تجمع زوار هندی مقابل سفارت هند در تهران

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، جمعی از زوار هندی که برای زیارت به ایران سفر نموده و در پی شیوع کرونا و لغو یک طرفه پروازها از سوی دولت هند پیروز به بازگشت به کشورشان نشده اند امروز مقابل سفارت هند در تهران تجمع کردند.

تجمع زوار هندی مقابل سفارت هند در تهران

به گزارش گروه سیاست خارجی دنیای با نشاط مدرسه٬ جمعی از زائران هندی که برای زیارت علی بن موسی الرضا (ع) و حضرت معصومه (س) به ایران سفر نموده و بعد از شیوع ویروس کرونا و به دلیل لغو یک طرفه پروازها از سوی دولت هند٬ پیروز به بازگشت به کشورشان نشده اند٬ امروز (پنجشنبه) مقابل سفارت هند در تهران تجمع نموده و از دولت هند خواستند هر چه سریع تر مقدمات انتقال آنها به کشورشان را فراهم کند.

زوار هندی که حدود 15 روز است در ایران سرگردان شده و نتوانسته اند به کشورشان بازگردند عمدتا با مشکل اقتصادی روبرو هستند.

ایران بارها به همه کشورهایی که اتباعشان بعد از شیوع ویروس کرونا در ایران حضور دارند٬ اعلام نموده که آماده همکاری برای انتقال این اتباع به کشورهایشان است. در همین خصوص سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته (چهارشنبه) در نشستی خبری مطرح نمود: همانگونه که از بقیه کشورها خواستیم مجوزها را بدهند که اتباع ما در آن کشورها باز گردند همانگونه آمادگی داریم در قبال اتباعی که از کشورهای همسایه و غیرهمسایه در ایران هستند و مایل به بازگشت به کشورشان هستند به صورت فوری و آنی به این کشورها مجوزهای لازم دهیم و هواپیماهایشان بیایند و اتباع خود را بازگردانند.(اینجا بخوانید)

وی اضافه کرد: ایران صد در صد آماده همکاری با کشورهایی است که مایلند اتباع خود را بازگردانند.

لازم به ذکر است در این هفته 58 زائر هندی به کشورشان بازگشتند. سوبرامانیام جایشنکار وزیر خارجه هند روز سه شنبه از بازگشت 58 زائر هندی جا مانده در ایران به کشورشان توسط یک ففرایند هواپیمای C-17 متعلق به نیروی هوایی هند اطلاع داد و از همکاری مقامات ایرانی برای بازگشت این افراد قدردانی کرد.

زائران هندی در پی لغو پروازها و شیوع کرونا در شهر قم حضور داشته و نتوانسته بودند به کشورشان بازگردند.وزیر خارجه هند در صفحه توئیترش همچنین گفت که اقدامات برای بازگشت بقیه اتباع هندی از ایران در دستورکار است.

هارش وردان وزیر بهداشت هند پیش از این اعلام نموده بود که دولتش در تماس با ایران برای خروج زائران و دانشجویان هندی است.

وزیر خارجه هند پیش از این در توئیتر اعلام نموده بود که این کشور نسبت به تسهیل فرایند بازگرداندن اتباع خود از ایران متعهد است. پیش از این یک تیم پزشکی از هند برای غربالگری اتباع هندی و فراهم کردن زمینه بازگشت آنها به ایران اعزام شده بود و اقدام به غربالگری از این افراد نموده بود.

پیش از این عنوان شده بود که یک هزار و 200 شهفرایند هندی که بیشتر آن ها دانشجو و زائر هستند در ایران حضور دارند.

به دنبال تصمیم ناگهانی و بدون اعلام قبلی دولت هند مبنی بر اعمال محدودیت و لغو همه پروازهای ایران ایر (به مقصد بمبئی) و ماهان به مقصد دهلی از روز چهارشنبه هفتم اسفند 1398 جمع زیادی از مسافران ایرانی و هندی که بر اساس برنامه قبلی قصد تردد بین دو کشور را داشتند، با مسائل عدیده و غیر منتظره ای روبرو شدند. لازم به ذکر است تعدادی از هموطنان ایرانی که در هند حضور داشتند و بعد از لغو پروازها با مشکل روبرو شده بودند٬ با یک ففرایند هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان که نمونه های آزمایش اتباع هندی در ایران را به دهلی نو برده بود٬ پیروز به بازگشت به ایران شدند و کمتر از یکصد نفر دیگر هنوز در هند حضور دارند که به محض صدور مجوز پرواز از سوی هند٬ آنها نیز به کشور بازخواهند گشت.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 89

به "تجمع زوار هندی مقابل سفارت هند در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجمع زوار هندی مقابل سفارت هند در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید