لایه ازن در راستا ترمیم، بسته شدن حفره ازن طی دهه های آینده

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، ماهواره ها نشان می دهند که حفره ازن بر فراز قطب جنوب کوچکتر از چیزی است که در دهه گذشته مشاهده شده است.

لایه ازن در راستا ترمیم، بسته شدن حفره ازن طی دهه های آینده

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، مشاهدات بلند مدت نشان می دهد که لایه ازن زمین به دنبال توافقات بین المللی برای حفظ این لایه حیاتی اتمسفر تقویت شده است.

براساس اطلاعات دریافتی از حسگر ازن ماهواره هواشناسی MetOp اروپا، این حفره برفراز قطب جنوب در سال 2012 در 10 سال گذشته به کوچکترین حد خود رسیده است.

این ابزار، رصد بلند مدت لایه ازن اتمسفری را در دستور کار قرار داده است و جایگزین ماهواره های انویست و ERS-2 شده است.

از شروع دهه 1980، یک حفره در لایه ازن برفراز قاره قطب جنوب در طی ماه های سپتامبر تا نوامبر که به آن بهار جنوبی گفته می گردد شکل گرفت و موجب کاهش تراکم لایه ازن تا 70 درصد شد.

تخلیه ازن در قطب جنوب بسیار بیشتر از قطب شمال است؛ چراکه باد با سرعت بالا گردابی از هوای سرد ایجاد نموده که موجب کاهش شدید دما می گردد. در این شرایط گازهای کلوروفلوروکربن نوعی گاز گلخانه ای یا CFCها تأثیرات قوی تری روی ازن دارند، آن را تخلیه نموده و همان حفره مشهور را ایجاد کردند.

برفراز قطب شمال، این تأثیر بسیار کمتر معین است؛ چرا که در مناطق وسیع نیمکره شمالی و کوه ها به طور معمول از شکل گیری بادهای قوی قطبی ممانعت می نمایند.

کاهش ازن برفراز نیمکره جنوبی به این معنا است که مردم بیشتر در معرض تشعشع ماورا بنفش سرطان زا قرار دارند.

توافق های بین المللی برای حفظ لایه ازن به ویژه پروتکل مونترال افزایش غلظت گازهای CFC را متوقف نموده است و کاهش انتشار این نوع گاز از اواسط دهه 1990 به صورت مشهود مشاهده شده است.

این درحالی است که عمر طولانی گازهای CFC در اتمسفر به این معنا است که بازگشت سطح کلر استراتوسفر تا اواسط قرن حاضر طولانی خواهد شد تا مقادیر آن مساوی با مقادیر ثبت شده در دهه 1960 برسد.

تکامل لایه ازن تحت تأثیر فعل و انفعال شیمی جو و دینامیک هایی چون باد و دمای هوا انجام شده است. اگر آب و هوا و شرایط جوی یک رفتار نامعمول داشته باشد می توان آن را به شرایط ازن نسبت داد.

به منظور درک این فرآیند پیچیده دانشمندان به یکسری اطلاعات بلند مدت از مشاهدات خود اتکا می نمایند که از شبیه سازی های عددی براساس مدل های پیچیده جوی فراهم شده است.

دانشمندان با این اطلاعات می توانند درک بهتری از زمان ترمیم لایه ازن و به خصوص بسته شدن حفره آن به دست آورند. مدل های شیمی جو نشان می دهد که لایه ازن برفراز قطب جنوب خود را ترمیم می نماید و ظرف دهه های آینده حفره آن از بین می رود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 100

به "لایه ازن در راستا ترمیم، بسته شدن حفره ازن طی دهه های آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایه ازن در راستا ترمیم، بسته شدن حفره ازن طی دهه های آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید