سیگنال فروشی؛ هیولای بازار سرمایه

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر عظیم ترین خطری که بازار بورس را تهدید می نماید، کانال های فعال فروش سیگنال در شبکه های مجازی است.

سیگنال فروشی؛ هیولای بازار سرمایه

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، همایون دارابی (کارشناس بازار سرمایه) در مورد بحث سیگنال فروشی در کانال های مختلف تبلیغاتی اظهار کرد: در مبحث سیگنال فروشی یا بحث مشاوره قانون بازار سرمایه یک چارچوب مشخصی را در نظر گرفته است، به گونه ای که وقتی افراد می خواهند مشاوره بدهند باید از سمت سازمان بورس اوراق بهادار در مرحله اول صلاحیتشان تصویب شود و در بخش بعد مجوزی تحت عنوان مشاور سرمایه گذاری دریافت نمایند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در این بخش دو مسئله پیش می آید؛ نخست تعداد مراکز مشاوره رسمی که تعداد آن ها متاسفانه کم است و این مسئله در حال حاضر با توجه به عظیم شدن حجم سرمایه گذاران سبب زیان به بازار سرمایه می شود.

او اضافه کرد: امیدواریم سازمان بورس با توجه به آینده نگری و با هدف رعایت مصالح سهام داران به ویژه افرادی که سهام عدالت دارند و افراد تازه وارد فرایند صدور مجوز و تایید صلاحیت مشاوران رسمی خود را شدت دهد و اجازه ندهد که سرمایه گذاران به دام کانال های غیر قانونی بیافتند. یکی از عظیم ترین خطر های بازار بورس در حال حاضر همین کانال های فروش سیگنال حاضر در شبکه مجازی هستند. به علت آن که موارد زیادی در این جهت اتفاق افتاده است به طوری که برخی از افراد به توصیه یک کانال یا یک شخص سیگنال فروش تمامی سرمایه خود را از دست داده اند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید نمود: متاسفانه ضعف ارائه خدمات رسمی سبب شده است که بازار این نوع افراد هم اکنون رونق بگیرد و بساط کلاهبرداری آن ها به طور کامل پهن باشد ما از سهام داران استدعا داریم که به سمت این کلاه برداران نفرایند.

دارابی توضیح داد: این کلاهبرداران به راحتی می توانند با تبلیغاتی که درونشان منطق وجود ندارد به بدنه بازار لطمه وارد نمایند به طوری که آن ها با تبلیغ یک سهام حجم عظیمی از سرمایه گذاران را به سمت آن می آورند و ناگهان ارزش سهام آن شرکت را دوچندان می نمایند یا ممکن است کاملا برعکس این مسئله را انجام دهند.

او اعلام کرد: قطع به یقین اگر سازمان بورس با یک همچین موردی روبرو شود به وسیله دایره حقوقی وارد عمل می شود و آن شخص سیگنال فروش را به مراجع قانونی معرفی می نمایند.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: خواهش ما از بازار سرمایه این است که بخش های مختلف ازجمله سبدگردانی، مشاوره، پردازش اطلاعات کارگزاری ها را افزایش دهد و جوانان مستعد را در این زمینه به کار گیرد. قطع به یقین اگر تعداد این شبکه های قانونی در سطح بازار سرمایه افزایش یابد سرمایه گذاران نیز از آ ن ها استقبال می نمایند.

دارابی در مورد عدم درجه نوبت افراد در صف خرید سهام اظهار کرد: صفحات کارگزاری ها به دلیل حجم بالای متقاضیان چند روزی است که با کندی خدمات ارائه می دهند، به علت آن که وقتی سهام داران سفارش خود را به وسیله سیستم کارگزاری ها ارسال می نمایند به دلیل اضافه بار سنگینی که بر سرورهای کارگزاری است در واقع پاسخ استعلام های سرمایه گذاران به آن ها بازنمی شود.

او در انتها اعلام کرد: در حال حاضر وقتی دوازده هزار ثبت سفارش با هم ارسال می شود سرور ها دیگر توان پاسخ گویی ندارد سازمان بازار هم اکنون یک برنامه جدیدی را در حوزه نرم افزاری دارد که خودشان به زودی آن را اعلام خواهند کرد به طوری که اگر این سیستم وارد بازار شود تا حدی می تواند بار ترافیکی را تا حدودی کاهش دهد. در این بخش نکته ای که حائز اهمیت است سازمان بورس علاوه بر وارد کرد این سیستم به هسته معاملات باید تعداد کارگزاری ها راهم افزایش دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 377

به "سیگنال فروشی؛ هیولای بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگنال فروشی؛ هیولای بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید