حسادت در بچه ها را پس از تولد نوزاد چگونه کنترل کنیم؟

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، حسادت در بچه ها نسبت به نوزاد تازه متولد شده را می توان با ابراز محبت، اهمیت دادن به احساسات او، دادن مسئولیت متناسب با سن و ... کنترل کرد.

حسادت در بچه ها را پس از تولد نوزاد چگونه کنترل کنیم؟

سرویس روانشناسی - حسادت در بچه ها یکی از مشکلاتی است که خانواده ها اغلب با آن درگیرند مخصوصا زمانی که کودک جدیدی در خانه متولد می شود. فرزند بزرگتر اغلب به دلیل توجه زیاد والدین به نوزاد متولد شده حس منفی حسادت را تجربه می کند و اگر برخورد مناسبی با کودک نشود ممکن است روابط کودک با والدین و خواهر و برادرش را از حالت عادی خارج کند. در این نوشته به رفتارهای مناسب در برخورد با حسادت بچه ها اشاره می کنیم.

تعریف حسادت در بچه ها

درباره حسادت بچه ها تعاریف متعددی ارائه شده است که به دو مورد آن اشاره می شود؛ 1- واکنش کودک نسبت به از دست دادن محبت واقعی یا ذهنی والدین و نزدیکان که به صورت رفتارهای مزاحم بروز می کند. 2- نوعی خشم یا ترس که از احساس حقارت و محرومیت یا اضطراب حاصل می شود.

گاهی اوقات بچه ها حسادت خود را به صورت تغییر رفتار خود نشان می دهند. مثلا رختخواب خود را تر می نمایند یا از غذا خوردن خودداری می نمایند. هدف بچه ها از این گونه اعمال، جلب توجه مادر و منحصر نمودن علاقه و محبت او نسبت به خویشتن است. در حقیقت آنها از این وسیله دفاعی برای برخورد با موقعیت نامطلوب استفاده می نمایند.

برخورد با حسادت در بچه ها در سنین مختلف

ورود نوزاد دوم به خانواده برای کودک اول، بحران بزرگی را به وجود می آورد. از یک طرف دوست دارد به او بپیوندد و از طرفی احساس می کند جایگاه خود را از دست داده است و به او حسادت می ورزد.

چگونه حسادت به فرزند دوم را در کودکمان کنترل کنیم؟

نوع و میزان و شدت حسادت، به زمان و مکان و سن و جنس کودک بستگی دارد.

بچه ها دو ساله یا کوچکتر زیاد با واژه حسادت آشنایی ندارند و با خوشحالی حضور یک نوزاد نو رسیده را می پذیرند و برای رفتار با نوزاد سعی می نمایند از حرکات شما تقلید نمایند. آنها گاهی یک عروسک برمی دارند و مهارت های بچه داری را با شما تمرین می نمایند و گاهی از شما می خواهند که اجازه دهید نوزاد را در آغوش بگیرند. اینجاست که رفتار صحیح شما می تواند حس حسادت را در کودک بزرگتر مهار کند.

در این هنگام شما نباید به صورت آنی عکس العمل نشان داده و او را از این کار منع کنید، بخصوص در جلوی افراد غریبه یا نا آشنا برای کودک، بلکه می توانید به آرامی به او بفهمانید که او به تنهایی قادر به این کار نیست ولی زیر نظر و کنترل شما می تواند اینکار را انجام دهد. به او اجازه دهید که جغجغه نوزاد را برایش تکان داده و خلاصه به روش خودش او را سرگرم کند.

حسادت در بچه ها در سال های سوم و چهارم زندگی بیش از سایر اوقات است. بچه های سه ساله به راحتی می توانند نوزاد را بغل نمایند و چنانچه مایل به این کار نیستند، شما آنها را تشویق کنید. در این سن، کودک تفاوت میان عروسک و نوزاد را به خوبی درک می کند. از او بخواهید هنگام خواب نوزاد، همراه شما برای نوزاد شعر و لالایی بخواند و حتی او را تشویق کنید که در حمام کردن نوزاد به شما کمک نماید.

بچه های چهار ساله حس همکاری را به مرور یاد می گیرند و همدردی و دلسوزی را درک می نمایند. آنها توانایی نگهداری و سرگرم کردن نوزاد را دارند و می توانند کمک زیادی به پدر و مادر بنمایند. در این برهه والدین باید با رفتار مناسب تمامی ابهامات آزار دهنده را در ذهن کودک بزرگتر از بین ببرند و آنها را در نگهداری نوزاد سهیم نمایند.

حسادت در بچه ها پنج ساله و بزرگتر قوی تر است. شما نباید فکر کنید کودکتان بزرگ شده و دیگر حسادت نمی کند. بنابراین راهکارهای ذکر شده را بکار برده و به او بگویید که بدون کمک او نمی توانید از عهده تمام کارهای نوزادتان برآیید و مهم تر این که این مسئله را به دفعات جلوی دوستان و آشنایان مطرح کنید. از فرزند بزرگتر بخواهید کتابهایش را برای برادر یا خواهر کوچکترش بخواند یا عکسهایش را به او نشان دهد. حتی می توانید به او یاد دهید زیر نظر شما لباس های نوزاد را عوض کند.

این که کودک 5 ساله به نوزاد حسادت کند امری طبیعی است. او مجبور است شرایط جدیدی را تحمل کند. از این پس در هر آنچه داشته، باید با دیگری شریک شود. احساس او را درک کنید. اوقاتی را به او اختصاص دهید. حتی زمانی خیلی کوتاه او را در آغوش بگیرید. اگر عادت داشته روی زانوی شما بنشیند باز هم این امکان را در اختیارش قرار دهید. او را با مسئولیت نگهداری نوزاد درگیر کنید. از او بخواهید پوشک نوزاد را برایتان بیاورد. وقتی شما در اتاق نیستید او را سرگرم کند. هنگامی که نوزاد گریه می کند آرام به پشت نوزاد بزند و او را ساکت کند، اگر اصرار دارد نوزاد را در آغوش بگیرد با رعایت نکات ایمنی این اجازه را به او بدهید.

راهکارهای کلی در برخورد با حسادت در بچه ها

 1. زمانی را در طول روز به کودک اختصاص دهید و حتی سعی کنید چند دقیقه با او تنها باشید. احساس خود را به کودک نشان دهید و به او بگویید که دوستش دارید تا او نیز احساسات خود را برای شما بیان کند.
 2. اهمیت دادن به کودک و نظرخواهی از او این احساس را در کودک به وجود می آورد که هنوز برای خانواده اش عزیز و محترم است و احساس بزرگی می کند.
 3. کودک را در فعالیت های مربوط به شیرخوار شرکت دهید تا احساس طرد شدن نکند در عین حال کودک بایستی بفهمد که آسیب رساندن به نوزاد پذیرفتنی نیست و با انضباط خاصی با او برخورد خواهد شد.
 4. رفتارهای مناسب کودک را تشویق کنید؛ مثلا بگویید از این که در عوض کردن لباس کوچولو به من کمک کردی متشکرم.
 5. واکنش های نوزاد را برایش توصیف کنید، مثلا بگویید: او دوست دارد تو به آرامی با او رفتار کنی. این توضیحات موجب بهتر شدن روابط بین آنان و لذت بردن از وجود یکدیگر خواهد شد.
 6. زمانی که خانواده و بستگان شما فرزند جدید را ملاقات می نمایند به آنها یادآوری کنید که به کودک بزرگتر نیز توجه نمایند.
 7. گذشت را به او بیاموزید و بگذارید هدیه بدهد. اینکه بداند برخی همسالان او همین چیزهایی که کودک تان در اختیار دارد را هم ندارند به کاهش حس حسادت در بچه ها کمک می کند.
 8. اگر برای یکی از فرزندانتان چیزی می خرید برای فرزند دیگرتان نیز چیزی هر چند کوچک و ارزان بخرید. اما تا می توانید سعی کنید بریگانه بودن آنها در نوع خود تاکید کنید. مثلا اگر یکی از آنها فوتبالیست خوبی است و دیگری خوب نقاشی می کشد می توانید برای یکی توپ فوتبال و برای دیگری مداد رنگی تهیه کنید و علت این تفاوت را هم گوشزد کنید.
 9. الگو باشید و به او نشان دهید که چگونه با دیگر بچه ها رفتار کند. او از رفتار شما یاد خواهد گرفت که با کوچکترها چگونه برخورد کند. وقتی کودک به خواهر و برادر کوچکش نزدیک می شود و سعی می کند با او بازی کند مدام او را تهدید نکنید ونترسانید. بلکه از این زمان برای یاد دادن رفتار با کودک بهره ببرید.
 10. والدین می توانند از رفتار کودکشان درک نمایند که چه عواملی موجب بروز حسادت در بچه ها می شود. خوب است وقتی را برای صحبت با کودکمان اختصاص دهیم و درباره اینگونه مسایل با او به صحبت بنشینیم.
 11. توصیه ای که به والدین می شود، این است که قبل از تولد فرزند دوم تمام مسائل را برای بچه اول توضیح دهند و اثرات مثبت برادر و خواهر داشتن و اثرات منفی تنهایی را برایش بیان نمایند.
 12. والدین باید بعد از تولد فرزند دوم این مساله را رعایت نمایند که تمام حواس ها و ذهن ها عطف به بچه دوم نشود و در تمام کارها از بچه اول کمک گرفته و آن را در بزرگ کردن بچه دخیل نمایند.

مقایسه فرزندان با دیگران؛ اشتباه رایج والدین

در صورتی که با رعایت نکات گفته شده، همچنان با حسادت در بچه ها خود درباره فرزند جدید مشکل دارید، بهتر است از روان شناس کودک بهره بگیرید.

منبع: setare.com
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 531

به "حسادت در بچه ها را پس از تولد نوزاد چگونه کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسادت در بچه ها را پس از تولد نوزاد چگونه کنترل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید