عاداتی که استخوان ها را ضعیف می کنند

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، افزایش سن تنها عامل بروز مسائل مفاصل نیست و عوامل بسیاری وجود دارد که تضعیف و بیماری های استخوانی را به همراه دارد.

عاداتی که استخوان ها را ضعیف می کنند

معمولا برای این که فردی استخوان های قوی داشته باشد و در سنین بالا دچار پوکی استخوان و درد مفصل ، آرتروز و ... نشود توصیه به مصرف لبنیات ،ورزش و مصرف کافی ویتامین D می کنیم . ادامه مطلب را برای آگاهی از پیشنهادهای بیشتر مطالعه کنید:

سبک زندگی و سلامت استخوان

انجام برخی کارها و کنار گذاشتن عادات ناسالم می تواند سرعت و مقدار تحلیل رفتن استخوان ها را کاهش دهد و به برخورداری از یک سبک زندگی سالم تر کمک کند.روزنامه تایمز آو ایندیا، در مطلبی به برخی از عادات ناسالم اشاره کرده است که سلامت استخوان ها را تحت تاثیر قرار می دهد:

استعمال سیگار و رادیکال های آسیب رسان

با استعمال سیگار نوعی اتم موسوم به رادیکال های آزاد در بافت بدن تولید می شود.رادیکال های آزاد تولید شده نه تنها برای ریه ها مضر است بلکه به سلامت استخوان ها هم آسیب وارد می کند. مقدار تراکم استخوان در افرادی که دخانیات مصرف می کنند، کمتر است.

کم تحرکی

افراد کم تحرک بیشتر در معرض تحلیل رفتن سریع استخوان ها قرار دارند. انقباضات عضلانی باعث استحکام استخوان ها می شود. از این رو ورزش کردن و داشتن فعالیت بدنی برای برخورداری از استخوان های سالم بسیار مهم است.

مصرف مواد غذایی پرنمک

بین مصرف زیاد نمک و کاهش تراکم استخوان رابطه وجود دارد. با بالا رفتن مقدار مصرف سدیم، بدن کلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع می کند. در حقیقت زنان ممکن است هر سال تنها با مصرف یک گرم سدیم بیشتر طی روز یک درصد از تراکم استخوان خود را از دست بدهند.

حضور نداشتن در فضاهای باز

ویتامین D برای حفظ استحکام استخوان ها حائز اهمیت است. کمبود این ویتامین موجب ضعیفی و شکنندگی استخوان ها می شود. یکی از روش های تامین ویتامین D مورد نیاز بدن قرار گرفتن در معرض نور خورشید است بنابراین اگر فرد زمان کافی را در فضای باز سپری نکند، ممکن است با کمبود این ماده مغذی روبرو شود.

پیشنهادهایی برای تقویت استخوان غذاهای غنی شده

ممکن است غذاهای غنی شده کلسیم نداشته باشد اما با مواد معدنی غنی شده که برای سلامت استخوان ها مفید است.

مکمل کلسیم

بهترین کار این است که مواد مغذی مورد نیاز خود را از غذاها دریافت کنید اما اگر نمی توانید از رژیم غذایی مقادیر کافی را دریافت کنید، مکمل ها می تواند نیاز شما را برطرف کند. برای جذب بهتر، بیشتر از 500 میلی گرم در هر بار مصرف نکنید.

مغزها و دانه ها

مغزها و دانه ها به شکل های مختلف سلامتی استخوان را حفظ می کند. گردو و بذر کتان، غنی از اسیدهای چرب امگا3 است. بادام زمینی و بادام حاوی پتاسیم است که جلوی از دست رفتن کلسیم در ادرار را می گیرد.

ورزش های تحمل کننده وزن

این ورزش ها شامل تمام ورزش هایی می شود که از وزن بدن یا وزنه برای فشار به استخوان ها و ماهیچه ها استفاده می شود. نتیجه این می شود که تراکم استخوان ها بالاتر می رود.

فلوراید

فلوراید جزئی از استخوان هاست و تراکم آن ها را زیاد می کند اما بیشتر به دلیل این که مانع از پوسیدگی استخوان می شود شناخته شده است.

بسکمک از کشورها برای کمک به سلامت دندان این ماده معدنی را به آب آشامیدنی اضافه می کنند.

نکته

رژیم غذایی غنی از گوشت و پروتئین ها برای استخوان ها ضرر دارد. در جریان هضم مواد غذایی ، پروتئین های حیوانی اسیدهایی همچون اسید فسفریک، سولفوریک و ...آزاد می کند که PH بدن را تغییر می دهد. هرچه PH بدن اسیدی تر باشد، مواد معدنی بیشتری در استخوان ها از دست می رود.

منبع: همگردی
انتشار: 25 شهریور 1400 بروزرسانی: 25 شهریور 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1035

به "عاداتی که استخوان ها را ضعیف می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاداتی که استخوان ها را ضعیف می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید