سفری تکرار نشدنی به جاذبه های گردشگری دیواندره!!

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، شهر دیواندره مرکز شهرستان دیواندره در فاصله 92 کیلومتری شمال سنندج و در مسیر جاده سنندج به سقز قرار گرفته است و توسعه آن به صورت طولی و در امتداد جاده است. قسمت وسیعی از این شهرستان را دشت مرتفع اوباتو فرا گرفته، ارتفاع این دشت از سطح دریا 2200 متر است. جاذبه های گردشگری دیواندره از زیباترین های استان کردستان هستند. پس با در مجله خبرنگاران همراه باشید برای بازدید از اماکن دیدنی دیواندره.

سفری تکرار نشدنی به جاذبه های گردشگری دیواندره!!

غار باستانی کرفتو

این غار در 71 کیلومتری شمال شهرستان دیواندره قرار گرفته است. غار کرفتو جزو زیباترین و با اهمیت ترین غارهای طبیعی و دست ساز ایران محسوب می گردد که در ادوار مختلف مورد استفاده و سکونت انسان بوده و طی این دوره ها جهت سکونت تغییر حالت داده و فضاهای به صورت معماری و صخره ای در 4 طبقه و در دل کوه حفر شده است، به علت وجود کتیبه ای یونانی بر سر درب یکی از اتاق های طبقه سوم از آن به عنوان معبد هراکلس (هرکول) نام می برند. ستون فقرات غار 750 متر طول دارد و درون غار فضاها و راهروها و دالان های متعددی را به وجود آورده اند که در میان غارهای دستکن انسان از معماری کاملی برخوردار است. این غار از مهم ترین جاذبه های گردشگری دیواندره و مهم ترین جاذبه تاریخی قابل بازدید استان کردستان می باشد که موقعیت کم نظیر آن در مجاورت سایر سایت های تاریخی مانند قلعه باستانی زیویه و مجموعه تاریخی تخت سلیمان موجب شده است که این اثر از اماکن دیدنی دیواندره و مورد توجه و بازدید گردشگران قرار گیرد. در این مجموعه تسهیلاتی مانند پارکینگ، سکوهای استراحت، سرویس بهداشتی، پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی و سایت اطلاع رسانی گردشگران وجود دارد.

کوهستان چل چمه

این کوه ازجاذبه های گردشگری دیواندره در فاصله 64 کیلومتری غرب این شهرستان قرار گرفته است. روستای بست محل تجمع کوهنوردان در دامنه این کوه قرار گرفته است. قله بلند این کوه شاه نشین نام داشت و ارتفاع آن 3173 متر می باشد. در مسیر صعود به این کوهستان چندین آبشار زیبا به همراه چشمه های بی شمار و رودخانه های کوچک وجود دارد که منظره ها بسیار بدیعی را به وجود آورده و از اماکن دیدنی دیواندره محسوب می شوند. رودخانه قزل اوزن از این کوه سرچشمه می گیرد. این کوهستان محل رشد گیهان دارویی و غذایی و قارچ های خوراکی می باشد و هر ساله تعداد زیادی از گروه های کوهنوردی به این کوه صعود می کنند.

منطقه شکار ممنوع زرینه اوباتو

این منطقه به مساحت 24000 هکتار در 16 کیلومتری شمال شهرستان دیواندره زیستگاه مناسبی جهت گونه پرنده حمایت شده و رو به انقراض میش مرغ می باشد.

شهر زرینه

شهر تازه تاسیس زرینهکه به نگین برفی ایران مشهور شده است در 120 کیلومتری شمال سنندج با ارتفاع 2143 متر از سطح دریا به عنوان مرتفع ترین شهر ایران نام گذاری شده است، از ویژگی های این شهر وجود آب معدنی شفابخش در 1 کیلومتری شمال غربی شهر که دارای خواص درمانی می باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 2 بهمن 1401 بروزرسانی: 2 بهمن 1401 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1440

به "سفری تکرار نشدنی به جاذبه های گردشگری دیواندره!!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفری تکرار نشدنی به جاذبه های گردشگری دیواندره!!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید