شناسایی بنایی از دوره ساسانی در ایلام

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، کاوش های نجات بخشی در تنگ کافری استان ایلام به شناسایی یک بنای فاخر دوران ساسانی با طاق های قوسی شکل، طاقچه ها، پایه ستون های برجای مانده با تزئینات گچ بری، آجرهای تزیینی، سفال ها و قطعات شیشه های رنگین منجر شد.

شناسایی بنایی از دوره ساسانی در ایلام

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، لیلی نیاکان، سرپرست هیأت کاوش در تنگ کافری با اعلام این خبر گفت: نتایج کاوش های فصل گذشته در محدوده جغرافیایی تنگ کافری در استان ایلام و درگورستان چم پایی نشان داد که تاریخ استقراری در تنگ کافری به هزاره سوم پیش از میلاد می رسد.

او با بیان این که تاریخ گذاری این محوطه با توجه به نوع گورها و آثار به دست آمده گورستانی را در بازه زمانی مفرغ میانی تا اوایل عصرآهن ظاهر ساخت که نظیر آن در این حوزه فرهنگی تا به امروز گزارش نشده است، اظهار کرد: به همین دلیل در این فصل به دنبال محل استقرار ساکنان مدفون شده در این گورستان بودیم که با توجه با پایین آمدن تراز آب دریاچه آنالیز در چاله های کاوش های غیر مجاز صورت گرفت و کارگاه هایی ایجاد شد.

به گفته نیاکان، آنالیز ها نشانگر این است که می توان مطالعات گسترده ای در فرایند شناخت استقراری این محوطه و نوع ساختارهای معماری و اقتصاد معیشتی این دوره انجام داد .

وی افزود: با توجه به ساختارهای معماری با پلانی منظم، بافت سنگ چین با ملات گِل، کف های استقراری و سفالینه های به دست آمده در این فصل از کاوش، تاریخ گذاری این محوطه به دوران مفرغ قدیم می رسد.

او شرح داد: در ادامه آنالیز تنگ کافری و در 500 متری محوطه کاوش عصر مفرغ، با پایین آمدن تراز آب دریاچه سد سیمره و شسته شدن خاک ها بقایای از بخش های ساختارهای معماری یک بنای بزرگ کشف شد. از این رو عملیات کاوش های نجات بخشی شروع و منجر به شناسایی یک بنای فاخر دوران ساسانی شد.

نیاکان در ادامه به نوع ساختار های معماری به دست آمده مانند طاق های قوسی شکل، طاقچه ها، پایه ستون های به جای مانده و تزیینات وابسته به آن شامل گچ بری ها و نمونه هایی از آجرهای تزیینی و نمونه سفال ها و قطعات شیشه های رنگین اشاره نمود و افزوذ: یافته های به دست آمده، نشانگر این است که در این محدوده جغرافیایی هنوز آثار ارزشمندی که بتوان برگ هایی از هویت تاریخی ساکنان این حوزه فرهنگی را روشن کرد وجود دارد، به همین دلیل کوشش هیات باستان شناسی دراین فصل از کاوش در جنوب شرقی تنگ کافری متمرکز شده است.

به گفته این باستان شناس، محوطه ارزشمند تنگ کافری به شدت در معرض خطرات طبیعی و انسانی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 62

به "شناسایی بنایی از دوره ساسانی در ایلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی بنایی از دوره ساسانی در ایلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید