آقای وزیر! فرق انسان و موتورسیکلت را می دانید؟ ، می خواهید عطارباشی ها را دکتر کنید؟

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش در سومین جشنواره طب ایرانی مبنی بر این که طب ایرانی باعث ارتباط با فرهنگ اصیل مان می گردد و آموزش و پرورش آمادگی تدارک تشکیلات دانش آموزی و تاسیس هنرستان های طب ایرانی را دارد تا از ظرفیت معلمان و دانش آموزان در این مسیر استفاده گردد. واکنش های بسیار زیادی را برانگیخته است.

آقای وزیر! فرق انسان و موتورسیکلت را می دانید؟ ، می خواهید عطارباشی ها را دکتر کنید؟

به گزارش آفتاب یزد، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با انتقاد از اظهارات اخیر وزیر آموزش و پرورش درباره تاسیس هنرستان های طب ایرانی گفت: اظهارنظر های این چنینی و تربیت نیرو هایی که بدون داشتن پشتوانه و زمینه علمی لازم از راه میانبر وارد حوزه خدمات سلامت شده و به خیل مداخله گران غیرمجاز در امر سلامت اضافه می شوند، به مسائل حوزه پزشکی دامن می زند.

تفاوت علم، تاریخ و سنت

هادی یزدانی پزشک و کارشناس در این خصوص گفت: بهتر است آموزش و پرورش مسائل مربوط به حوزه خود را حل و در حیطه های مربوط به فعالیت های خود اقدام کند. بعضی آمده اند یک رشته دکتری در دانشگاه علوم پزشکی تاسیس کردند و در این حوزه به افراد مدرک دکتری دادند. حال می خواهند عطاری ها را به یک نحوی سفید شویی نمایند.

اما حیطه آموزش پزشکی در ایران حیطه بدون متولی نیست و آن بخش مربوط به طب ایرانی و سنتی هم آن چیزی که در وزارت بهداشت به مدرک و مستند و رشته تحصیلی تبدیل شده است دارای متولی است؛ لذا نیازی به چنین کار هایی نیست؛ اگر در جهان مثلا در چین طب سوزنی برای خود مبانی دارد و آکادمی هایی برای آن وجود دارد به آن علت است که طب چینی برای خود مبانی دارد. اما خیلی از اوقات در کشور ما مبانی وجود ندارد بلکه یک سنتی از طب وجود دارد که با آمدن علم این سنت به تاریخ تبدیل شده است.

یعنی الان ما با تاریخ طب روبرو هستیم نه الزاما با علم طب، زیرا بین این دو تفاوت هایی وجود دارد. یعنی ما الان با سنتی روبرو هستیم که خیلی از مواقع حتی مبانی علمی ندارد؛ لذا دوستان آموزش و پرورش لطفا چنین دغدغه هایی را فراموش نمایند و به دغدغه های مربوط به آموزش دانش آموزان بپردازند و دغدغه آموزش پزشکی را به متولی آن واگذار نمایند.

آقای وزیر! انسان با موتورسیکلت فرق دارد

بابک قرائی مقدم پزشک و کارشناس نیز در این باره گفت: نظام پزشکی اعلام نموده که وزیر آموزش و پرورش بهتر است به کار خود بپردازد و دخالتی در این امور نداشته باشد. این خیلی پاسخ مناسبی بوده است، اما به نظر من بنده وزیر آموزش و پرورش متاسفانه ظاهرا فرق انسان را با موتور سیکلت تشخیص نمی دهند. زیرا در هنرستان دانش آموزان فن یاد می گیرند و در تمام جهان هم چنین هنرستان هایی وجود دارد و بسیار مفید هستند.

این مراکز جوانان و نوجوانان را آموزش می دهند برای اینکه وارد بازار کار شوند بدون اینکه الکی وقت آن ها درحوزه های دیگر تلف گردد. ولی وزیر آموزش و پرورش متاسفانه درکی از این مسئله ندارند که انسان با ماشین فرق دارد. می گردد آقای وزیر هنرستان طب سنتی را تعریف نمایند. همه در این مورد اتفاق نظر دارند که تعدادی طبیب و پزشک که تحصیلات پزشکی دارند می توانند بعدا تخصص طب سنتی دریافت نمایند.

یعنی اول شخص یک طبیب است و علوم پزشکی را یاد گرفته و سپس وارد طب سنتی می گردد. همین الان بسیاری پرونده های پزشکی وجود دارد که به علت قصور پزشکی برای بیماران مشکل ایجاد شده است. چگونه وزیر آموزش و پرورش فکر می نماید که در هنرستان می توان طب سنتی را آموزش داد؟

وقتی که آقای وزیر بر خلاف مصوبه رسمی هیئت دولت اعلام می نماید که مدارس باید باز باشند طبیعی است که اظهار نظراتی را در مورد آموزش طب سنتی نیز می نمایند. تا زمانی که مصوبه تازه تصویب نگردد تمام مصوبه های قبلی لازم الاجرا است، اما آقای وزیر حتی درخصوص این موضوع نیز درک درستی ندارند. یک دانش آموز که در هنرستان تحصیل می نماید نمی تواند جان یک انسان را در دست بگیرد و اگر چنین تفکری در وزارت آموزش و پرورش وجود دارد باید فاتحه آموزش و پرورش کشور را خواند. از نمایندگان مجلس می خواهم در این مسئله ورود نمایند.

مگر می گردد یک وزیر بر خلاف یک مصوبه حرف بزند و دستور بدهد؟ درک وزیر اینگونه است که انسان را با ماشین یکسان می گیرند. طب سنتی می تواند بسیار مفید باشد، اما باید پزشکان در این زمینه آموزش ببینند و وارد این حوزه شوند. فردی که با بیمار روبرو می گردد باید سلامت کافی را داشته باشد، زیرا جان مردم در خطر است. نمی گردد که یک دانش آموز در هنرستان دوره ببیند و بعد بیمارمعالجه کند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1445

به "آقای وزیر! فرق انسان و موتورسیکلت را می دانید؟ ، می خواهید عطارباشی ها را دکتر کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای وزیر! فرق انسان و موتورسیکلت را می دانید؟ ، می خواهید عطارباشی ها را دکتر کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید