فصل دوم کاوش به منظور لایه نگاری در اشکفت قد برمشور شیراز انجام گرفت

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، فصل دوم کاوش به منظور لایه نگاری در اشکفت قد برمشور شیراز انجام گرفت.

فصل دوم کاوش به منظور لایه نگاری در اشکفت قد برمشور شیراز انجام گرفت

سیروس برفی، سرپرست هیأت باستان شناسی هدف از انجام حدس در اشکفت قد برمشور شیراز را مشخص کردن شرایط توالی فرهنگی محوطه و مشخص عرصه و حریم به منظور پیشگیری از تخریب های بیشتر در محوطه و اطراف آن خاطرنشان کرد.

این باستان شناس افزود: با توجه به اهمیت یافته های بدست آمده طی فصل اول که در پاییز و زمستان سال 1399 انجام شد و همچنین ناتمام ماندن لایه نگاری داخل غار، فصل دوم کاوش با هدف ادامه لایه نگاری در داخل غار با مجوز پژوهشگاه انجام گرفت.

او اظهار کرد: استان فارس و بخصوص دشت میانکوهی شیراز در جنوب کوههای زاگرس جز اولین منطقه ها ایران است که طی بررسی های باستان شناختی حدود 80 سال پیش، استقرار انسان در دوران پارینه سنگی در آن گزارش شده است.

سرپرست هیأت باستان شناسی اشکفت قدبرمشور را یکی از مهمترین این محوطه ها خواند که غاری بزرگ در 10 کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز و در حاشیه شمال غربی دریاچه مهارلو است.

او گفت: براساس نتایج اولیه جالب و بسیار مهم بدست آمده از فصل دوم کاوش در اشکفت قدبرمشور، بقایای گیاهی و جانوری و دست ابزارهای سنگی، کاوش در محوطه در آینده ادامه پیدا خواهد کرد.

سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: هرچند نتایج مقدماتی مطالعه دست ابزارهای سنگی حاصل از کاوش حاکی از این است که اشکفت قدبرمشور در دوران انتقالی از پارینه سنگی میانی به نو از طریق انسان مورد سکونت قرار گرفت، ولی به تاریخ گذاری های دقیق نیاز است تا درک بهتری از لایه نگاری و گاهنگاری محوطه حاصل شود.

برفی گفت: با این وجود، تصویر کلی ما بیانگر استفاده کوتاه مدت ولی متناوب غار طی اواخر دوران پارینه سنگی میانی و اوایل پارینه سنگی نو است.

این باستان شناس در انتها شرح داد: پژوهش های آینده هیأت کاوش برای هرچه روشن تر ساختن جنبه های مختلف زندگی جوامع شکارگر و جمع آوری کننده غذا طی دوران پلیستوسن در این محوطه متمرکز خواهند شد.

منبع: همگردی
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1204

به "فصل دوم کاوش به منظور لایه نگاری در اشکفت قد برمشور شیراز انجام گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل دوم کاوش به منظور لایه نگاری در اشکفت قد برمشور شیراز انجام گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید