آبشار مارگون؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، آبشار مارگون، که هزارن چشمه از بالا و بدنه کوه شکوه بی نظیر آن را خلق می نمایند، بلندترین آبشار چشمه ای دنیا و یکی از زیباترین مقاصد طبیعت گردی ایران است.

آبشار مارگون؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

آبشار مارگون یکی از باشکوه ترین و بلندترین آبشارهای ایران است که در استان فارس و در نزدیکی روستای مارگون قد برافراشته از نظر زیبایی و بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی رقابت می نماید. این روستا از توابع روستای کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. با وجود تورهای گردشگری یا تور آبشار مارگون می توانید از این آبشار و طبیعت بی نظیر اطراف آن بازدیدکنید.

در بین درختان جنگلی هم زالزالک و نوعی زرشک می روید. سپیدان و منطقه ها اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای 2200 متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل هایی از یخ تشکیل می گردد. وقتی به مارگون برسید، تا دلتان بخواهد باغ های سیب زرد و سرخ می بینید.

این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آن ها به بیرون ریخته می گردد. از این حیث این آبشار هم بزرگ ترین و هم مرتفع ترین آبشار چشمه ای در دنیا است.

بعلاوه در ادامه جهت رودخانه انبوه درختان، باغات سیب و ... به چشم می خورد. رودخانه حاصل از این چشمه ها بسیار پر آب بوده و تا سپیدان امتداد دارد.

آب این آبشار در گرم ترین فصل سال بسیار خنک و زیر 10 درجه است، اما به دلیل جوشان بودن این آب، مانند آب چشمه، رفتن در آن یا نوشیدنش هیچ گونه عارضه ای مانند پا درد یا سرما خوردگی در پی ندارد.

منطقه حفاظت شده آبشار مارگون که شرایط و زیبایی خود آبشار را دارد در سال 78 با مصوبه شورای حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی اعلام شد. خرس قهوه ای، بز و پازن، خارپشت، کفتار، رودک، شغال، گرگ، روباه معمولی و... از گونه های جانوری مشاهده شده در این منطقه به شمار می رود. این آبشار را زیباترین آبشار خاورمیانه می دانند. در تمامی ایام هفته به خصوص روزهای تعطیل بالغ بر یک هزار خودرو سواری از اقصی نقاط کشور و به ویژه استان فارس به این منطقه سفر می نمایند.

ساکنان منطقه را هم لر ها و کوچندگان قشقایی تشکیل می دهند؛ قشقایی هایی که به هر دلیلی حالا پاگیر و ساکن شده اند. یکی از رسوم زیبای روستای مارگون این است که هنگام جشن ازدواج، عروس و داماد به همراه مهمانان و با لباس های زیبای محلی به سوی آبشار می فرایند و مدت زمانی را آنجا می مانند و عکس هایی به یادگاری می گیرند.

جهت دسترسی به آبشار مارگون

اگر هوای تماشا این منطقه و آبشار بلند بالایش را در سر می پرورانید، هم از شیراز و هم از یاسوج می توانید به سمت مقصد حرکت کنید. اگر از شیراز راهی شدید به سپیدان بروید و از آنجا 130 کیلومتر که برانید، به مارگون می رسید. اگر هم از یاسوج حرکت کردید، هم می توانید به سپیدان بروید و هم به سمت کاکان، از کاکان هم 65 کیلومتر تا منطه زیبای آبشار راه در پیش دارید. یادتان باشد که همه این راه ها هم آسفالت هستند. راه ماشین رو تا حدود 800 متری آبشار ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده رفت. به خاطر داشته باشید، جهت دسترسی به آبشار مارگون در فصل زمستان، گاه به دلیل بارش سنگین برف مسدود می گردد.

برترین فصل برای بازدید از آبشار مارگون

بهار سرسبزی بی نظیری به طبیعت اطراف آبشار مارگون می بخشد و در امتداد ریزش جریان آب روی سنگ های سبز خزه پوشیده، چشم اندازهای خیره نماینده ای منتظر پذیرایی از شما است. فصل تابستان نیز فرصت مناسبی است، تا از دل هوای گرم محل سکونتتان دل را به نسیم خنکای مملو از قطرات کوچک آب مارگون بسپارید.

منبع: کجارو / irandeserts.com / خبرگزاری مشرق / akairan.com / مکان بین
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1234

به "آبشار مارگون؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار مارگون؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید