احیای عروس گردشگری آذربایجان ، افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، عنوان نگین آبی آذربایجان با دریاچه ارومیه و جلوه های چشم نواز تنها آبگیر داخلی کشور و تالاب های آن گره خورده، این جاذبه های طبیعی گردشگران بسیاری را طی سال های گذشته برای بازدید از آن به این منطقه کشانده؛ هرچند این روزها با شیوع بیماری کرونا، میزان گردشگر در آن کاهش یافته ولی دوباره با کنترل این بیماری، فرایند بازدید از این دریاچه افزایش یافته است.

احیای عروس گردشگری آذربایجان ، افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، اکنون شرایط دریاچه ارومیه نه تنها امیدوارکننده بوده بلکه تراز آن نسبت به کمترین ارتفاع ثبت شده برای نگین آبی آذربایجان غربی بیش از یک متر و 30 سانتی متر افزایش یافته و این امیدواری را افزایش داده که قول رئیس دولت تدبیر و امید به مردم آذربایجان در راستا پایانی است.

این روزها زنده شدن دوباره موج ها در این دریاچه، سواحل و پل میان گذر آن را به محلی برای توقف و تفریح گردشگران تابستانی تبدیل کرده است و بوی خوش زندگی از این زیست بوم زیبا به مشام می رسد.

  • مجله سفر به آذربایجان غربی

یکی از مهم ترین نتایج مثبت پرآب شدن دریاچه ارومیه، توسعه گردشگری در این منطقه از کشور است و از آنجایی که در سال های پرآبی این دریاچه، سالانه به ویژه در فصل تابستان، صدها هزار نفر از مردم ایران و حتی بسیاری از کشورهای همسایه برای گذران اوقات تعطیلی به این محل می آمدند، انتظار می رود تا دوباره با پرآب شدن آن و وجود امکان شنا و همچنین استفاده از وجهه درمانی آن، پس از کنترل ویروس کرونا بازهم شاهد حضور گردشگر در منطقه و به دنبال آن رونق اشتغال تابستانی باشیم.

افزایش تراز آبی، نقطه نخست امیدواری به توسعه گردشگری دریاچه ارومیه

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به قول رئیس جمهوری اسلامی به مردم منطقه مبنی بر افزایش سالانه یک متری تراز دریاچه ارومیه پس بهره برداری از طرح های انتقال آب به پیکره دریاچه، گفت: هنوز طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه به اتمام نرسیده که امروز شاهد آن هستیم که با اقدامات ستاد احیا همچون لایروبی رودخانه ها، تغییر الگوی کشت در منطقه و تلاش برای صرفه جویی در مصرف آب، تراز این دریاچه نسبت به 2 سال گذشته نزدیک به یک متر افزایش یافته است.

فرهاد سرخوش با بیان اینکه قبل از تشکیل این ستاد احیا، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، بیان نمود: در سفر اخیر معاون رئیس جمهوری به آذربایجان غربی اعلام شد که از ابتدای تشکیل ستاد احیا، حدود 10 هزار میلیارد تومان اعتبار به قیمت روز هزینه شده است.

وی در رابطه با طرح های مهم احیای دریاچه ارومیه گفت: دی ماه سال 98 و همزمان با سفر رئیس جمهوری طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه افتتاح و سالانه بیش از 630 میلیون مترمکعب آب وارد نگین آبی آذربایجان خواهد شد.

سرخوش با اشاره به اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، افزود: دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آبراهه ها و رودخانه ها تامین می شود.

دریاچه ارومیه زیستگاه عظیم حیوانات

کارشناس اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی نیز با اشاره به ظرفیت های گردشگری دریاچه ارومیه بیان نمود: 115 نوع پرنده در محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه شناسایی شده است و ظرفیت قابل توجهی برای پرنده نگری در این منطقه وجود دارد.

حمید رعناقد اظهار کرد: پلیکان سفید، فلامینگو، پرندگان شکاری و اردک های سرسفید، سر حنایی و مرمری از مهم ترین گونه های پرندگان در پیرامون دریاچه ارومیه و تالاب های آن است.

وی همچنین با اشاره به وجود بیش از 102 جزیره در پارک ملی دریاچه ارومیه، افزود: جزایر کبودان (قویون داغی)، اشک، اسپیر و آرزو به دلیل تنوع گونه های جانداران از مهم ترین جزایر دریاچه ارومیه به شمار می رود.

کارشناس اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به شناسایی 177 گونه گیاهی در پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: 174 گونه از این تعداد در جزایر دریاچه ارومیه زیست می کنند.

وی با بیان اینکه جزیره اشک دارای تنوع گونه های گیاهی بیشتری نسبت به سایر جزیره های این دریاچه است، افزود: عظیمترین خانواده گیاهی موجود در پیرامون دریاچه ارومیه را کاسنی ها به خود اختصاص داده است.

رعناقد با اشاره به مصرف دارویی، خوراکی و صنعتی گونه های گیاهی موجود در حوزه اکولوژیکی دریاچه ارومیه، گفت: بهره برداری از این پتانسیل می تواند نقش بسزایی در جذب گردشگر ایفا کند.

وی در رابطه با گونه های پستانداران موجود در پیرامون دریاچه ارومیه نیز گفت: 53 گونه پستاندار در استان شناسایی شده است که 23 گونه آن در پارک ملی دریاچه ارومیه زیست می کنند.

کارشناس اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی افزود: پستانداران شناسایی شده در جزایر دریاچه ارومیه بیشتر از نوع قوچ میش و گوزن زرد بوده است.

وی همچنین به زیست 25 گونه خزنده و سه گونه دوزیست در حوزه اکولوژیکی دریاچه ارومیه اشاره کرد.

لجن های طبی دریاچه ارومیه

عضو هیات علمی دانشگاه ربع رشیدی تبریز در خصوص ظرفیت درمانی دریاچه ارومیه گفت: ظرفیت درمانی دریاچه ارومیه به حدی است که می توان محصولاتی برای درمان بیماری هایی نظیر آرتروز مفاصل، انواع دردهای سیاتیک، داروهای جوان سازی پوست یا پمادهای مخصوص ماساژ درمانی و به طور کلی کرم و لوسیون های آرایشی و بهداشتی از عصاره لجن های دریاچه تهیه کرد.

جلال محمدی با تاکید بر اینکه تاثیر درمانی لجن های طبی در حال حاضر در دنیا به اثبات رسیده است، افزود: ایران دارای یکی از 2 منبع تامین کننده این مواد در سطح دنیا به شمار می رود.

برخی از پژوهشگران نیز معتقدند که در لجن های این دریاچه مواد طبیعی خاصی وجود دارد که گردش خون موضعی را افزایش می دهد و به صورت هوشمند اکسیژن بیشتری را به بافت آسیب دیده می رساند.

پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تلاش بی وقفه آن برای احیای نگین آبی آذربایجان، نه تنها زیستگاه های متنوع جانداران در آن احیا شد بلکه این زیبایی بازگشته به نگین آبی آذربایجان، آن را به عروس گردشگری منطقه تبدیل کرد.

دریاچه ارومیه هم اکنون به قطب توجه گردشگران در منطقه تبدیل شده و کمتر گردشگری بدون عیادت از آن، در منطقه حضور می یابد.

هرچند شیوع بیماری کرونا در هفته ها و ماه های اخیر، گردشگری در دریاچه ارومیه را از آن تب و تاب همیشگی انداخته ولی همچنان می توان با رعایت پروتکل هایی از این ظرفیت به خوبی بهره برد.

در حال حاضر شرایط آذربایجان غربی که بسیاری از سواحل دریاچه در آن وجود دارد، از نظر شیوع بیماری کرونا قرمز شده و بهتر است تا گردشگری در این دریاچه زیبا را به اولین فرصت پس از بهبود شرایط موکول کنیم تا ضمن جلوگیری از شیوع بیماری، از زیبایی های آن نیز لذت ببریم.

دریاچه ارومیه در حال حاضر بیش از پنج میلیارد مترمکعب آب دارد در حالی که این رقم تا پیش از اجرای طرح های احیایی در دولت تدبیر و امید، حدود 500 میلیون مترمکعب بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 334

به "احیای عروس گردشگری آذربایجان ، افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای عروس گردشگری آذربایجان ، افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید