عبداللهی:مرگ ناشی از کرونا در افراد چاق 40 درصد بیشتر از سایر افراد است

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: طبق مطالعات، مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد چاق 40 درصد بیشتر از سایر افراد است.

عبداللهی:مرگ ناشی از کرونا در افراد چاق 40 درصد بیشتر از سایر افراد است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به چاقی و اضافه وزن در بچه ها و نوجوانان در دوران کرونا، اعلام کرد: شاید تا به امروز این خبر که خطر ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد و به خصوص بچه ها و نوجوانان چاق، بیشتر است را از سوی مسئولین بهداشتی کشور شنیده باشید؛ لذا، این نکته نیز حائز توجه است که فرایند چاقی و اضافه وزن در بچه ها و نوجوانان به مرز هشدار رسیده و رو به افزایش است.

وی اضافه کرد: براساس جدیدترین مطالعات وزارت بهداشت، در حال حاضر از 8 میلیون کودک زیر 5 سال در کشور، حدود یک میلیون و 120 هزار نفر یعنی حدود 14 درصد بچه ها زیر 5 سال، دچار اضافه وزن و چاقی هستند. در نوجوانان نیز 20 درصد دچار چاقی شکمی و 22 درصد دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

عبداللهی اعلام کرد: احتمال ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا در بچه ها و نوجوانانی که چاق هستند، بیشتر است. طبق مطالعات، مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد چاق 40 درصد بیشتر از سایر افراد است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد: باید به فرایند افزایشی و هشدار دهنده چاقی در بچه ها و نوجوانان توجه داشته باشیم؛ چاقی با تضعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن، می تواند خطر مرگ و میر بر اثر کرونا را افزایش دهد.

وی گفت: اینکه چرا بچه ها و نوجوانان چاق شدند نیز به دو علت عمده برمی گردد که احتیاج است والدین به آن توجه داشته باشند. یکی از دلایل، الگوی غذایی و مصرف بی رویه فست فودهاست. مصرف نوشیدنی های گازدار و مواد غذایی شیرین نیز یک علت اصلی برای افزایش روز به روز چاقی و اضافه وزن است. همچنین، علت دیگر کم بودن تحرک بدنی در بچه ها و نوجوانان است. تماشای تلویزیون، بازی با کامپیوتر و موبایل و فعالیت های نشسته و تحرک بدنی کم و الگوی غذایی نامناسب، باعث شده بچه ها و نوجوانان ما روز به روز چاق تر شوند.

وی عنوان نمود: چاقی در بچه ها و نوجوانان علامت سلامتی نیست؛ بسیاری از والدین علاقه دارند که کودک چاق و تپل داشته باشند و این موضوع را نشانه سلامت او تلقی می نمایند و تصور می نمایند که کودک با ورود به سنین بالاتر، لاغر می گردد؛ اما اینگونه نیست؛ چراکه بچه ها و نوجوانان چاق به بزرگسالان چاق تبدیل می شوند و تا انتها عمرشان ممکن است با انواع بیماری ها نظیر، دیابت، فشارخون بالا، بیماری های قلبی و عروقی و سرطان ها دست و پنجه نرم نمایند.

وی توضیح داد: سرطان ها و دیابت در افراد چاق بیشتر اتفاق می افتد. شیوع بالای چاقی در بچه ها و نوجوانان باعث بروز 30 درصد کبد چرب در آن ها شده است. به عنوان یک اولویت مهم در نظام سلامت کشور، پیشگیری و کنترل چاقی بچه ها و اضافه وزن بچه ها بسیار مهم است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اظهار کرد: البته علاوه بر اینکه الگوی غذایی بچه ها و خانواده باید اصلاح گردد، تحرک بدنی هم باید افزایش پیدا کند و نقش سایر بخش ها علاوه بر وزارت بهداشت نیز در این زمینه بسیار مهم است.

عبداللهی اعلام کرد: بچه ها زیر 5 سال باید حداقل سه ساعت در روز فعالیت بدنی داشته باشند؛ یعنی حرکت نمایند که شامل بازی کردن، راه رفتن، دویدن است. فعالیت نشسته در بچه ها زیر پنج سال باید کمتر گردد.

وی اضافه کرد: برای بچه ها بالای 5 سال و نوجوانان تا 18 سال، حداقل 60 دقیقه در روز فعالیت بدنی توصیه می گردد و اکنون که به دلیل شیوع کرونا و ضرورت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی، تحرک در خارج از منزل کاهش یافته، می توان در منزل به هر طریقی که تحرک کودک و نوجوان را بیشتر کند، این امکان را فراهم کرد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ابراز داشت: توصیه می گردد، در منزل مصرف مواد قندی و شیرینی و فست فود ها کاهش یافته و بچه ها و نوجوانان به مصرف سبزی و میوه و مواد سبوس دار تشویق شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 343

به "عبداللهی:مرگ ناشی از کرونا در افراد چاق 40 درصد بیشتر از سایر افراد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبداللهی:مرگ ناشی از کرونا در افراد چاق 40 درصد بیشتر از سایر افراد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید