خبرنگاران مهم ترین رویدادهای نجومی سال 1400

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، تهران- خبرنگاران- خورشیدگرفتگی ها، ماه گرفتگی ها، مقارنه ها و بارش های شهابی رویدادهای مهم نجومی و جذابی هستند که مردم به ویژه مشتاقان نجوم در سال 1400 شاهد آن خواهند بود.

خبرنگاران مهم ترین رویدادهای نجومی سال 1400

به گفته اخترشناسان اولین رویداد نجومی سال 1400، پدیده ای بسیار جذاب و هیجان انگیز است. پدیده ای که ما آن را به اسم ماه گرفتگی یا خسوف می شناسیم.

خسوف کلی زیبایی که در عرض های جغرافیایی ایران قابل رؤیت نیست و فقط ساکنان جنوب شرق آسیا، غرب آمریکای شمالی و غرب آمریکای جنوبی و همچنین استرالیا می توانند شاهد آن باشند. برای دیدن اولین ماه گرفتگی کلی در خاک ایران باید تا شهریور 1404 صبر کنیم.

رخداد دوم که به حلقه آتش معروفی است یکی از زیباترین و خاص ترین پدیده های نجومی است که 20 خرداد 1400 رخ می دهد.

حلقه آتش یا خورشیدگرفتگی حلقوی از آن پدیده های دیدنی است که با یک بار دیدنش، لذت آن را تا آخر عمر با خود حس می کنیم. این پدیده هم در خاک ایران قابل رؤیت نیست و فقط در بخش هایی از کانادا، گرینلند و روسیه دیده می گردد.

در لحظات اوج یک گرفت حلقوی، تمام قرص خورشید پوشانده می گردد و فقط یک حلقه نورانی نازک از آن دیده می گردد. منظره ای که به حلقه آتش معروف است و برای رصد آن در ایران باید صبر کنیم.

رویداد سوم، مقارنه مریخ و زهره است، اگر کمی بعد از غروب خورشید 21 تیر 1400 به افق غربی نگاه کنید، هلال ماه را می بینید. اگر بیشتر دقت کنید، کمی پایین تر از هلال ماه، سیاره زهره را می بینید که با درخشش کم نظیرش منظره زیبایی را به وجود آورده است. اگر باز هم دقت خود را بیشتر کنیم و اطراف زهره را خوب ببینیم، متوجه یک جرم آسمانی نورانی دیگر در نزدیکی آن می شویم. این جرم آسمانی چیزی نیست جز سیاره مریخ.

این پدیده که در ایران هم قابل رؤیت است و حتی از پشت بام منزل به شرط صاف بودن هوا، می توانیم آن را ببینیم موردی نیست جز مقارنه زهره و مریخ.

چهارمین پدیده نجومی مهم سال 1400، یکی از مشهورترین و محبوب ترین پدیده های رصدی است که هر سال بسیاری از علاقه مندان رو به زیر آسمان شب می کشاند.

بارش شهابی برساوشی، شاید برای ساکنان ایران، مهم ترین و جذاب ترین پدیده نجومی سال باشد. پدیده ای که از اواخر تیر تا اوایل شهریور هر سال فعال است و در سال 1400، از شامگاه 21 مرداد تا صبحگاه 22 مرداد به اوج خود می رسد.

برای دیدن این پدیده کافی است از آلودگی نوری شهرها دور شویم و در منطقه ای با آسمان صاف، چشم انتظار شهاب های برساوشی بمانیم. بارش شهابی برساوشی حاصل برهمکنش مواد به جا مانده از دنباله دار سوییفت تاتل با مولکول های جو زمین است. ذراتی که اغلبشان به اندازه یک سر سوزن کوچک هستند و برای رصدشان به هیچ چیز جز دو چشم مشتاق احتیاج نداریم.

خورشیدگرفتگی کلی

پدیده پنجم این لیست، گل سر سبد تمام پدیده های نجومی است. پدیده ای که با هر بار رخ دادنش در نقاط مختلف کره زمین علاقه مندان به زیبایی های طبیعت را مسحور می نماید.

این رویداد که 13 آذر 1400 یا چهارم دسامبر 2021 به قوع می پیوندد، یک خورشیدگرفتگی کلی است. در این خورشیدگرفتگی قرص ماه کل قرص خورشید را می پوشاند و در لحظات اوج گرفت منظره هیجان انگیز تاج خورشید را به نمایش می گذارد.

برای رصد این کسوف کلی، باید یک سفر ماجراجویانه و البته گران قیمت را به جنوبگان برنامه ریزی کنیم. دفعه بعدی که گذر سایه ماه به خاک ایران می افتد، 30 اسفند 1412 خواهد بود.

بارش شهابی جوزایی

آخرین پدیده نجومی سال، بارش شهابی جوزایی است. بارش جوزایی که هر سال حوالی 22 آذر به اوج خود می رسد، سال جاری هم پر فروغ است و قرار است در شب های سرد آذر، با آتش بازی بی نظیر، شب گرمی را برای مان رقم بزند.

فراموش نکنیم که سال جاری در شب اوج بارش جوزایی یعنی شامگاه 22 تا صبحگاه 23 آذر، ماه با فاز تقریبی 77 درصد، مزاحم ما است و فقط شانس دیدن شهاب های پرنور را داریم. با این حال توصیه می گردد برای رصد این بارش برنامه ریزی کنید تا شانس دیدن آذرگوی های درخشان جوزایی رو از دست ندهید.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 786

به "خبرنگاران مهم ترین رویدادهای نجومی سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مهم ترین رویدادهای نجومی سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید