احیای قلبی ریوی

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، طرز برخورد با ایست قلبی تنفسیانجمن قلب آمریکا در نوامبر سال 2005 راهنمای جدیدی برای احیای قلبی ریوی (CPR) در موارد ایست قلبی تنفسی ارایه داد تا ساده ترین شیوه برای انجام این اقدام را توصیف کند.در این راهنما بر اهمیت فشار موثر بر قفسه سینه و تداوم آن تاکید شده است.1.به اورژانس تلفن کنیدبه اورژانس تلفن کنید و با حفظ آرامش، به سوالاتی که پای تلفن ازتان می پرسند، پاسخ بدهید. یادتان باشد جریان خونی که طی احیای قلب و ریه در عروق ایجاد می گردد برای حفظ بافت مغز مهم است و چند دقیقه تاخیر می تواند باعث مرگ گردد.

احیای قلبی ریوی

احیای قلبی ریوی

طرز برخورد با ایست قلبی تنفسی

انجمن قلب آمریکا در نوامبر سال 2005 راهنمای جدیدی برای احیای قلبی ریوی (CPR) در موارد ایست قلبی تنفسی ارایه داد تا ساده ترین شیوه برای انجام این اقدام را توصیف کند.

در این راهنما بر اهمیت فشار موثر بر قفسه سینه و تداوم آن تاکید شده است.

1.به اورژانس تلفن کنید

به اورژانس تلفن کنید و با حفظ آرامش، به سوالاتی که پای تلفن ازتان می پرسند، پاسخ بدهید. یادتان باشد جریان خونی که طی احیای قلب و ریه در عروق ایجاد می گردد برای حفظ بافت مغز مهم است و چند دقیقه تاخیر می تواند باعث مرگ گردد. بنابراین در صورت امکان، بهتر است یک نفر عملیات احیا را آغاز کند و فرد دیگری به اورژانس تلفن کند. اگر به دستگاه شوک دهنده (دفیبریلاتور) دسترسی داشتید، باید احیا را با آن انجام بدهید.

2.راه هوایی را باز و تنفس بیمار را آنالیز کنید

هدف از باز کردن راه هوایی این است که امکان تنفس برای فرد فراهم گردد. در گذشته توصیه می شد با قلاب کردن انگشتان به دور فک و کشیدن آن به جلو راه هوایی، باز گردد (مانور جلو بردن فک) اما انجام این مانور مشکل است و احتمال آسیب به گردن هم وجود دارد. بنابراین در حال اجرا مانور استاندارد کج کردن سر- بلند کردن چانه توصیه می گردد روی پیشانی به سمت پایین فشار بیاورید و چانه را بالا بکشید. سپس ببینید آیا بیمار خودش نفس می کشد یا نه.

پس از ایست قلبی، اغلب افراد، حالتی از فروبردن هوا را نشان می دهند که نباید آن را با نفس کشیدن طبیعی اشتباه کرد. اگر بیمار به شما پاسخ نمی دهد و هوا را فرو می برد، نشانه آن است که به ایست قلبی دچار شده است.

3.تنفس مصنوعی بدهید

دو تنفس مصنوعی، هر کدام به مدت یک ثانیه، انجام دهید؛ طوری که قفسه سینه بالا برود. برای این کار، بینی بیمار را با دست ببندید و دهان تان را روی دهان او بگذارید و هوا را درون ریه اش بدمید تا حدی که قفسه سینه اش بالا رود.

تنفس مصنوعی به خصوص برای بچه ها و افرادی که چند دقیقه ای است دچار ایست قلبی شده اند و مقدار اکسیژن در خون شان کاهش یافته، اهمیت دارد؛ اما در چند دقیقه اول ایست قلبی، فشار روی قفسه سینه یا ماساژ قلبی اهمیت بسیار بیشتری دارد و بنابراین انجام تنفس مصنوعی نباید باعث به تأخیر انداختن ماساژ قلبی گردد.

4.ماساژ قلبی بدهید

ماساژ قلبی را آغاز کنید؛30 ماساژ قلبی در ازای هر دو تنفس مصنوعی. فشار روی قفسه سینه باید سریع و قوی باشد و با سرعت 100 فشار در دقیقه انجام گردد. با این حال، باید زمان کافی برای برگشت قفسه سینه به بالا داده گردد تا فشارهای متوالی، خون را به درون دستگاه گردش خون براند. برای این کار، پاشنه یک دست را در مرکز قفسه سینه قرار داده و دست دوم را روی اولی بگذارید؛ طوری که بتوان با حداکثر قدرت به پایین فشار آورد. با هر فشار، قفسه سینه باید به مقدار 5/3 تا 5 سانتی متر پایین برود.

5.شوک بدهید

در صورت دسترسی به دستگاه شوک دهنده، به بیمار شوک بدهید. البته نباید عملیات احیا را برای به دست آوردن دستگاه شوک دهنده به تاخیر انداخت اما اگر این دستگاه در دسترس باشد، بهتر است با سرعت از آن بهره ببرید و به بیمار شوک بدهید. این دستگاه ها طوری طراحی شده اند که اگر شوک بتواند به بیمار یاری کند، یک شوک برای او کافی باشد. البته ممکن است چند دقیقه ای پس از شوک دادن طول بکشد تا ضربان قلب قابل شناسایی گردد. بنابراین در صورت دسترسی به دستگاه شوک دهنده (دفیبریلاتور)، احیای قلبی ریوی را می توانید بعد از دادن یک شوک واحد آغاز کنید. سپس با انجام دو دقیقه عملیات احیا می توانید ریتم قلب بیمار را آنالیز کنید و در صورت لزوم دوباره به او شوک دهید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1046

به "احیای قلبی ریوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای قلبی ریوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید