خودنمایی میش مرغ در نمایشگاه نوروزی بوکان

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، در قالب طرح حفاظت مشارکتی میش مرغ؛ با حضور دوستداران محیط زیست نمایشگاه نوروزی میش مرغ در بوکان دایر شده است.

خودنمایی میش مرغ در نمایشگاه نوروزی بوکان

کانون گردشگران طبیعت ایران و انجمن ژینبانان بوکان با همکاری اداره حفاظت محیط زیست بوکان، شهرداری و اداره میراث فرهنگی بوکان در راستای اجرای طرح حفاظت از میش مرغ، با برپایی غرفه ای در موزه مفاخر شهر بوکان نسبت به اطلاع رسانی به شهروندان و گردشگران نوروزی اقدام نموده اند.

این نمایشگاه بخشی از طرح حفاظت مشارکتی میش مرغ است که با حمایت دفتر یاری های کوچک سازمان ملل متحد sgp از دو سال پیش کلید خورده است.

در این نمایشگاه ضمن معرفی گونه میش مرغ، محصولات فرهنگی به منظور طرح ایده و تشویق جامعه محلی به فراوری چنین محصولاتی، عرضه می گردد.

در اجرای طرح حفاظت مشارکتی از میش مرغ، جامعه محلی به ویژه کشاورزان، کمباین داران و دامداران تحت آموزش قرار گرفتند و در این گام از پروژه به همت اعضای انجمن محلی ژینبانان بوکان و دوستداران محیط زیست، غرفه ای جهت معرفی دستاورد های پروژه و نقش جامعه محلی در حفاظت از گونه به بازدیدکنندگان ارائه می گردد.

فراوری محصولات با برند میش مرغ علاوه بر آشنایی بیشتر با این گونه در خطر انقراض و فرهنگ سازی محیط زیست، می تواند بستری برای ایجاد عایدی برای جامعه محلی و حفاظت پایدار باشد.

میش مرغ، گونه نادری از پرندگان است که در آذربایجان غربی زیست می نماید و به عنوان بزرگترین و سنگین وزن ترین پرنده ایران شناخته می گردد.

این پرنده نادر، شباهت زیادی به بوقلمون دارد و طول بدن آن به یک متر و وزنش به بیش از 15 کیلوگرم می رسد.

میش مرغ دارای گردن و پا های کشیده و پر های رنگارنگ است. هم اکنون دشت سوتاو بوکان مهم ترین زیستگاه پرنده میش مرغ در کشور است. این مکان به علت شرایط مطلوب و منحصر بفرد خود به مهم ترین زیستگاه پرنده نادر میش مرغ در سطح کشور تبدیل شده است. دشت های سر سبز و گسترده، کشت زارها، مراتع بدون درخت، مزارع دیمی تنها جایی است که می توان گله هایی از این پرنده سنگین وزن رادر آنجا مشاهده کرد.

این نمایشگاه تا پانزدهم فروردین ماه در موزه مفاخر فرهنگی و هنری شهر بوکان پذیرای علاقمندان است.

خبرنگاران آذربایجان غربی ارومیه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 تیر 1401 بروزرسانی: 2 تیر 1401 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 1314

به "خودنمایی میش مرغ در نمایشگاه نوروزی بوکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودنمایی میش مرغ در نمایشگاه نوروزی بوکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید