مردم قبل از گوگل چگونه جستجو می کردند؟

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، تفاوت عمده ای که جستجو در دهه نود میلادی با حال حاضر داشت این بود که آن موقع کاربران با توجه به جدید بودن پدیده وب، به دنبال کشف وب و زیر و بالا کردن آن بودند و یافتن یک اطلاعات دقیق یا یک محصول همواره هدف موتور های جستجو به شمار نمی رفت.

مردم قبل از گوگل چگونه جستجو می کردند؟

امروزه زندگی و دنیای اطلاعات با نام گوگل پیوند خورده است. افراد با شنیدن یک نام ناآشنا، یا برای خرید یک جنس، یا برای کسب اطلاعات درباره یک موضوع خاص به سرعت به سراغ موتور جستجوی گوگل می فرایند.

این قضیه چنان با زندگی روزمره درآمیخته که تصور زندگی بدون گوگل برای بسیاری از افراد سخت است. اما دنیای فناوری قبل از ظهور گوگل چگونه بود؟

آملیا اکر، استادیار در دانشگاه تگزاس آستین که درباره نحوه انتشار اطلاعات و حفاظت از ماندگاری آن ها در اینترنت تحقیق می نماید، می گوید: در حال حاضر گوگل 90 درصد بازار موتور های جستجو را در اختیار دارد و از رقبایی نظیر یاهو، بینگ یا داک داک گو جلوتر است.

اما قبل از اینکه الگوریتم جستجوی گوگل تقریبا همه چیز را در وب تحت سلطه بگیرد، سایت هایی وجود داشتند که منابع موجود را موضوع بندی می کردند و موتور های جستجویی بودند که ساخته شده بودند تا به صورت موضوعی در محتوا ها بگردند.

نخستین نسخه این دست وبسایت های مرجع، وبسایت هایی بودند که اصطلاحا سرفرز نامیده می شدند و به صورت دستی همه سایت ها درباره یک موضوع خاص را می خواندند و اطلاعات شان را طبقه بندی و عرضه می کردند. این روش بعد ها جای خود را به یک مکانیزم کامپیوتری اتوماتیک داد.

در دهه نود حدود 20 موتور جستجوی مختلف بدین شکل وجود داشت که از آن ها می توان به یاهو یا آلتاویستا اشاره نمود. این موتور ها محتوای وب را در زیر موضوعاتی نظیر اخبار، ورزش، سفر، تجارت و نظیر این ها طبقه بندی می کردند.

در هر ستون تعداد زیادی نام با لینک آبی تعیین شده بود که کاربران می توانستند با کلیک روی آن ها به صفحه مورد نظر بفرایند. با این حال ظاهر چنین صفحاتی بیشتر از آنکه برای جلب مخاطب درست شده باشد، بیشتر به صفحات آخر تقویم ها و دفترچه های تلفن شبیه بود.

یاهو از جمله سرشناس ترین موتور های جستجو در دهه نود میلادی بود

تفاوت عمده ای که جستجو در دهه نود میلادی با حال حاضر داشت این بود که آن موقع کاربران با توجه به جدید بودن پدیده وب، به دنبال کشف وب و زیر و بالا کردن آن بودند و یافتن یک اطلاعات دقیق یا یک محصول همواره هدف موتور های جستجو به شمار نمی رفت. در واقع جذابیت جستجو برای کاربر این بود که می تواند نقشی فعال در انتخاب محتوا ایفا نماید.

این در حالی است که امروز وقتی از جستجو حرف می زنیم در واقع منظورمان بازدید از وبسایت یا چرخ زدن بی هدف در ایندکس ها نیست. بلکه مقصودمان دسترسی به جوابی دقیق و معتبر به یک سوال تعیین یا دسترسی به زنجیره ای از خروجی اطلاعات شبکه ها است.

موتور های جستجو در آن موقع کمتر بر هدف گیری مخاطبان به منظور ترغیب آنان برای خرید یک جنس متمرکز بودند و کاربران از اختیار و کنترل بیشتری به هنگام گشت زنی در وب برخوردار بودند. موتور های جستجو نیز عموما محتوا های غیراخلاقی را از نتایج جستجو حذف نمی کردند.

هرچند امروزه درجه اختیار کاربران برای انتخاب محتوا در عین تنوع محدودتر شده است، با این حال می توان گفت: موتور های جستجوی فعلی فضای اینترنت را بسیار دموکراتیک تر نموده اند. اگر در ابتدای عصر اینترنت تنها تعدادی محدودی سایت و شرکت می توانستند محتوای خود را برای همگان عرضه نمایند، امروزه محتوای تولیدی هر فرد می تواند به سرعت در معرض دید ها قرار گیرد و دیگران با جستجو از آن آگاه شوند.

موتور های جستجو در عصر ما پیوسته با ردگیری و ثبت نحوه جستجوی کاربران رفتارشان را زیر نظر می گیرند و آن ها را به سرویس های دلخواه هدایت می نمایند. در همان حال که شرکت های تبلیغاتی و بازاریابی نیز با پرداخت پول در صفحات نتایج جستجو ها ظاهر می شوند و سلیقه کاربران را شکل می دهند.

در واقع اگر بخواهیم مقایسه کنیم، اینترنت در ابتدا بیشتر به یک کتابخانه با محتوای محدود شبیه بود که موتور های جستجو در نقش کتابدار کوشش می کردند کاربران را هدایت نمایند.

امروزه، اما اینترنت به دنیایی بی کرانه از اطلاعات شبیه است که موتور های جستجو با انواع و اقسام الگوریتم های هوش مصنوعی کوشش دارند در کوتاهترین زمان ممکن گزیده ترین اطلاعات معتبر و مفید را در اختیار او قرار دهند، ذائقه مخاطب را شناسایی نمایند، وی را به سمت خرید محصولات و کالا های تجاری سوق دهند و پایگاه های داده ای بزرگ برای شرکت های تجاری ثالث فراهم آورند.

منبع: یورونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 383

به "مردم قبل از گوگل چگونه جستجو می کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم قبل از گوگل چگونه جستجو می کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید