معرفی کتاب پی گیر اخبار نباشید؛ اخبار روحتان را سمی می کند!

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، پی گیر اخبار نباشید با ترجمه عادل فردوسی پور منتشر شد.

معرفی کتاب پی گیر اخبار نباشید؛ اخبار روحتان را سمی می کند!

گاهی فکر می کنیم از دست اخبار به ستوه آمده ایم و حسابی کلافه ایم اما به محض برداشتن گوشی موبایلمان اولین صفحه یا کانال خبری را نگاه می کنیم. خیلی از ما تصمیم می گیریم برای مدتی شبکه های خبری را کنار بگذاریم و از تمام صفحات خبری بیرون بیاییم اما این تصمیم ها معمولا مدت زیادی طول نمی کشد.

رولف دوبلی نویسنده مشهور هنر شفاف اندیشیدن و هنر خوب زندگی کردن این بار هم سراغ موضوعی بسیار جنجالی و همه گیر رفته است. موضوعی که شاید تمام زندگی ما را تحت الشعاع قرار داده و به نظر ناگزیر می آید. او در کتاب پی گیر اخبار نباشید هزار و یک دلیل آورده برای اینکه چرا نباید پی گیر اخبار باشیم!

  • هنر شفاف اندیشیدن؛ کتابی که باید برای تصمیم گیری های درست بخوانیم

دوبلی با همان سبک همیشگی خودش یعنی استفاده از مثال های متعدد و اشاره به وقایع تاریخی، اجتماعی و سیاسی به زبانی نیش دار و منتقدانه در این کتاب آن سوی اخبار را به ما نشان داده است. سویی که ممکن است کمتر به چشم خودمان بیاید؛ فقدان تحلیل های عمیق و موشکافانه و جایگزینی آن با کولاژ های چیدمان شده و گاه غیر واقعی از اتفاقات.

همه ما می دانیم این روزها رسانه های مجازی میدان داران اصلی اخبار هستند، در طی شبانه روز میلیون ها صفحه، وب سایت و کانال در حال تولید محتوایی به شکل اخبارند، اما عمده این مثلا خبرها چیزی جز سفارشات شرکت ها و کمپانی ها با هدف تبلیغات نیست و در کنار این موضوع نباید از یاد برد که این محتواها معمولا با تیترهایی داغ ، جلب توجه کننده و هیجان انگیز همراه می شوند تا بیش از پیش مخاطبان را ترغیب به کلیک کردن روی خبر و افتادن در دام بزرگی است که همه ما بدون آنکه بدانیم در تله اش افتاده ایم.

رولف دوبلی در پی گیر اخبار نباشید به تفضیل دلایلی را شرح می دهد که برای خلاص شدن از شر چنین تله بزرگی فقط یک راه داریم! هر نوع خبری را در هر شکلی رها کنیم و دنبالش نباشیم.

تشویش ذهنی، اضطراب، استرس، بدبینی، توهم تنها دست آوردهای ما در مواجهه لحظه ای با اخبار است، روندی که در نهایت روح ما را سمی کرده و در نتیجه حتی منجر به بیماریهای جسمانی ما می شود.

بله درست شنیده اید یک خبر و این همه ضرر!

اما چطور است که ما بدون اینکه بدانیم معتاد اخبار می شویم؟

دوبلی در جواب این سؤال هم مثال های بی شماری می آورد؛ او به این نکته مهم اشاره دارد که اعتیاد به اخبار شبیه دیگر اعتیادها نیست، چون هیچ کس به خاطر آن ما را سرزنش نخواهد کرد. چون پیگیر اخبار بودن عملی زشت یا غیراجتماعی تلقی نمی شود بلکه کسانی که دائم درگیر اخبار هستند خودشان را آدم هایی مطلع و مطلع ارزیابی و تلقی می کنند.

رایگان و در دسترس بودن دائمی اخبار، نداشتن قبح اجتماعی، جذابیت و تنوع، همه عواملی است که باعث می شود ما به راحتی در دام اعتیاد به اخبار بیافتیم و باور نکنیم که دچار اعتیاد به اخبار شده ایم.

اما دوبلی همان قدر که در نشان دادن بی رحمانه اعتیاد ما به اخبار چیره دستانه عمل می کند در نشان دادن راه حل های عملی برای ترک این اعتیاد عجیب و خطرناک هم دست و دلباز است. او راه کارهایی که خودش پیش از این برای کنار گذاشتن اخبار امتحان کرده و پیروز بوده را همراه با مثال های متعدد برای خوانندگان مطرح می کند.

راه کارهایی از جمله محدود کردن تمام و کمال راه های دسترسی به اخبار از جمله دنبال نکردن یا آنفالو کردن شبکه های خبری، کانال های و صفحات خبری، پاک کردن اپلیکیشن های خبری از روی گوشی های همراه، لغو اشتراک مجلات خبری و غیره البته که پیشنهادات رولف تا کنار گذاشتن تلویزیون هم می رود!

او در ادامه به برنامه سی روزه ای اشاره دارد که بعد از انجام مراحل اولیه قابل ادامه دادن خواهد بود. همان طور که خود او هم اذعان می کند، کنار گذاشتن اخبار مطلقا کار ساده ای نیست؛ ترک این اعتیاد هم مثل هر اعتیاد دیگری یا حتی سخت تر از هر اعتیاد دیگری است. برای همین او معتقد است ما برای رسیدن به نتیجه مورد نظر لازم داریم که یک برنامه همه جانبه و مشتاقانه برای کنار گذاشتن اخبار داشته باشیم.

دوبلی راه کارهایش را در دو سطح سختگیرانه و نرم دسته بندی کرده تا مخاطبان کتاب امکان بیشتر و بهتری برای انتخاب داشته باشند. مثلا در راه حل نرم او می گوید به جای ترک یکباره اخبار، به جای خواندن روزنامه از مجلات هفتگی استفاده کنید البته او تأکید دارد که نسخه های آنلاین نخوانید و نسخه های چاپی را انتخاب کنید.

کتاب پیگیر اخبار نباشید با ترجمه عادل فردوسی پور،علی شهروز و بهزاد توکلی توسط نشر چشمه به چاپ رسیده است. روز دوازدهم آبان ماه مراسم رونمایی آنلاین این کتاب با حضور سروش صحت و عادل فردوسی پور توسط صفحه اینستاگرام نشر چشمه و فیدیبو پخش شد که با استقبال چشمگیر مخاطبان هم همراه بود. این کتاب با قیمت نسخه چاپی 30000 هزارتومان و نسخه الکترونیک 18000 هزارتومان در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

  • حرف های عادل فردوسی پور در مراسم رونمایی از کتاب پی گیر اخبار نباشید
منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 579

به "معرفی کتاب پی گیر اخبار نباشید؛ اخبار روحتان را سمی می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی کتاب پی گیر اخبار نباشید؛ اخبار روحتان را سمی می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید