تفاوت بین لینک و هایپرلینک و ماهیت هر کدام

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - لینک و هایپرلینک هر دو بخش های جدایی ناپذیری از شبکه جهانی وب هستند. لینک ها و هایپرلینک ها به ما یاری می نمایند تا به آسانی به محتوای موردنظر خود برسیم، در حقیقت آنها باعث می شوند که مرور بین صفحات وبسایت ها آسانتر باشد و از این طریق تریلیون ها و تریلیون ها صفحه در وب به هم متصل شوند. اگرچه ماهیت این دو مفهوم بسیار شبیه است، اما تفاوت هایی نیز بایکدیگر دارند. در این مطلب ضمن آنالیز هر کدام به تفاوت بین لینک و هایپرلینک می پردازیم.

تفاوت بین لینک و هایپرلینک و ماهیت هر کدام

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از مطلب تفاوت بین لینک و هایپرلینک مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • لینک چیست؟
  • هایپرلینک چیست؟
  • تفاوت میان لینک و هایپرلینک چیست؟

لینک چیست؟

لینک همچون یک زنجیری است که صفحات را در وب سایت ها به یکدیگر متصل می نماید و بدون آن درواقع هیچ وبسایتی وجود نخواهد داشت. برای مثال http://google.com را در نظر بگیرید، زمانی که این عبارت را در نوار آدرس تایپ می کنید، در واقع لینکی را نوشته اید که شما را به وبسایت گوگل می برد. لینک چیزی نیست جز آدرس وب یا آدرس اینترنتی یک صفحه وب که به شما امکان می دهد با سرور های مختلف ارتباط برقرار کنید. لینک ها برای اتصال یک صفحه به صفحه دیگر استفاده می شوند و می توان رفتار یک لینک را با زبان CSS تعیین کرد. مثلا ممکن است زمانی که موس را روی یک لینک می برید، ظاهر آن تغییر شکل دهد تا شما متوجه شوید آن یک لینک است.

هایپرلینک چیست؟

هایپرلینک یک لینک است که شما را به وسیله متون لنگر، از یک دامنه به دامنه ای دیگر، انتقال می دهد. وب از تعداد نامحدودی از صفحات دارای انواع محتوا و اطلاعات تشکیل شده است و هایپرلینک یک ابزار لینک دهی متقابل است که این صفحات را در یک وب سایت مشابه یا متفاوت به یکدیگر پیوند می دهد. هایپرلینک یک مفهوم پایه در پشت شبکه جهانی وب است که حرکت بین صفحات وب را به وسیله لینک ها آسانتر می نماید. لینک ها می توانند به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم گردد. لینک داخلی لینکی است که دو صفحه از یک وبسایت را به هم پیوند می دهد، درحالی که لینک خارجی برای اتصال دو صفحه وب متعلق به دو وبسایت مختلف استفاده می گردد.

تفاوت میان لینک و هایپرلینک چیست؟

1. تفاوت بین لینک و هایپرلینک از نظر ماهیت

اگرچه هر دو به نظر یکسان هستند، اما یک مرز بسیار باریک میان این دو مفهوم، آن ها را از یکدیگر متمایز می نماید. یک لینک تنها یک آدرس است که دقیقا مانند یک URL آدرس محل منبع در اینترنت را تعیین می نماید و شما را به صفحاتی می برد که توسط لینک URL تعیین شده است.

از سوی دیگر، هایپرلینک ها پیوند هایی هستند که می توانید روی آن ها کلیک کنید یا با بردن اشاره گر موس روی آنها، فعالشان کنید تا شما را به صفحه هدف انتقال دهند. این ها مراجعی هستند که میلیون ها صفحه وب و فایل روی اینترنت را به هم متصل می نمایند.

2. تفاوت میان لینک و هایپرلینک از نظر فرمت

هایپرلینک می تواند فرمت های مختلفی مانند یک آیکون، گرافیک، متن یا تصویر داشته باشد که برای پیوند دادن میان صفحات یک یا دو وبسایت استفاده می گردد. هایپر لینک به سادگی مرجعی است که می تواند شما را به بخشی از همان صفحه یا بخش دیگری از یک صفحه دیگر انتقال دهد تا کاربر به اطلاعات بیشتری دسترسی پیدا کند. این مراجع یا متون لینک شده متون لنگرگاهی نام دارند. لینک ها به معنای حرکت میان صفحات در شبکه جهانی وب هستند.

3. تفاوت بین لینک و هایپرلینک از نظر هدف

هدف از ایجاد لینک به طور کلی برای کاربران عمومی مبهم است. یک لینک آدرس منابع را بدون احتیاج به زمینه اضافی تعیین می نماید که در نتیجه امکان حرکت میان وب سایت ها را آسان می سازد. پشت هر لینک یک url از یک وبسایت خاص وجود دارد که چیزی نیست جز آدرس وبسایتی که کاربر به دنبال آن است. شما می توانید با کلیک روی یک لینک به محتوای یک وبسایت دسترسی پیدا کنید.

هایپر لینک ها برای پیوند دادن صفحات وب سایت شما به سایر صفحات وب سایت خودتان یا وبسایتی دیگر استفاده می شوند تا به مطالب و رسانه های مرتبط دسترسی پیدا گردد.

برای درک بهتر تفاوت بین لینک و هایپرلینک به این مثال توجه کنید. فرض کنید شما در نوار ابزار آدرس http://facebook.com را تایپ می کنید. این یک لینک ساده یا url وبسایت است و شما را به سایت فیس بوک می برد تا به تمامی اطلاعات و محتوای آن دسترسی پیدا کنید. یک لینک به سادگی به آدرس وب منبعی که می خواهید به آن دسترسی داشته باشید اشاره دارد. وقتی این لینک را در صفحه وبسایت خود قرار می دهید تا هرکسی بتواند از وبسایت شما با استفاده از متن لنگرگاهی فیسبوک، به این سایت منتقل گردد این لینک به یک هایپرلینک تبدیل می گردد. به عبارت ساده تر هایپرلینک ها راه ارتباطی برای حرکت میان یک صفحه وب به یک صفحه دیگر است، درحالی که لینک ها تنها آدرس صفحات وب هستند.

جدول مقایسه هایپرلینک و لینک

هایپرلینکلینک
هایپرلینک کاربر را از نقطه ای به نقطه دیگر در یک یا دو وبسایت منتقل می نماید.لینک چیزی جز آدرس یک وبسایت، یا همان URL نیست.
یک هایپرلینک می تواند شکل های مختلفی داشته باشد، اعم از تصویر، متن، گرافیک و… یک لینک تنها به شکل یک URL است تا محل صفحه وبسایت را در اینترنت تعیین کند.
کنترل یک هایپرلینک با HTML است که به شما اجازه می دهد مستقیما به یک URL دیگر منتقل شوید.کنترل یک لینک به عهده سرور است که درخواست ها ابتدا به آن ارسال می شوند.

جمع بندی

هر دو اصطلاح پیوند (هایپرلینک) و لینک به هم پیوسته هستند و غالباً به جای هم استفاده می شوند، اما بسترهای آنها متفاوت است. به لینکی که در یک صفحه وب استفاده می گردد هایپرلینک گفته می گردد. اگرچه هدف هر دو این ها یکسان است، اما هایپر لینک، یک کنترل HTML است که در صورت کلیک روی آن، دسترسی مستقیم به وب سایت هدف را فراهم می نماید. در حالی که با وارد کردن لینک در مرورگر، یک درخواست به سوی سرور می رود. به زبان ساده، لینک را می توان یک آدرس وب دانست در حالی که هایپرلینک پیوندی است که صفحات را در یک وب سایت مشابه یا متفاوت در متن شبکه جهانی وب به یکدیگر متصل می نماید.

منبع: setare.com
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 844

به "تفاوت بین لینک و هایپرلینک و ماهیت هر کدام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت بین لینک و هایپرلینک و ماهیت هر کدام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید