چین در پی سیطره بر تایوان بدون درگیری نظامی

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، وزارت دفاع تایوان در گزارش دوسالانه خود مدعی شد که پکن در پی سیطره بر تایوان بدون درگیری نظامی است.

چین در پی سیطره بر تایوان بدون درگیری نظامی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نشریه نیوزویک در گزارشی درباره تایوان نوشت که چین همچنان با اعمال فشار در پی سیطره بر تایوان است.

تنش ها درباره تایوان درحالی افزایش یافته که پیش از این، رسانه های دولتی چین در پی آن بودند تا با آرام کردن اوضاع، نگرانی عمومی در خصوص خطر جنگ را افزایش ندهند.

چین طی هفته های اخیر تهدیدات عملی خود را با اعزام جنگنده ها به نزدیکی تایوان و برگزاری رزمایش های نظامی افزایش داده است.

وزارت دفاع تایوان روز سه شنبه در گزارش دوسالانه خود نوشت که این اقدامات نشان دهنده کوشش پکن برای تضعیف نیروی هوایی تایوان به وسیله فرسایش آن است.

در این گزارش ادعا شده، به نظر می سد چین با کوشش برای القای ترس به مردم تایوان، در پی ایجاد فضایی روانی است.

در گزارش دوسالانه تایوان آمده است راهبرد چین شامل جنگ سایبری، تبلیغات و کارزار انزوای بین المللی تایوان بوده تا از این طریق شرایط چین بدون هیچگونه جنگی پذیرفته گردد.

در این گزارش آمده، چین احتمالا در پی خودداری از درگیری نظامی واقعی با تایوان بوده تا از این طریق از درگیری با آمریکا جلوگیری کند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اوایل ماه جاری میلادی گفته بود که تعهد آمریکا به تایوان بسیار پایدار است.

در اوایل ماه اکتبر و در جریان روز ملی چین، پکن 149 جنگنده نظامی را در تشکیلاتی تهاجمی، به سوی جنوب غرب تایوان روانه کرد به گونه ای که تایوان مجبور شد تا هواپیماهای خود را برای رهگیری به پرواز در آورده و سامانه های دفاع موشکی آن نیز فعال شدند.

از سوی دیگر، پکن روز آدینه اطلاع داد که مقامات چینی ورود افرادی را که هوادار جدایی تایوان هستند به سرزمین اصلی چین و بعلاوه هنگ کنگ و ماکائو منع می نمایند.

این اظهارنظرها و ادعا در شرایطی مطرح شده که پکن تایوان را بخشی از سرزمین چین می داند و تحرکات آمریکا از قبیل فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست چین واحد ارزیابی می نماید.

واشنگتن با اعزام ناو به تنگه تایوان و یاری نظامی به تایوان عملا در راستا حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض نموده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی شناسند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1144

به "چین در پی سیطره بر تایوان بدون درگیری نظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در پی سیطره بر تایوان بدون درگیری نظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید