موج سواری سیاسی به بازار خودرو رسید

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، در شرایطی که بازار نیمه تعطیل است و عرضه و تقاضا وجود ندارد، بعضی معامله گران در بازار خودرو روی موج اخبار سیاسی نوسان قیمت ایجاد می نمایند.

موج سواری سیاسی به بازار خودرو رسید

به گزارش اقتصادنیوز؛ براساس ارزیابی های اجرا شده بازار خودرو دیروز شاهد رشد قیمت نسبت به میانه هفته بود، اما این فرایند دیروز تعدیل شد بطوریکه بسیاری از خودروهای پرتیراژ مجدد وارد کانال افت قیمت شدند. قیمت پراید 131 که در روزهای آخر هفته گذشته به زیر 100 میلیون تومان رسید و با رنج قیمتی 95 تا 97 میلیون تومان خرید و فروش شد، مجدد به کانال 100 میلیون تومان وارد شد و در بازار 108 میلیون تومان قیمت خورد، اما این خودرو مجدد افت قیمت را تجربه کرد قیمت این خودرو 105 میلیون تومان عنوان می گردد این قیمت گرچه در مقایسه با روز سه شنبه سه میلیون تومان ارزان تر است اما قیمت پراید را در کانال 100 میلیون نگه داشت.

در میان محصولات ایران خودرو نیز دو خودرو پرطرفدار این شرکت یعنی 206 تیپ 2 و تیپ 5 که رشد قیمت داشته اند؛ فرایند نزولی را تجربه کردند، به طوریکه پژو 206 تیپ 2 با 4 میلیون تومان کاهش، 195 میلیون تومان و تیپ 5 نیز با 10 میلیون تومان افت قیمت، 250 میلیون تومان در بازار معامله شد؛ سایر محصولات این دو خانواده نیز در بازار افت قیمت را تجربه کردند. اما در مورد دو خودرو lx سمندبا موتور EF7 و سمندسورن به دلیل عدم عرضه امکان کشف قیمت آنها در بازار وجود نداشت.

دلیل نوسان در بازار خودرو

اما پرسشی که در این میان مطرح می گردد این است که چه عواملی موجب شد تا بازار دستخوش تغییرات پی در پی گردد. در این خصوص فعالان بازار خودرو معتقدند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران که سه شنبه گذشته از سوی بهارستان نشین ها به تصویب رسید موجب شد تا فرایند قیمت خودرو در بازار صعودی گردد، طرحی که امروز اثر آن در بازار کمرنگ تر شد و این امر نزولی شدن قیمت خودرو در بازار را به همراه داشته هرچند در این میان ذکر این نکته لازم است که قیمت با وجود نزولی شدن به سطح روز دوشنبه نرسید.

از سوی دیگر بعضی از تحلیگران معتقدند به دلیل اینکه بازار در زمان مرده واقع شده است به معنی آنکه خرید و فروشی در بازار صورت نمی گیرد در حال حاضر قدرت نوسان گیرها بیشتر شده است.

با تمام این شرایط بعضی امیدوارند با عادی شدن کسب و کارها فرایند قیمتی تعدیل گردد، اما بعضی دیگر کماکان تاکید دارند که فرایند کاهشی قیمت پایدار خواهد بود و بازار از فاز هیجانی خارج خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 599

به "موج سواری سیاسی به بازار خودرو رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج سواری سیاسی به بازار خودرو رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید