فرم ویرایش شده ثبت سفارش، مبنای اظهار ارزش کالا نهاده شد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، تهران (پانا) - دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام وطیور گفت که قیمت کالاهای اساسی برای واردکنندگان در بازه زمانی 16 مردادماه 97‬ تا پنجم مردادماه 98‬ بر مبنای فرم ویرایش شده ثبت سفارش ها محاسبه می گردد و همین نرخ ها مبنای محاسبه برطرف تعهد ارزی واردکنندگان قرار می گیرد.

فرم ویرایش شده ثبت سفارش، مبنای اظهار ارزش کالا نهاده شد

به گزارش اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران، عباس حاجی زاده اضافه نمود: وظیفه تامین نهاده های دامی که تا سال 98 به عهده وزارت جهاد کشاورزی بود از ابتدای سال گذشته و با مصوبه سران قوا به وزارت صمت منتقل شد.

وی اظهارداشت: تا پیش از انتقال وظیفه تامین نهاده های دامی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت و در بازه زمانی 16 مرداد 97 ‬ تا 5 مرداد 98 ‬ مبنای قیمت واردات نهاده های دامی معین نبود و به منظور معین روندی معین برای ارزش اظهاری کالاهای وارداتی در جلسه هفتاد و نهم کارگروه تنظیم بازار به تاریخ 28 بهمن ماه 98 که مصوبه آن در تاریخ 12 مردادماه 98 ‬ ابلاغ شد، مقرر شد میانگین ساده حسابی قیمت های ثبت سفارش در هر ماه پس از حذف قیمت های غیرمتعارف معین و ابلاغ گردد که این مصوبه ضمن مختومه نمودن بسیاری از پرونده های وارداتی، برای تعداد قابل توجهی از واردکنندگان نیز ایجاد مشکل کرد.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام وطیور توضیح داد: با توجه به اینکه نرخ واردات کالا باید توسط گمرک ارزیابی شده و پس از آن اقدامات اداری جهت ترخیص کالا صورت بگیرد تا پیش از تاریخ 05/ 05/ 1398‬ که مسئولیت معین تصویب قیمت وارداتی نهاده های دامی به کارگروه نظارت و تخصیص ارز محول گردد، در بعضی موارد واردکنندگان به دلیل بیش بود مشمول پرداخت جرایمی می شدند زیرا بر اساس ارزشیابی گمرک ارزش اظهاری کالا توسط واردکنندگان بالاتر از نرخ های مدنظر گمرک و قیمت های مندرج در فرم های ثبت سفارش بود.

حاجی زاده درباره تفاوت نرخ ها در فرم ثبت سفارش و قیمت های اظهارشده گفت: قیمت نهاده های دامی در بازارهای جهانی ثابت نبوده و فاصله زمانی میان ثبت سفارش تا واردات این تفاوت در نرخ ثبت و اظهار شده را ایجاد نموده و موجب شده تا واردکنندگان کالاهای اساسی از سوی گمرک بخاطر بیش بود جریمه شوند.

وی گفت: با توجه به اینکه بیش بود یکی از مسائل اصلی واردکنندگان بود کارگروه حقوقی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران نسبت به پیگیری و جمع آوری اطلاعات و مقایسه آنها و استخراج آمار مربوطه، جلساتی با معاونت گمرک و مدیرکل وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت برگزار نمود و معین شد بعضی از شرکت ها روی ثبت سفارشات خود ویرایش هایی داشتند و لذا درخواست شد تا تاریخ معین ارزش بر اساس زمان ویرایش محاسبه گردد اما دبیر کارگروه تنظیم بازار در تاریخ 29. 06. 99‬ به دلیل عدم حضور نماینده اتحادیه و دفاع ناقص از موضوع، نظر بر مخالفت داده اند که طی نامه شماره 157227/60 مورخ 29 شهریور 1399 ‬ ابلاغ شد.

حاجی زاده ادامه داد: پیگیری های اتحادیه و ارائه اسناد و مدارک دال بر عدم بیش اظهاری از سوی واردکنندگان موجب شد تا در جلسه صد و چهاردهم کارگروه تنظیم بازار مقرر گردد که آنالیز ارزش اظهاری کالاهای وارداتی بر اساس ارزش مندرج در تاریخ آخرین ویرایش ثبت سفارش قبل از اظهار گمرک، ملاک عمل گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد. همچنین گمرک مجاز باشد تا در آنالیز و رسیدگی به پرونده های واردات کالاهای اساسی، مطابق ساز و کار پیش بینی شده تا سقف 5 درصد بیش از نرخ متوسط معین شده در مصوبات قبلی کارگروه اقدام نماید.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: این مصوبه ستاد تنظیم بازار از تاریخ 5 بهمن 1399 ‬ برای اجرا به دستگاه های ذی صلاح ابلاغ شده است.

براساس آمارها از فروردین تا سرانجام آذرماه سال جاری هفت میلیون و 238 هزار و 25 تن ذرت به ارزش یک میلیارد و 771 میلیون و 554 هزار و 563 دلار وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی 17 درصد و به لحاظ ارزشی 16 درصد رشد داشته است.

در 9 ماه سال جاری واردات جو، کنجاله سویا، دانه سویا به لحاظ وزنی و ارزشی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

در این مدت، 11 میلیون و 309 هزار و 421 تن ذرت، جو، کنجاله سویا و دانه سویا به ارزش سه میلیارد و 333 میلیون و 190 هزار و 32 دلار وارد شد که در هم سنجی با پارسال از نظر وزنی کاهش پنج درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش هفت درصدی نشان می دهد.

همچنین میزان واردات جو از ابتدای فروردین تا سرانجام آذرماه سال جاری یک میلیون و 340 هزار و 505 تن به ارزش 326 میلیون و 831 هزار و 274 دلار بود که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی کاهش 47 درصدی و از نظر ارزشی کاهش 49 درصدی نشان می دهد.

در 9 ماهه سال جاری همچنین یک میلیون و 103 هزار و 808 تن کنجاله سویا به ارزش 461 میلیون و 746 هزار و 280 دلار وارد کشور شد که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی کاهش 17 درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش 21 درصدی نشان می دهد.

همچنین تا سرانجام آذرماه یک میلیون و 627 هزار و 83 تن دانه سویا به ارزش 773 میلیون و 57 هزار و 915 دلار وارد شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب افت 13 درصدی و کاهش پنج درصدی داشته است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 812

به "فرم ویرایش شده ثبت سفارش، مبنای اظهار ارزش کالا نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرم ویرایش شده ثبت سفارش، مبنای اظهار ارزش کالا نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید