داستان جالب ضرب المثل آب زیر کاه

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، تهران (پانا) - در بسیاری از موقعیت ها ما برای آنکه حرفمان قابل درک تر باشد و در فکر مخاطب ماندگا تر گردد از ضرب المثل استفاده می کنیم.

داستان جالب ضرب المثل آب زیر کاه

به گزارش نمناک، ریشه تاریخی ضرب المثل آب زیر کاه، بسیاری از ضرب المثل ها در زندگی روزمره ما کاربرد فراوانی دارند چرا که با به کارگیری این ضرب المثل ها افراد بهتر مفهوم گفته های خود و یا اتفاقات پیش آمده را بیان می نمایند، بنابراین دانستن اینکه کدام ضرب المثل در کدام موقعیت احتیاج است بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

بنابراین به همین منظور در این بخش از نمناک قصد داریم به آنالیز ریشه و معنی تاریخی یکی از ضرب المثل های قدیمی به نام آب زیر کاه بپردازید چنانچه احساس کردید به کارتان می آید در شرایط مختلف از آن استفاده نمایید.

مفهوم و داستان ضرب المثل آب زیر کاه

ضرب المثل آب زیر کاه در بسیاری از مواقع مورد استفاده خیلی از افراد واقع می گردد و کم و بیش از مفهوم آن آگاه هستیم اما اینکه ریشه تاریخی آن به زمان های گذشته و دور و دراز تعلق دارد باعث می گردد که شنیدن و خواندن ماجرای آن برایتان مجذوب کننده و جالب باشد.

همانطور که میدانید آب زیر کاه به آن دسته از افرادی گفته می گردد که زندگیشان و حشر و نشر اجتماعی خود را بر پایه حیله گری و مکر و عذر بنا نهاده اند. قبایل و جوامعی که ضعیف بودند برای اینکه به مبارزه و مقابله با دشمن بپردازند سعی می کردند به وسیله مکروحیله این کار خود را عملی نمایند به خاطر همین آب زیر کاه بودن از ابتکارات آنها به شمار می رود.

قبایل برای اینکه بتوانند حریف قدرتمند را مغلوب نمایند در راستاشان باتلاقی پر از آب می کردند و روی آن را با پوشانده و با این روش سعی می کردند آنها را به دردسر بیندازند چراکه در تصور هیچ عابری نمی گنجید که آبی زیر آن کاه وجود داشته باشد.

جالب است بدانید که ایجاد چنین باتلاق های آب زیر کاه اطراف مزارع ممکن است تا وجود کاه موجب توهم و سوءظن عابران نگردد و دشمن با خیال آسوده در گذرگاه پوشیده از کاه قدم بر دارند و در نهایت درون آب زیر کاه غرق شوند.

بنابراین آب زیر کاه جزو حیله های جنگی قرون و اعصار قدیمی به شمار می رفت.

در گذشته این آب زیر کاه در منطقه ها باتلاقی و یا نقاطی مانند گیلان و مازندران که شالیزار داشت بسیار متداول و رایج بود و در راستا قشون مهاجم اقدام به حفر باتلاق های متعددی می کردند و روی آن باتلاق ها را با کاه می پوشاندند و این باعث می شد که پیشتازان و سوارکاران مهاجم در باتلاق ها گیر نمایند و به کندی پیش فرایند تا فرصتی برای آمادگی و تجهیز سپاه مدافعان فراهم گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 فروردین 1401 بروزرسانی: 19 فروردین 1401 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1245

به "داستان جالب ضرب المثل آب زیر کاه" امتیاز دهید

1 کاربر به "داستان جالب ضرب المثل آب زیر کاه" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان جالب ضرب المثل آب زیر کاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید