بازار پول ساز اینستاگرام فارسی برای خارجی های فوتبال ایران

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، تعداد زیاد هواداران تیم هایی مثل استقلال و پرسپولیس یکی از دلایل حضور بازیکنان و مربیان خراجی در این تیم ها بوده است. اما آیا هواداران از آنها فقط در ورزشگاه هایشان حمایت می کنند؟

بازار پول ساز اینستاگرام فارسی برای خارجی های فوتبال ایران

به گزارش خبرنگاران، فوتبالیست های خارجی که برای کار به ایران می آیند، معمولا از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و کم پیش می آید بازیکن خارجی به ایران بیاید که چند درجه از بازیکنان ایرانی بهتر باشد. شرایط بین مربیان خارجی کمی بهتر است و این افراد معمولا کیفیت بالاتری نسبت به بعضی از مربیان ایرانی دارند.

با این حال همین بازیکنان برای حضور در ایران به دلیل بعضی تفاوت های فرهنگی و همچنین پایین بودن سطح امکانات باشگاه های ایران نسبت به تیم های کشورهای حوزه خلیج فارس، بعد از ترک ایران از شرایط سختشان می گویند. البته هستند بازیکنان خارجی که حاضرند بخش قابل توجهی از درآمدشان را به دلال ها بدهند تا برای آنها در ایران تیمی دست و پا کنند اما سوال اینجاست که چه چیزی این افراد را ترغیب می کند به ایران بیایند؟

جدا از بحث مالی که در بسیاری از موارد، بازیکنان خارجی مبالغ هنگفتی از تیم های ایرانی دریافت می کنند باید به طرفداران اشاره کرد. مربیان و بازیکنان خارجی شاغل در این به خصوص افراد شاغل در تیم های پر طرفداری مثل پرسپولیس، استقلال، تراکتور و سپاهان بارها و بارها در مصاحبه هایشان اعلام کرده اند که یکی از دلایل حضور آنها در فوتبال ایران تجربه کردن حضور در یک تیم پر طرفدار و بازی کردن مقابل طرفداران پرشمار است.

جذب بازیکن خارجی، برای طرفداران ایرانی جذاب است و آنها علاقه دارند باشگاه محبوبشان در هر فصل حداقل یک یا دو بازیکن خارجی جذب کند. بازیکنان و مربیان خارجی اگر از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند به سرعت بین طرفداران جا باز می کنند و محبوب می شوند. بازیکنان خارجی از طرفی این شانس را دارند که با حضور در فوتبال ایران و تیم های پر طرفدار علاوه بر کسب محبوبیت، به شهرتشان هم اضافه کنند و برای حضور در تیم های حوزه خلیج فارس از شرایط مطلوب تری برخوردار شوند.

این سال ها و با گسترش شبکه های مجازی مانند اینستاگرام، بسیاری از افراد معروف از جمله ورزشکاران و فوتبالیست ها با حضور در این شبکه ها ار تباط مستقیمی با طرفداران پیدا کرده اند و توانسته اند از این طریق به شهرت خودشان اضافه کنند.

بعضی از این افراد حتی قبل از حضور در ایران در فضای مجازی فعالیتی نداشتند یا فالیتشان بسیار ناچیز بود و افراد زیادی آنها را دنبال نمی کردند. مثلا برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پیشین پرسپولیس چند ماه بعد از حضو در ایران فعالیتش را در اینستاگرام آغاز کرد و امروز حدود یک میلیون و 500 هزار نفر او را در این شبکه مجازی دنبال می کنند. برانکو در مدتی که در ایران بود از محبوبیت و شهرت بسیار زیادش استفاده کرد و توانست قراردادهای تجاری خوبی هم با بعضی شرکت ها امضا کند و از همین طریق درآمد خوبی کسب کند. او این تبلیغ ها را در صفحه شخصی اش نیز به اشتراک می گذاشت که احتمالا یکی از بندهای قراردادهای تجاری اش بوده است.

مثال دیگر، گابریل کالدرون است. سرمربی سابق سرخ های تهران، پیش از آمدن به ایران در اینستاگرام هیچ فعالیت و صفحه ای نداشت اما در توییتر حضور داشت. او با حضور در پرسپولیس و احتمالا دریافت مشاوره، صفحه شخصی اش را در اینستاگرام باز کرد. کالدرون حالا چیزی نزدیک به 300 هزار دنبال کننده دارد که بیشتر آنها علاقه مندان به پرسپولیس هستند. نکته قابل توجه این است که او فقط یک نیم فصل در پرسپولیس بود و به جز صدرنشینی در نیم فصل اول موفقیت دیگری با این تیم تجربه نکرد.

وینفرد شفر، سرمربی پیشین استقلال هم جزو همین افراد است با این تفاوت که او تقریبا یک سال قبل از حضور در ایران در اینستاگرام فعالیت داشت اما افراد کمی او را دنبال می کردند. با حضور شفر در ایران و کسب محبوبیت، او حالا نزدیک به 350 هزار دنبال کننده دارد.

این افراد با وجود خروج از ایران هنوز هم ارتباطشان را به طرق مختلف و انتشار پست هایی که احساسات طرفداران ایرانی را درگیر می کند، مثل تبریک و تسلیت مناسبت های مخصوص ایرانی ها، حفظ می کنند.

نفر بعدی این لیست کسی نیست جز آندره آ استراماچونی، سرمربی سابق استقلال. او تقریبا دو ماه بعد از پیوستنش به استقلال صفحه شخصی اش در اینستاگرام را راه اندازی کرد اما فعالیت خاصی در این شبکه اجتماعی نکرد. با این حال او تا الان بیشتر از 350 هزار دنبال کننده دارد. نکته قابل توجه اینجاست که استراماچونی در ایتالیا فردی شناخته شده است و زمانی هدایت اینترمیلان را بر عهده داشت اما بیشتر دنبال کننده های او ایرانی ها و طرفداران استقلال هستند. نکته جالب توجه دیگر این که زمانی که او در استقلال بود و همچنین زمانی که ماجراهای فسخ قراردادش پیش آمد، بیشتر صحبت هایش را از طریق صفحه همسرش با طرفداران در میان می گذاشت. طرفداران ایرانی او و استقلال صفحه شخصی همسر او را دنبال می کردند و تعداد دنبال کننده های این صفحه را تا امروز به چیزی حدود 250 هزار نفر رسانده اند.

با توجه به آماری که اینستاگرام از صفحه هر فرد در دسترس قرار می دهد متوجه می شویم که 70 درصد دنبال کننده های استراماچونی صفحه وریا غفوری را نیز دنبال می کنند. این نسبت میان صفحه همسر استراماچونی و غفوری حدود 65 درصد است.

برانکو، کالدرون و شفر هم همین شرایط را دارند. به عنوان مثال 74 درصد از دنبال کننده های صفحه برانکو در اینستاگرام، صفحه علی کریمی، ستاره پیشین این تیم را نیز دنبال می کنند. 78 درصد از دنبال کننده های گابریل کالدرون صفحه شجاع خلیلی زاده را نیز دنبال کرده اند. این نسبت میان دنبال کننده های شفر و وریا غفوری حدود 65 درصد است. با توجه به آمار اینستاگرام این مربیان خارجی بیشترین دنبال کننده خود را از ایران و طرفداران پرسپولیس و استقلال دارند.

در میان بازیکنان هم شرایط همین است. بوژیدار رادوشوویچ، دروازه بان دوم پرسپولیس که حدود چهار سال است که در ایران حضور دارد اما با توجه به حضور بیرانوند در این تیم تعداد بازی هایش برای پرسپولیس شاید به عدد 30 هم نرسیده باشد اما حدود 700 هزار دنبال کننده دارد. او اتفاقا فعالیت تجاری خوبی از طریق همین صفحه دارد و با تبلیغ فروشگاه های مختلف کسب درآمد می کند.

همچنین بشار رسن را می توان مثال زد که قبل از حضورش در ایران دنبال کننده های بسیار کمی داشت اما حالا تعداد این افراد به بیشت از یک میلیون و 100 هزار نفر رسیده است.

البته بشار رسن و رادوشوویج یا بازیکنان خارجی مطرح استقلال برای این تیم ها مثمر ثمر بودند اما بازیکنانی هم بوده اند که با بدترین کیفیت توانستند رقم دنبال کننده های خودشان را فقط با حضور روی نیمکت این دو تیم افزایش دهند.

با یک مقایسه جالب توجه متوجه می شویم که تعداد دنبال کننده های بشار رسن یا رادوشوویچ از بسیاری از بازیکنان شاغل در تیم های مطرح اروپایی یا بیشتر است یا اختلاف کمی میان آنها وجود دارد. مثلا گنابری، ستاره این روزهای بایرن مونیخ آلمان که باشگاه های بزرگی خواهان به خدمت دریافتش هستند و رسانه ها بسیار به او توجه می کنند، یک میلیون دنبال کننده در اینستاگرام دارد. این رقم برای دیگر ستاره جوان بایرن مونیخ یعنی گورتزکا هم همین است. در میان مربیان هم می توان کیکه ستین را مثال زد که هر چند مدت کوتاهی از حضورش هم در اینستاگرام و هم در بارسلونا می گذرد اما فقط حدود 200 هزار دنبال کننده دارد.

در میان دیگر بازیکنان خارجی شاغل در ایران چه در گذشته و چه امروز، موارد زیاد دیگری وجود دارد که می توان به آنها اشاره کرد. بازیکنانی که با حضور کوتاه در باشگاه پر طرفدار ایرانی به خصوص استقلال و پرسپولیس به لحاظ شهرت و محبوبیت به سطح قابل توجهی دست پیدا کردند. البته شرایط در تیم های پر طرفدار کشورهای حوزه خلیج فارس هم تقریبا مشابه است و چه بسا در تیم هایی مثل الهلال و الاتحاد عربستان شرایط از تیم های ایرانی برای بازیکنان خارجی مساعدتر است. البته بازیکنانی که به ایران می آیند معمولا کیفیت حضور در لیگ عربستان یا امارات را که ستاره های بزرگ و گران قیمتی را به خود دیده است، ندارند.

می توان نتیجه گیری کرد که جدا از مباحث مالی، کسب شهرت و محبوبیت آن هم با سرعتی باورنکردنی یکی از دلایل حضور بازیکنان خارجی در ایران است. حضور در تیم های پر طرفداری چون استقلال و پرسپولیس اگر هیچ عایدی برای بازیکنان و مربیان خارجی نداشته باشد، حداقل برای آنها شهرت و محبوبیت بسیار زیادی به دنبال می آورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 152

به "بازار پول ساز اینستاگرام فارسی برای خارجی های فوتبال ایران" امتیاز دهید

1 کاربر به "بازار پول ساز اینستاگرام فارسی برای خارجی های فوتبال ایران" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار پول ساز اینستاگرام فارسی برای خارجی های فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید