با سیب زمینی زیبا و جذاب شوید

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، سیب زمینی یکی از صیفی جاتی است که علاوه بر خواص تغذیه ای کاربردهای زیادی در زمینه های مختلف مانند آرایشی بهداشتی و خانه داری دارد.

با سیب زمینی زیبا و جذاب شوید

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک،

سیب زمینی یکی از محبوب ترین صیفی جاتی است که به راحتی در هر آشپزخانه ای یافت می شود و نمی توان نقش مهم آن را در رژیم غذایی انکار کرد. علاوه بر این، براساس یک واقعیت سیب زمینی چهارمین محصول غذایی پراستفاده بعد از ذرت، برنج و گندم می باشد. همچنین بسیار مغذی است و حاوی محتوای بالای ویتامین C ، کربوهیدرات ، برخی مواد معدنی مهم مانند کلسیم ، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز، فسفر و ... است. به همین دلیل است که سیب زمینی علاوه بر مزایای سلامتی، در زمینه آرایشی نیز کاربردهای خاص خودش را دارد. حال برای آگاهی نسبت به مزایا و کابرد های سیب زمینی لازم است که این قسمت از بهداشت و سلامت را از دست ندهید.

کاربرد های شگفت انگیز زیبایی درمانی سیب زمینی

سیب زمینی نقش مهمی در مراقبت از پوست دارد زیرا حاوی مقادیر مهمی ویتامین C است که برای حفظ سلامت پوست ضروری می باشد. بنابراین با انجام راه چارههای ذیل می توانید سلامت پوست خود را بهبود بخشید.

1. رفع سیاهی دور چشم

سیب زمینی دارای مواد سفید کننده طبیعی می باشد و اگر از سیاهی دورچشم رنج می برید می توانید آب سیب زمینی را مستقیما بر ناحیه مورد نظر بمالید.

در روشی دیگر نیز می توانید یک عدد سیب زمینی خام را پوست بکنید و آن را به صورت حلقه ای برش دهید. سپس حلقه های سیب زمینی را به مدت 15-20 دقیقه روی چشم خود بگذارید و پس از گذشت این زمان، چشمانتان را با آب ولرم شستشو دهید. علاوه براین، می توانید این راه چاره را برای سیاهی بدن خود نیز بهره ببرید.

با انجام مرتب این کار، تیرگی دور چشم شما به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

2. درمان چین و چروک

سیب زمینی درمانی فوق العاده برای چین وچروک می باشد و خاصیت ضد پیری دارد. بدین منظور می توانید یک عدد سیب زمینی را پوست کنده ، رنده کنید و آب حاصل از آن را در ظرفی بریزید و سپس پنبه ای را درون آن بخیسانید و بر روی پوست خود بمالید.

اگر به طور منظم از این روش بهره ببرید ، نه تنها به کاهش چین و چروک صورت بلکه به نرم شدن پوست خود نیز کمک خواهید کرد .

3. درمان لکه های تیره

برای کسانی که از لکه های تیره رنج می برند، سیب زمینی یکی از بهترین درمان و راه چاره ها می باشد. شما می توانید سیب زمینی ها را پوست کنده ، در مخلوط کن بریزید و به خوبی ترکیب کنید و سپس آن را روی صورت خود بمالید ، به آرامی ماساژ دهید و بعد از گذشت 5 دقیقه با آب شستشو دهید. انجام این روش به طور منظم به خلاصی شما از لکه های تیره کمک خواهد کرد.

4. از بین بردن لکه های صورت

لکه های صورت ظاهر بدی را ایجاد می کنند اما شما می توانید با آب سیب زمینی از شر این مشکل خلاص شوید. بدین منظور تعدادی سیب زمینی را پوست کنده ، رنده کنید و آب حاصل از ان را در ظرفی بریزید و در یخچال قرار دهید و سپس هر روز برای شستشوی صورت تان از آب سرد سیب زمینی بهره ببرید. این روش به شما کمک می کند تا پوستی شفاف داشته باشید .

5. درمان آفتاب سوختگی

یکی از موارد مصرف سیب زمینی، درمان آفتاب سوختگی می باشد. شما می توانید سیب زمینی را پوست بکنید، آن را به چند قطعه برش دهید و آن ها را بر روی ناحیه آسیب دیده پوست خود بمالید و بعد از چند دقیقه بردارید.

در روشی دیگر یک عدد سیب زمینی را پوست بکنید و آن را رنده کنید تا آب آن خارج شود و سپس پنبه ای را درون آن بخیسانید و روی ناحیه آسیب دیده پوست تان بمالید. هر یک از روش هایی که انتخاب می کنید را باید به طور مرتب انجام دهید . احساس خنک کنندگی و آرام بخشی که سیب زمینی به پوست شما می دهد، از میزان آفتاب سوختگی شما کم خواهد کرد.

6. روشن کننده پوست

سیب زمینی خاصیت شگفت انگیزی برای روشن کردن پوست دارد . یک عدد سیب زمینی را برداشته و پوست آن را بکنید. آن را رنده کنید و به صورت ماسک روی پوست تان قرار دهید و پس از گذشت حدود 30 دقیقه صورت خود را با آب بشویید. در صورت استفاده منظم از این روش، علاوه بر روشن کنندگی می توانید تورم صورت خود را نیز کاهش دهید.

در روشی دیگرمی توانید یک عدد سیب زمینی را پوست کنده و رنده کنید. سپس آب حاصل از آن را با آب لیمو مخلوط کنید . این مخلوط را روی صورت خود بمالید و بعد از گذشت 15-20 دقیقه صورت تان را با آب بشویید.

7. مرطوب کنندگی پوست

اگر پوستی خشک دارید می توانید از خاصیت مرطوب کنندگی سیب زمینی بهره ببرید. بدین منظور یک عدد سیب زمینی را پوست کنده و آن را رنده کنید. سپس سیب زمینی را با یک دوم قاشق چای خوری سرشیر به خوبی مخلوط کنید. آن را روی صورت خود بمالید و پس از گذشت حدود 20 دقیقه صورت تان را شستشو دهید.

این روش علاوه بر صاف کردن خطوط ریز صورت، پوست را از درون آبرسانی خواهد کرد.

8. از بین بردن سلول های مرده پوست

سیب زمینی خاصیت شگفت انگیزی در از بین بردن سلول های مرده پوست دارد. شما می توانید یک عدد سیب زمینی را پوست کنده و آن را رنده کنید. سپس روی صورت خود بمالید و پس از گذشت حدود 10 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.

برای جوان سازی پوست صورت خود باید این روش را مرتبا تکرار کنید.

9. پاک کننده طبیعی

از سیب زمینی می توان به عنوان پاک کننده طبیعی استفاده کرد. شما می توانید یک عدد سیب زمینی و خیار را پوست بکنید. آن ها را درون مخلوط کن بریزید و حدود 20 دقیقه به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و سپس کمی آب و یک قاشق چای خوری جوش شیرین را به مخلوط اضافه کنید. ترکیب بدست آمده را روی صورت خود بمالید و پس از گذشت 15 دقیقه با آب شستشو دهید.

در صورت استفاده بیشتر از این ترکیب، پوست شما شاداب و براق به نظر می رسد.

10. درمان احساس خارش و بثورات

یکی از کاربرد های شگفت انگیز سیب زمینی ، درمان خارش و بثورات است. حتی اعتقاد بر این است که می توان از سیب زمینی برای درمان گزش حشرات نیز استفاده کرد. بدین منظور می توانید یک عدد سیب زمینی را پوست کنده و به حلقه های نازکی برش بزنید و سپس هر یک از این حلقه ها را روی پوست خود قرار دهید.

شما باید این فرایند را چندین بار در روز تکرار کنید تا زمانی که شاهد نتیجه مثبتی باشید.

11. رفع پف چشم

سیب زمینی خاصیت رفع پف چشم نیز دارد . بدین منظور باید آن را با خیار ترکیب کنید . خیار دارای اسید کافئیک و اسید آسوربیک است ، سیب زمینی نیز حاوی کاتکولاز به همراه نشاسته می باشد . چنانچه در نمناک میخوانید بدین منظور یک عدد سیب زمینی و خیار را پوست کنده و آب آن ها را بگیرید. ترکیب به دست آمده را روی صورت به خصوص دور چشم خود بمالید. به مدت 10-15 دقیقه صبرکنید و سپس با آب شستشو دهید. این فرایند را روزانه 2-3 بار تکرار کنید.

از سیب زمینی علاوه بر مراقبت پوستی ، می توان برای مو نیز استفاده کرد.

12. کمک به بهبود سلامت مو

به منظور دستیابی به موهای سالم می توانید یک عدد سیب زمینی را پوست کنده و رنده کنید. آب حاصل از آن را با یک عدد تخم مرغ، سرشیر و سه قطره آب لیمو به خوبی مخلوط کنید. ترکیب به دست آمده را روی پوست سر و موهای تان بمالید. پس از گذشت حدود 20-25 دقیقه موهای تان را با آب گرم و شامپو شستشو دهید.

برای کسب بهترین نتیجه این فرایند را یکبار ، به مدت 20 روز تکرار کنید.

13 درمان سفیدی مو

موهای سفید یکی از مسائل رایجی است که بیشتر مردم با آن دسته و پنجه نرم می کنند. شما می توانید برای مقابله با آن از سیب زمینی بهره ببرید. بدین منظور تعدادی سیب زمینی را پوست بکنید و پوست آن ها را در قابلمه ای بریزید و روی آن آب بریزید تا حدی که روی پوست ها را بپوشاند. پس از جوشیده شدن از صافی رد کنید. بعد از شامپو زدن موها در حمام می توانید از این آب برای شستشوی مو بهره ببرید . این کار به تیره شدن و تبدیل به رنگ طبیعی موهایتان کمک می کند.

14. درمان ریزش مو

اگر از ریزش مو رنج می برید و به دنبال یک روش طبیعی برای پیشگیری و درمان آن هستید ، از ترکیب سیب زمینی و عسل بهره ببرید . بدین منظور یک عدد سیب زمینی را پوست بکنید و رنده کنید. 2 قاشق غذاخوری آب حاصل از آن را با 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و یک قاشق غذاخوری عسل به خوبی مخلوط کنید . ترکیب بدست آمده را روی پوست سر خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید. موهای تان را با کلاهی بپوشانید و به مدت 2 ساعت صبر کنید و سپس بشویید و طبق معمول شامپو بزنید . این ماسک مو را باید 2 مرتبه در هفته بهره ببرید تا زمانی که بهترین نتیجه را بگیرید.

کاربرد های فوق العاده سیب زمینی در خانه داری

1. تمیز کردن ظروف نقره ای

سیب زمینی می تواند به تمیز کردن ظروف نقره شما کمک کند. بدین منظور چند عدد سیب زمینی را در قابلمه بریزید و به مدت چند دقیقه بجوشانید . سیب زمینی ها را از آب خارج کنید. ظروف نقره ای خود را که لکه دار شده است در آبی که برای جوشاندن سیب زمینی استفاده کرده اید قرار دهید . به مدت یک ساعت صبر کنید و سپس ظروف را دوباره آبکشی نمایید.

2. از بین رفتن زنگ زدگی

یکی از کاربرد های شگفت انگیز سیب زمینی از بین بردن زنگ زدگی است زیرا آب سیب زمینی حاوی اسید است که به حل شدن زنگ زدگی کمک می کند . بدین منظور یک عدد سیب زمینی را تکه کنید و کمی نمک یا صابون به آن بمالید . آن را روی قسمت زنگ زده اسکراب کنید. همچنین می توانید از آن برای در قابلمه یا سطوحی مانند شیرآلات حمام و سینک بهره ببرید .

3. براق شدن کفش ها

می توانید با کمک سیب زمینی براقی را به کفش های خود برگردانید . بدین منظور یک عدد سیب زمینی را به دو نیمه برش دهید و به کفش های خود بمالید.

4. تمیز کردن شیشه

یکی از شگفت انگیز ترین کاربرد های سیب زمینی تمیز کردن شیشه است. کاری که باید انجام دهید این است که یک عدد سیب زمینی را به دو نیم تقسیم کنید و بعد آن را روی پنجره ، عینک یا شیشه بمالید. در آخر پارچه تمیزی را برداشته و آب سیب زمینی را پاک کنید.

5. روشن کردن لامپ حبابی

زمانی که در مورد کاربرد های اعجاب انگیز سیب زمینی صحبت می کنیم، باید به روشن کردن یک لامپ حبابی هم اشاره کنیم. به نظر شما جذاب نیست؟ این موضوع کاملا حقیقت دارد. ایا تا به حال فکر می کردید که سیب زمینی ها سرشار از انرژی باشند و واکنش های شیمیایی بین تعدادی از فلز های مختلف و آب سیب زمینی بتواند ولتاژ کافی را برای یک دستگاه الکتریکی کوچک فراهم کند؟

اگر باور نمی کنید، می توانید با در پیش دریافت راه چارههای زیر خودتان این کار را انجام دهید.

مواد لازم:

  • یک عدد سیب زمینی بزرگ
  • دو عدد میخ با روکش زینک
  • دو عدد سکه کوچک
  • سه تکه سیم مسی کوچک
  • یک لامپ حبابی ولتاژ پایین و کوچک

طرز انجام کار

مرحله یک:

سیب زمینی را به دو قسمت نصف کنید و هر قسمت را دوباره از وسط شکاف دهید. اکنون سیم مسی را روی سکه ها پوشش دهید. از سیم های مختلف بهره ببرید سپس سکه های پوشش داده شده با سیم را به سمت شکاف سیب زمینی ببرید.

مرحله دو:

قسمت باقی مانده از سیم مسی را در اطراف یک میخ با پوشش روکش زینک بپیچانید.

مرحله سه:

سیمی که به سکه در وسط سیب زمینی همراه با میخ است، را بگیرید و سپس آن را در اطراف میخ دوم بپیچانید و میخ دوم را در نیمه دیگر سیب زمینی قرار دهید.

مرحله چهار:

انتهای سیم ها را به لامپ حبابی بزنید و خواهید دید که روشن می شود.

6. کاهش شوری سوپ

اگر سوپ شما کمی شور شده است لابد اولین کاری که انجام می دهید این است که به آن آب اضافه می کنید اما این کار می تواند گاهی باعث بدتر شدن شوری نیز شود. می توانید این بار از سیب زمینی بهره ببرید . بدین منظور مقداری سیب زمینی را پوست کنده و به قطعات بزرگ برش دهید. درحالی که سوپ کاملا پخته نشده است سیب زمینی را به آن اضافه کنید. بعد از گذشت 10 دقیقه سیب زمینی ها را از سوپ در بیاورید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 584

به "با سیب زمینی زیبا و جذاب شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با سیب زمینی زیبا و جذاب شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید