تورم آمریکا به بالاترین سطح یک سال اخیر رسید

به گزارش دنیای با نشاط مدرسه، نرخ تورم آمریکا در آستانه ورود به محدوده دو درصدی نهاده شد.

تورم آمریکا به بالاترین سطح یک سال اخیر رسید

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از اسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم عظیم ترین اقتصاد دنیا در 12 ماه منتهی به فوریه با 0.3 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح 1.7 درصد رسید.

این نرخ تورم که 0.1 درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در 12 ماهه اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ به گونه ای که تورم این بخش به 3.7 درصد رسیده است. پس از آن نیز مواد غذایی با تورم 3.6 درصد قرار گرفته است.

از سوی دیگر اما بیشترین عامل کاهشی نرخ تورم آمریکا در ماه فوق مربوط به گروه آب و برق بوده است که تورم 0.5 درصدی برای آن به ثبت رسیده است. پس از آن نیز بخش حمل و نقل با 1.2 درصد قرار گرفته است. همچنین هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد تا پایان ماه فوریه به 1.3 درصد رسید که نسبت به ماه قبل خود 0.1 درصد کمتر است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در این ماه با 0.1 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 0.4 درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی 1914 تا 2020 معادل 3.21 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم 23.7 درصدی ژوئن 1920 و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی 15.8 درصدی ژوئن 1921 بوده است.

در مدل جدید سیاست گذاری فدرال رزرو، اجازه داده خواهد شد تا برای تقویت رشد مالی و تزریق نقدینگی لازم به بازارها، نرخ تورم از سطح دو درصدی هدف گذاری شده قبلی عبور کند اگر چه طبق گفته جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا، اجازه فاصله دریافت بیش از حد تورم از سطح دو درصدی داده نخواهد شد.

پس از 12 سال رشد مثبت متوالی، رشد مالی آمریکا تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها در سال 2020 منفی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: donyaye-baneshate-madrese.ir شناسه مطلب: 777

به "تورم آمریکا به بالاترین سطح یک سال اخیر رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم آمریکا به بالاترین سطح یک سال اخیر رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید