سیستم جدیدی که در شرایط اضطراری به افراد ناشنوا در ساحل هشدار می دهد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، یکی از مأموران ایمنی ساحل در شهرستان لس آنجلس پیروز به ابداع سیستم ساده ای شده است که در شرایط اضطراری می تواند به افراد ناشنوا هشدار دهد.

سیستم جدیدی که در شرایط اضطراری به افراد ناشنوا در ساحل هشدار می دهد

در سال 2014، صاعقه در ساحل ونیز منجر به مرگ شناگری 20ساله و زخمی شدن بیش از ده ها نفر شد. امدادگران به سرعت وارد عمل شدند و 20 هزار نفری را که در دریا یا ساحل بودند، نجات دادند.

رندی دین، افسر ایمنی بخش سواحل و بنادر شهرستان لس آنجلس است و هرگاه به این حادثه و سایر وقایع اضطراری در سواحل فکر می نماید، به یاد دو فرزندش و همه کسانی می افتد که قادر به شنیدن نیستند و احتمالاً نمی توانند در همان لحظه وقوع حادثه، متوجه خطر شوند. او می گوید:

با توجه به شغلی که دارم، فکرم به سمت این افراد ناشنوا می رفت و از خودم می پرسیدم که آیا آن ها نیز اغلب به ساحل می آیند؟

او پرس وجویی در جامعه ناشنوایان محلی انجام می دهد و درمی یابد که این افراد هم مثل دیگران از ساحل استفاده می نمایند؛ اما بسیاری از آن ها نسبت به احتمال گیرافتادن در یک حادثه اورژانسی احساس بدی دارند. رندی دین می گوید:

این چالش بسیار بزرگی است، وقتی می بینید که همه در حال دویدن هستند؛ اما شما به عنوان یک ناشنوا دلیل آن را نمی دانید.

اقدام بعدی رندی دین بسیار واضح بود و جالب است که هیچ کس تا پیش از این به آن فکر نکرده بود. او سیستم روشنایی تخلیه اضطراری ساحل (Beach Emergency Evacuation Lights System) را اختراع کرد؛ این سیستم که به اختصار سیستم بیلز (BEELS) گفته می گردد، از یک سری نورافکن چرخان برای هشدار خطر به افراد ناشنوا و کم شنوا در ساحل تشکیل شده است. کنیچی هاسکت، رئیس بخش غریق نجات در سازمان آتش نشانی لس آنجلس، می گوید:

سیستم بیلز، فوق العاده است و از عملیاتی شدن آن بسیار خوشحالم. این یاری بزرگی برای ما است که اطلاع رسانی جمعی، به خصوص در روزهای شلوغ تابستان را آسان تر می نماید.

نحوه کار سیستم بیلز

در شرایط اضطراری نظیر وقوع صاعقه، رؤیت کوسه سفید، جریان شکافنده یا نشت نفت، نجات غریق ها، نورافکن های چرخان را فعال می نمایند که در بالای ساختمان هایی مثل سرویس های بهداشتی و برج های نجات غریق نصب شده اند. این طرح در ماه نوامبر به صورت آزمایشی و با مراسم بریدن روبان در ساحل تورانس کلید خواهد خورد و در این روز ساحل به جامعه ناشنوایان تعلق خواهد داشت. انتظار می رود که اجرای این سیستم طی دو سال در تمام سواحل شهرستان لس آنجلس اجرایی گردد، هرچند که اجرای آن منوط به تصویب بودجه است. اجرای اولین سیستم، 225 هزار دلار هزینه دارد.

در شرایط اضطراری که سواحل باید تعطیل شوند، نجات غریق ها باید به همه افراد حاضر در ساحل و دریا اطلاع دهند که کاری وقت گیر و طاقت فرسا است؛ اما با وجود سیستم بیلز، آن ها می توانند سریع تر شرایط اضطراری را به مردم خبر دهند، از آن مهم تر اینکه امکان انتقال این پیغام فوری به افراد دارای اختلال شنوایی نیز وجود دارد. کنیچی هاسکت می گوید:

اگر این سیستم را نداشته باشیم، مجبور هستیم که بیرون برویم و تمام کوشش مان را به کار ببندیم تا با آن ها رابطه برقرار کنیم.

سیستم بیلز مجهز به بلندگوهایی با آمپلی فایر است که اطلاعیه های صوتی را به زبان انگلیسی و اسپانیایی اعلام می نماید. علائمی در پارکینگ های ساحل، در امتداد مسیرهای دسترسی و در خود ساحل نصب می گردد تا بازدیدنمایندگان با نحوه تفسیر چراغ ها آشنا شوند: چراغ چشمک زن سریع، به معنای تخلیه کامل ساحل و چراغ چشمک زن کند، به معنای فقط تخلیه آب است. با این سیستم می توان هشدارهای مجزا (فقط در ساحل) یا عمومی (مواردی نظیر هشدار سونامی) صادر کرد. سیستم مذکور در ماه سپتامبر مورد آزمایش نهاده شد که نتیجه دلگرم نماینده ای داشت. رندی دین می گوید:

شما می توانید نور این چراغ ها را از فاصله 400 متری مشاهده کنید. با توجه به سروصدای ساحل نگران شنیده شدن هشدارهای صوتی بودم؛ اما نتیجه کار موفقیت آمیز بود. فقط با یک بلندگوی کوچک، جمعیت زیادی توانستند صدای بلندگوها را در حالی که زیر آب مشغول شنا بودند، بشنوند.

رندی دین برای طراحی سیستم بیلز با سازمان های مختلف شهرستان لس آنجلس همکاری داشت و از آن مهم تر، از متخصصان جامعه ناشنوایان استفاده کرد. پاتریشیا هیوز، مدیر اجرایی شرکت Greater Los Angeles Agency on Deafness که به تیم دین مشاوره داده است، می گوید:

افراد ناشنوا و کم شنوا به وسیله بینایی تحت تأثیر قرار می گیرند و به نور و لرزش واکنش نشان می دهند. طراحی سیستم واکنش اورژانسی در سواحل چالش برانگیز است، زیرا با طیف وسیعی از محیط ها و شرایط آب وهوایی روبرو هستیم که می توانند روی بینایی اثر بگذارند. زمانی که از اجرای یک سیستم نورپردازی مثل بیلز صحبت می گردد، خیلی مهم است که روشنایی و کنتراست به مقدار کافی باشد تا این نور از محیط اطرافش متمایز گردد.

سازمان بندر شهرستان لس آنجلس در ماه آگوست، یک سیستم تفسیر از راه دور ویدئویی (VRI) را در مرکز بازدیدنمایندگان مارینا دل ری نصب کرد که امکان استفاده از خدمات تفسیر زبان اشاره آمریکایی را به وسیله اینترنت فراهم می نماید. یک مربی نیز به زودی استخدام می گردد تا زبان اشاره پایه را به نجات غریق ها آموزش بدهد. پاتریشیا هیوز می گوید:

ما امیدوار هستیم که سیستم بیلز و پروژه تفسیر از راه دور ویدئویی بتواند به الگویی برای سایر نقاط این استان و کشور تبدیل گردد.

منبع: کجارو / latimes.com
انتشار: 29 فروردین 1401 بروزرسانی: 29 فروردین 1401 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1256

به "سیستم جدیدی که در شرایط اضطراری به افراد ناشنوا در ساحل هشدار می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم جدیدی که در شرایط اضطراری به افراد ناشنوا در ساحل هشدار می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید