داروی ضد کرونای اکتمرا در ایران فراوری شد

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، مدیرکل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: داروی اکتمرا که کارایی آن در بهبود نسبی بیماران کرونا تایید شده نیز در ایران فراوری شده و تا دو هفته آینده در بیمارستان ها توزیع می گردد.

داروی ضد کرونای اکتمرا در ایران فراوری شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، حیدر محمدی روز دوشنبه اضافه کرد: علاوه بر رمدیسویر، داروی اکتمرا هم از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا برای یاری به بهبود نسبی بیماران کرونا و کوتاه شدن دوره بیماری تایید شده است.

وی گفت: این دارو هنوز در بازار دارویی ایران وارد نشده و فقط یک مقدار محدود از این دارو را قبلا چین به ایران اهدا نموده بود که هنوز هم در بیمارستانها از آن استفاده می گردد.

مدیر کل نظارت بر دارو وزارت بهداشت اضافه کرد: نوع تزریق زیرپوستی داروی اکتمرا یا توسیلیزومب را که برای درمان روماتیسم کاربرد دارد، اکنون یکی از شرکت های دارویی ایران فراوری می نماید اما نوع تزریق وریدی آن برای بیماران کرونا کاربرد دارد که هنوز مجوز سازمان غذا و دارو برای ورود این دارو به بازار صادر نشده است، البته نمونه آزمایشگاهی این دارو فراوری شده و حتی هفته پیش این دارو با نام توسیلیزومب وارد فهرست دارویی کشور شد.

وی ادامه داد: احتمالا هفته آینده آزمایش ها و تست های بالینی این دارو در سازمان غذا و دارو تایید می گردد و به احتمال زیاد دو هفته آینده روانه بازار و توزیع بیمارستانی می گردد.

محمدی گفت: داروی اکتمرا یا توسیلیزومب نیز مانند رمدسیویر برای بیماران حاد کرونا استفاده می گردد و توزیع داروخانه ای نخواهد داشت بلکه این دارو نیز برای بیماران حاد و بدحال کرونا در اختیار بیمارستانها قرار می گیرد.

محمدی در پاسخ به پرسش دیگر درباره کمبود داروی پلاویکس برای بیماران قلبی - عروقی و پیشگیری از سکته گفت: برند پلاویکس که یک داروی فرانسوی است در کشور کمبود داشت، علت آن هم این بود که منتظر قیمت گذاری جدید بود. قیمت گذاری این دارو انجام و قیمت هر بسته 30 تایی این دارو 150 هزار تومان مشخص و به این ترتیب از هفته پیش در داروخانه ها توزیع شد، البته خود داروی ژنریک کلوپیدوگرل در داروخانه ها به وفور وجود دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 380

به "داروی ضد کرونای اکتمرا در ایران فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی ضد کرونای اکتمرا در ایران فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید