ماسک را اندازه صورتم می کنم. برای من ماسک یک فایده دارد؛ من خیلی به سر و صورتم دست می زنم، حداقل ماسک که می زنم دیگر کمتر این کار را می کنم وگرنه از کیفیت ماسک ها راضی نیستم. همین هفته قبل از یک داروخانه یک بسته 10 تایی ماسک خریدم 24 هزار تومان، اصلاً یک ریال هم نمی ارزید و روی صورتم پاره می شد.

مرد در مجیدیه تهران بساط فروش ماسک دارد. در این محله که راه می روی تقریباً قدم به قدم بساطی های ماسک می بینی. نه تنها کنار خیابان ماسک می فروشند که اغلب فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی هم ماسک عرضه می نمایند. مرد که ماسک های متنوع و خوشرنگی می فروشد، می گوید این روز ها ماسک های رنگی و متفاوت خیلی هوادار دارند. از ماسک صورتی، طوسی، مشکی و سفید در بساطش دارد تا ماسک هایی که کلی طراحی رویشان اجرا شده: این ماسک های رنگی که می بینی لایه ملت بلون ندارند، یعنی اگر به صورتت بزنی و به فندک فوت کنی شعله خاموش می گردد.

ماسک ها در مشما های 5 تایی بسته بندی شده و 15هزار تومان قیمت دارند: اما این ماسک های سفید ساده را که این بالا گذاشته ام خیلی کیفیت خوبی دارند.، اما همان ها را هم که مرد معتقد است کیفیت خوبی دارند نه نشان استاندارد دارند، نه جعبه ای.

سهیل باقری که در زمینه تجهیزات پزشکی و فراوری ماسک سر رشته دارد در این باره می گوید: یک مدت، چون بازار سیاه ماسک بود و احتکار می شد هر کس توانست به صورت زیرزمینی، خانگی یا در کارگاه های فراوری لباس آغاز کرد به فراوری ماسک. الان دو - سه ماهی هست که هر مجموعه ای که می خواهد ماسک فراوری و توزیع کند باید زیر نظر اداره کل تجهیزات پزشکی این کار را انجام بدهد و همه ما امیدواریم بتدریج ماسک های بی کیفیت دست کم از سطح داروخانه ها و جا های معتبر جمع آوری گردد و ماسک بدون مجوز از این به بعد کالای قاچاق محسوب گردد.

سازمان غذا و دارو بعد از شیوع کرونا و برای جلوگیری از سوء استفاده ها و نظارت بر کیفیت و قیمت ماسک مجوز های موقت صادر کرد. بعد از این که احتیاج تا حدی مرتفع شد این موضوع به اداره کل تجهیزات پزشکی واگذار شد و الان این اداره مجوز فراوری ماسک را می دهد.

غیر از مراحل اداری و سازمانی این کار، هر کس فراوریی ماسک دارد باید گواهینامه ایزو 13485 را هم دریافت کند و ماسک های فراوریی باید در یکسری آزمایشگاه های مورد تأیید اداره تجهیزات پزشکی تست گردد و بعد مجوز فراوری داده گردد و بعد از آن هم بازرسی ها و پروتکل های خاص خودشان را اجرا می نمایند، اما هنوز هم مجموعه هایی هستند که زیرزمینی کار می نمایند و ماسک های بی کیفیت فراوری می نمایند. این ماسک ها دیگر کالای قاچاق حساب می شوند و در هر مجموعه ای این کالا ضبط گردد می توانید از آن مجموعه شکایت کنید.

الان روی بسته بندی ماسک ها باید شماره مجوز های اداره کل درج شده باشد. این نوید را می توانم بدهم که شرایط بهتر می گردد. ضمن این که مردم می توانند نام شرکت هایی را که مجوز دارند روی سایت اداره کل تجهیزات پزشکی ببینند و فراوریات آن ها را از مراکز فروش معتبر درخواست نمایند. این طوری می توانند ماسکی را که در یک کارتن بسته بندی شده و معلوم نیست از کجا آمده براحتی تشخیص دهند.

او ادامه می دهد: متأسفانه این روزها، چون هنوز ماسک با کمبود روبرو است، نمی توانیم بگوییم همه داروخانه ها کالای بهداشتی عرضه می نمایند و خیلی ها برای رسیدن به سود بیشتر سوداگری می نمایند، ولی با وضع قانون و سختگیری های بیشتر این مشکل حل می گردد و شرکت هایی که مجوز موقت گرفته اند باید شرکت شان را ثبت نمایند و کالایشان را آزمایش نمایند و بر اساس گزارشی که آزمایشگاه می دهد اجازه فراوری خواهند داشت.

باقری تأکید می نماید: ماسک زدن به معنای این نیست که اگر ما ماسک می زنیم کاملاً در برابر بیماری مصون هستیم، چون بهترین ماسک ها هم که همان ماسک ان 95 هستند تا 95 درصد ایمنی می دهند، نمی توانیم با ماسک مطمئن باشیم و هر جا دلمان خواست برویم. پس فاصله اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی در کنار استفاده از ماسک مناسب می تواند برای پیشگیری از کرونا مناسب باشد.

خیلی ها می گویند حالا که ویروس کرونا بلای جان مان شده شاید تا حدی استفاده از ماسک های سالم بتواند نگرانی هایمان را رفع کند. آن ها می گویند حالا که این بیماری حالا حالا ها با ماست و همه پذیرفته ایم ماسک بزنیم کاش دست کم ماسک های سالم و مطمئن تری روانه بازار گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 578

به "این که ماسک نیست، پرده توری است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این که ماسک نیست، پرده توری است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید