10 حقیقت جالب درباره بدن انسان

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، اکتشافات و 10 حقیقت جالب مربوط به بدن انسان را بدانید.

10 حقیقت جالب درباره بدن انسان

به گزارش صداوسیما، در بعضی از فیلم ها و کارتون های تخیلی، موضوعات عجیب و غریب درباره بدن انسان نشان داده می شود که پژوهشگران در تحقیقات خود به آنها پی می برند. اکتشافات و 10 حقیقت جالب مربوط به بدن انسان را بدانید.

1 - داستان بینی پینوکیو حقیقت دارد

به نظر می رسد این شخصیت کارتونی بر اساس شواهد علمی ساخته شده باشد. محققان اثبات نموده اند که وقتی دروغ می گوییم، چهره ما تغییر می نماید. در حقیقت، درجه حرارت بینی و اطراف چشم، افزایش می یابد.

2- خنده بر هر درد بی درمان دواست

قدیمی ها اعتقاد داشتند که خنده بر هر درد بی درمان دوا است. تحقیقات نو هم نشان می دهند که خنده باعث آزادشدن بعضی مواد شیمیایی در مغز می شود که مسئول ایجاد حس خوب در بدن هستند و درد را کم می نمایند.

3- موم گوش به اسم ضدعفونی نماینده عمل می نماید

بسیاری از ما فکر می کنیم که موم گوش را باید به علت رعایت مسائل بهداشتی، پاک کنیم. در حالی که دانشمندان، بر عکس آن را ثابت نموده اند. یعنی موم گوش، مجرای گوش را تمیز می نماید و از ابتلا به عفونت، جلوگیری می نماید. خارج کردن موم گوش، بیشتر از این که به نفع ما باشد، به ضرر ما است. پس اگر می خواهید گوش خود را تمیز کنید، فقط قسمت خارجی آن را پاک کنید.

4- موها ساعت خواب را می دانند

فولیکول های مو، اطلاعات بسیاری درباره عادات خواب ما فاش می نمایند. محققان کشف نموده اند که فولیکول ها مانند یک ردیاب عمل می نمایند، زمان شبانه روزی بدن را می دانند و عادات خواب ما را تنظیم می نمایند. ممکن است در آینده با استفاده از سلول های فولیکول های مو، بیمارانی که از اختلال خواب رنج می برند، درمان کرد.

5- بدن انسان به یک چرت کوتاه پس از نهار احتیاج دارد

این موضوع به نوع غذایی که در وعده نهار می خوریم، ربطی ندارد. علت آن به زمان بیولوژیک بدن انسان برمی شود. ساعت بیولوژیک بدن 7 تا 9 ساعت پس از زمان بیدارشدن در صبح سیگنال های خواب می فرستد و باعث حس خواب آلودگی می شود.

6- پلک زدن مانند یک موتور عمل می نماید

چشم انسان در مجموع به مدت 44 دقیقه در روز به علت پلک زدن بسته می شود و این کار تأثیر مهم روی بدن دارد. پلک زدن چشم را مرطوب نگه می دارد و از آن در برابر ذرات خارجی محافظت می نماید. علاوه بر این، این کار باعث استراحت چشم و مغز هم می شود.

7- معده از سامانه ایمنی بدن محافظت می نماید

سامانه ایمنی بدن انسان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در برابر انواع بیماری ها می جنگد اما برای این که کارکرد درست داشته باشد، به یاری های جانبی احتیاج دارد. یکی از این یاری های جانبی، معده است. معده با ترشح اسید، از ورود میکروب های موجود در مواد غذایی به بدن جلوگیری می نماید.

8- سریع ترین ماهیچه بدن انسان مربوط به چشم هاست

سریع ترین ماهیچه بدن انسان، ماهیچه حلقوی چشم بوده و آن قدر سریع است که توانست به حد نصاب های جهانی گینس راه یابد. ما در هر چشم یک عدد از این ماهیچه داریم که مسئول بستن پلک ها هستند. اگر جسمی به چشم ما نزدیک شود، در کمتر از 100 میلی ثانیه آن را می بندد.

9- در سراسر بدن ضربه گیر داریم

دانشمندان فهمیده اند که ساختار مولکولی بدن انسان، مانند یک ضربه گیر عمل می نماید. این سؤال، همواره مطرح بوده است که بافت های بدن در تعامل با قسمت های متحرک، چگونه پاره نمی شوند؟ با این اکتشاف، جواب آن پیدا شد.

10- بینی مسئول حس چشایی است

بینی تا 80 درصد، مسئول حس چشایی انسان است. بدون آن تنها قادر به چشیدن طعم های شیرین، شور، ترش و تلخ هستیم. همه طعم ها از حس بویایی ما هستند. به همین علت وقتی سرما خورده ایم و راه بینی ما بسته شده است، بیشتر غذاها بی مزه به نظر می رسند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 990

به "10 حقیقت جالب درباره بدن انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 حقیقت جالب درباره بدن انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید