علل نرمی غضروف کشکک زانو و راه های درمان آن

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، یک متخصص ارتوپد گفت: یکی از عواملی که باعث بروز نرمی کشکک زانو می گردد، انحراف زانو است.

علل نرمی غضروف کشکک زانو و راه های درمان آن

ذبیح الله حسن زاده، متخصص ارتوپد و جراح زانو درباره در نرمی غضروف های زانو اظهار کرد: نرمی کشکک زانو عبارت از نرم شدن غیرطبیعی غضروف زیرین کاسه زانو (کشکک) است. این عارضه موجب ایجاد درد در ناحیه جلویی زانو (درد قدام زانو) می گردد.

او اضافه کرد: بعضی گمان می نمایند که نرمی کشکک زانو همان آرتروز زانو است در حالی که این گونه نیست. عارضه آرتروز بر اثر افزایش سن معمولا رخ می دهد، اما افراد بالغ و جوانان بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

این متخصص ارتوپد و جراح زانو ادامه داد: یکی از عواملی که باعث بروز نرمی کشکک زانو می گردد، انحراف زانو است. بچه هایی که دارای زانو های پرانتزی و یا ایکس مانند هستند اگر به موقع برای درمان اقدام ننمایند؛ در سنین جوانی و نوجوانی با نرمی کشکک زانو روبه رو خواهند شد.

او بیان نمود: تمام وزن و سنگینی بدن را زانو تحمل می نماید بنابراین ضروری است عضلات چهار سر ران به خوبی تقویت گردد تا بتواند این فشار وارده را به خوبی تحمل کند. افرادی که از ضعف عضلات رنج می برند بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

این متخصص ارتوپد ادامه داد: یکی از ساده ترین راه های درمان این بیماری داشتن تغذیه مناسب است؛ بنابراین ضروری است افرادی که از نرمی غضروف های زانو رنج می برند در برنامه غذایی شان موادی غذایی سالم را قرار دهند. این مواد را می توان در غذا های دریایی، لبنیات و آنتی اکسیدان ها که معمولا در ادویه جات مانند زردچوبه یافت می گردد، استفاده کرد.

حسن زاده بیان نمود: در معاینه بالینی زمانی که پزشک متوجه گردد حرکات فرد درد ناک است، سعی می نماید به بیمار ورزش هایی که سبب تقویت عضلات چهار سر زانو و ران می گردد را آموزش دهد. این ورزش ها به این گونه خواهد بود که فرد باید عضلات چهار سر ران را بدون آنکه مچ پا خم گردد و یا به سمت بالا کشیده گردد این کشش را انجام دهد که این می تواند سبب تقویت عضلات چهارسر ران گردد.

او تاکید نمود: انجام ورزش های سنگین و یا استفاده از وسایل ورزشی که فشار زیادی را به فرد وارد می نماید به جای اینکه آثار مثبت داشته باشد، می تواند فرد را با مسائل جدی تر و حتی تشدید این بیماری روبرو کند.

حسن زاده گفت: این بیماران باید محدودیت های خاصی برای درمان رعایت نمایند تا آسیب های کمتری به زانوهایشان وارد گردد. برای مثال تا حد امکان از سطوح شیب دار، استفاده مکرر از پله، دو زانو و چهار زانو نشستن را محدود نموده و از کفش های مناسب برای پیاده روی استفاده نمایند. استفاده از فیزیوتراپی، راه رفتن داخل استخر و مصرف بعضی از دارو های غضروف ساز از دیگر راه های درمانی برای این بیماری است.

این متخصص ارتوپد اضافه کرد: طبق آنالیز ها 95 درصد از افرادی که دچار نرمی غضروف زانو هستند، می توانند با تغیر سبک زندگی، تقویت عضلات، رعایت محدودیت ها و کاهش وزن مناسب از رسیدن به مرحله جراحی جلوگیری نمایند و سبب پیشگیری از پیشرفت نرمی غضروف و کشکک زانو گردد؛ تنها 5 درصد افرادی که در حاد ترین مرحله از نرمی غضروف قرار دارند، احتیاج به عمل حراجی دارند.

حسن زاده در خاتمه گفت: استفاده از قرص های غضروف ساز به تنهایی برای درمان این عارضه مناسب نیست. مصرف این دارو ها بدون انجام ورزش و رعایت محدودیت های سبک زندگی، نتیجه ثمربخشی ندارد.

منبع: همگردی
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 638

به "علل نرمی غضروف کشکک زانو و راه های درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل نرمی غضروف کشکک زانو و راه های درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید